W zeszłym roku najwięcej zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego wpłynęło z USA. Liczba wniosków z Polski od pięciu lat sukcesywnie rośnie, ale nadal jesteśmy jedynie tłem dla bardziej innowacyjnych narodów.

Jak wynika z danych Patent Index 2024, w zeszłym roku firmy i naukowcy dokonali 199,2 tys. zgłoszeń w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO). Po trzech latach znaczącego wzrostu w liczbie wniosków nastąpił więc bardzo delikatny spadek - w 2023 r. do EPO wpłynęło bowiem 199,4 tys. zgłoszeń.

Prezes EPO, António Campinos, zwraca jednak uwagę, że aktywność naukowców nie spadła „pomimo niepewności politycznej i gospodarczej”.

- Jak ostrzegają raporty Draghiego i Letty, aby pozostać konkurencyjnym na świecie, Europa musi udoskonalić swój ekosystem innowacji i zrobić więcej, aby pomóc wynalazcom w skalowaniu i komercjalizacji ich wynalazków, zwłaszcza w tak kluczowych obszarach jak zielone technologie, sztuczna inteligencja i półprzewodniki – wskazuje Campinos

USA, Szwajcaria i kraje nordyckie liderami innowacyjności

Stany Zjednoczone utrzymały swoją pozycję jako wiodący kraj dokonujący europejskich zgłoszeń patentowych do EPO. W następnej kolejności były Niemcy, Japonia, Chiny i Korea Południowa. Ponad połowa wniosków – bo 57 proc. - pochodziła spoza Europy.

Liczba zgłoszeń patentowych z 39 państw członkowskich EPO wzrosła o 0,3 proc., napędzana wzrostem ze Szwajcarii (+3,2 proc.) i Wielkiej Brytanii (+3,1 proc.), podczas gdy liczba wniosków z 27 państw członkowskich UE spadła o 0,4 proc. Niemcy (+0,4 proc.) i Francja (+1,1 proc.), dwa największe kraje dokonujące zgłoszeń w Europie, odnotowały niewielki wzrost w 2024 r. Szwajcaria pozostała krajem wiodącym pod względem liczby patentów na mieszkańca, a za nią znalazło się kilka krajów nordyckich.

Polska na dalekim miejscu, ale są oznaki poprawy

Umiarkowanie pozytywnych wiadomości dotyczących swojej aktywności w zeszłym roku dostarczyli naukowcy i firmy z Polski. Liczba zgłoszeń z naszego kraju wzrosła bowiem o 3,4 proc. w ujęciu rocznym i wyniosła