Lubicie słuchać radia w swoich autach? Prawdopodobnie tak. Zastanawialiście się kiedyś czy należy opłacać abonament RTV za radio w samochodzie? Jeśli tak, powinniście zapoznać się z tym artykułem, w którym wyjaśniamy wszelkie kwestie.

Abonament RTV. Radio w aucie

Abonament RTV dotyczy każdej osoby, która posiada telewizor lub radio, niezależnie w którym miejscu. Tak więc, jeśli w naszym samochodzie znajduje się radioodbiornik, zgodnie z prawem powinniśmy płacić abonament.

Mam dwa telewizory i dwa radia. Co wtedy?

Szczęśliwie, płaci się ogólnie za rodzaj odbiornika, a nie za liczbę posiadanych urządzeń. W związku z tym nie ma znaczenia, czy mamy jeden odbiornik, czy pięć. Abonament należy zapłacić tylko raz.

Wyjątkiem w tej kwestii są firmy, które muszą płacić za każdy odbiornik osobno. Tak więc jeśli jakieś przedsiębiorstwo ma kilka telewizorów i flotę aut, to jego szefostwo co miesiąc powinno opłacać wielokrotność abonamentu RTV.

Abonament RTV 2024. Ile wynosi?

Zależy od rodzaju odbiornika. W przypadku radia to 8.70 zł miesięcznie (104.40 zł rocznie).Z kolei w przypadku telewizora (lub tv+radio) to kwota 27.30 zł miesięcznie (327.60 zł rocznie). Przy jednorazowych płatnościach za dłuższy okres można liczyć na odpowiednie zniżki:

– 3 proc. zniżki za 2 miesiące
– 4 proc. zniżki za 3 miesiące
– 5 proc. zniżki za 6 miesięcyAbonament RTV. Kto nie musi płacić?

Osoby powyżej 75 roku życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej i weterani będacy inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Dodatkowo, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jakie kary za niepłacenie abonamentu?

Kara wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Tak więc w przypadku samego radia to 261 zł (30 x 8.70 zł), natomiast w przypadku telewizora 819 zł (30 x 27.30 zł). Poczta Polska jest uprawniona do tego, żeby kary abonamentowe naliczać nawet za okres do pięciu lat wstecz.