baterie słoneczne

Ogniwo słoneczne, ogniwo fotowoltaiczne, ogniwo fotoelektryczne, fotoogniwo – element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, czyli poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów o energii większej, niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (zob.


 • Innowacje w budowie polskich dróg: Jak dopłacić, żeby zaoszczędzić

  Innowacje w budowie polskich dróg: Jak dopłacić, żeby zaoszczędzić

  Każdy chce, żeby drogi były równiejsze, cichsze i tańsze w utrzymaniu. Problem w tym, że aby mieć takie efekty, najpierw trzeba zainwestować. Na razie innowacje są jednak sporadyczne. Ale ma być lepiej

  czytaj więcej

 • Dieselgate u Volkswagena, czyli jak ekolodzy urządzają nam świat

  Dieselgate u Volkswagena, czyli jak ekolodzy urządzają nam świat

  Volkswagen fałszował dane o emisji spalin, czym z marszu zasłużył sobie na miano motoryzacyjnego czarnego charakteru. A może w rzeczywistości jest pokrzywdzonym? Pierwszą ofiarą idiotycznych regulacji, które nabijają portfele ekologom i politykom, psują nam auta i nie mają większego wpływu na środowisko?

  czytaj więcej

 • Kleiber: Zielona energia tanieje, więc będzie nas stać, aby walczyć ze zmianami klimatu

  Kleiber: Zielona energia tanieje, więc będzie nas stać, aby walczyć ze zmianami klimatu

  Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w całej historii pomiaru temperatury na naszej planecie. Co prawda ten i wiele innych faktów i tak nie przekonają sceptyków, ale dla większości z nas sprawa jest jasna – anomalie pogodowe, wywoływane globalnymi zmianami klimatu, stają się coraz bardziej poważnym zagrożeniem dla świata. Dzisiejszy problem Europy z uchodźcami z Afryki i Bliskiego Wschodu niedługo może się okazać niczym w porównaniu z dziesiątkami milionów osób zmuszonych do opuszczenia swoich krajów i wędrówki na północ z powodu braku wody i zmniejszających się obszarów uprawnych.

  czytaj więcej

 • Strach i krach. Zapomniany kryzys naftowy

  Strach i krach. Zapomniany kryzys naftowy

  Drugi kryzys naftowy ogarnął świat nie dlatego, że na rynku zabrakło ropy naftowej, lecz w momencie, gdy wszyscy uwierzyli, iż wkrótce musi jej zabraknąć. Wróżeniem zmiany cen na rynku paliwowym powinni się zająć psycholodzy, bo analitykom ta sztuka zupełnie nie wychodzi. Pod koniec kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował raport, w którym zaleca krajom arabskim dostosowanie się do długotrwałego spadku cen ropy naftowej za pomocą cięcia wydatków socjalnych i dywersyfikacji źródeł dochodów. Gdy powstawał wspomniany raport, ceny „czarnego złota” zaczęły sukcesywnie piąć się w górę.

  czytaj więcej

 • Dzieci komentują: Co myślę o energetyce i zielonej energii oraz farmach wiatrowych

  Dzieci komentują: Co myślę o energetyce i zielonej energii oraz farmach wiatrowych

  Zielona energia to coś, co każdy powinien mieć w swoim domu i w historii swojego życia. Nie mówię o tym tylko dlatego, że jest to "jakby modne", ale również dlatego, że wiem, jak wiele oszczędności może przynieść. (Grzegorz Potrac 12 lat)

  czytaj więcej

 • Rewolucja u bram. Współczesna ekonomia to bankrut

  Rewolucja u bram. Współczesna ekonomia to bankrut

  Współczesna ekonomia to bankrut, ślepiec, który nie dostrzega, że narzędzia i pojęcia, które wytwarza, są już nieprzydatne do opisu świata. Z czego to wynika? Ze ślepego naśladownictwa fizyki newtonowskiej. Że akcji odpowiada reakcja. Że skoro jest podaż, to musi być popyt.

  czytaj więcej

 • Zielone Chiny biją w Śląsk

  Zielone Chiny biją w Śląsk

  Państwo Środka w szybkim tempie zastępuje węgiel energią odnawialną, co obniży ceny czarnego surowca. Naukowcy z Oksfordu przeanalizowali ryzyka, z jakimi muszą się liczyć istniejące i planowane elektrownie węglowe, należące do 50 największych chińskich przedsiębiorstw z tej branży. Odpowiadają one za 89 proc. mocy opartych na węglu w tym kraju.

  czytaj więcej

 • Słoneczny eksperyment Dachser

  Słoneczny eksperyment Dachser

  Dachy naczep to mnóstwo niespożytkowanej przestrzeni. A gdyby tak zainstalować na nich panele fotowoltaiczne i korzystać z pozyskiwanej w ten sposób energii? Dachser we współpracy z Instytutem Systemów Energii Słonecznej im. Fraunhofera ISE  testuje takie rozwiązanie. Eksperymentalny pojazd z panelami słonecznymi jeździ po ulicach niemieckiego Ulm.

  czytaj więcej

 • Rozwijamy się z myślą o mieszkańcach

  Rozwijamy się z myślą o mieszkańcach

  MPO Kraków niedawno obchodziło jubileusz 150-lecia, nie oznacza to jednak, że spółka nie stosuje nowoczesnych rozwiązań. Dziś MPO samodzielnie zarządza dwoma systemami miejskimi: systemem gospodarowania odpadami i systemem oczyszczania miasta. Każdego roku do obu systemów wprowadzane są usprawnienia i modyfikacje, które podnoszą jakość świadczonych mieszkańcom Krakowa usług i zwiększają ekologiczną efektywność tych usług.

  czytaj więcej

 • „Jajko Kolumba” w śląskim Muzeum Energetyki

  „Jajko Kolumba” w śląskim Muzeum Energetyki

  Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych (Śląskie) zyskało nowy interaktywny eksponat - replikę urządzenia autorstwa Nikoli Tesli, zwanego „jajkiem Kolumba”. Unikatowe pokazy urządzenia można oglądać od tego weekendu.

  czytaj więcej

 • Dzień dziecka 2018: Polska za 100 lat

  Dzień dziecka 2018: Polska za 100 lat

  Przyszłość jest trudna do przewidzenia, ale spróbujmy zabawić się w jasnowidzów. Polska za 100 lat może być lepsza niż dziś. Wszystko zależy od naszych decyzji, które podejmiemy teraz.

  czytaj więcej

 • Niezastąpiony dla mobilnych przedsiębiorców - Lenovo ThinkPad T480s

  Niezastąpiony dla mobilnych przedsiębiorców - Lenovo ThinkPad T480s

  ThinkPad T480s, jeden z najnowszych laptopów w ofercie Lenovo, to kwintesencja mobilności, która przy tym oferuje doskonałą wydajność. Flagowy biznesowy ultrabook Lenovo może pochwalić się dodatkowo niską wagą, kompaktowymi rozmiarami, długim czasem pracy na jednym naładowaniu baterii oraz nienaganną wytrzymałością.

  czytaj więcej

 • H jak samocHód

  H jak samocHód

  Moda na auta elektryczne może dobiec końca, zanim na dobre się rozkręci. Są one tylko etapem przejściowym. Ostatnim odcinkiem drogi prowadzącej nas do celu: motoryzacji wodorowej.

  czytaj więcej

 • Kapiszewski o samochodach elektrycznych: Jak przestałem się bać i nauczyłem kochać 300-kilogramowe baterie

  Kapiszewski o samochodach elektrycznych: Jak przestałem się bać i nauczyłem kochać 300-kilogramowe baterie

  James May, jeden z prowadzących niegdyś program „Top Gear”, powiedział, że samochody na wodór są doskonałymi pojazdami przyszłości – dlatego że działają dokładnie tak samo jak obecne auta. „Wsiadasz i jedziesz, a jak ci się kończy paliwo, zatrzymujesz się, tankujesz i jedziesz dalej” – uzasadniał. Chociaż słowa te padły ponad dekadę temu (dokładnie w 7. odcinku 12. sezonu, w 2007 r.), wodorowa przyszłość wciąż nie nadeszła.

  czytaj więcej

 • Ulga na termomodernizację. Jak być eko i przy okazji zaoszczędzić na podatku dochodowym?

  Ulga na termomodernizację. Jak być eko i przy okazji zaoszczędzić na podatku dochodowym?

  Zakup samochodu hybrydowego zwraca się po około trzech latach. Ale tylko pod warunkiem że rocznie przejedzie się nim około 50 tys. km.

  czytaj więcej

 • Pamiętacie ozon i kwaśne deszcze? Może za kilkanaście lat zapomnimy o dzisiejszej wrzawie wokół globalnego ocieplenia i zmian klimatu

  Pamiętacie ozon i kwaśne deszcze? Może za kilkanaście lat zapomnimy o dzisiejszej wrzawie wokół globalnego ocieplenia i zmian klimatu

  Wielka Pacyficzna Plama Śmieci między Ameryką Północną a Chinami, którą tworzą wyrzucone przez nas plastikowe odpadki, osiągnęła już rozmiar Europy – i cały czas się powiększa. W historii świata stężenie dwutlenku węgla nigdy jeszcze nie było tak wysokie, jak w tym roku – efekt cieplarniany coraz bardziej daje się nam we znaki. Zagrożonych wyginięciem, według ostatniego raportu ONZ, jest 25 proc. gatunków zwierząt i roślin, a około miliona ma wymrzeć w ciągu najbliższej dekady. Jakby tego było mało: kontynenty pustynnieją, powietrze dusi, lodowce topnieją.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne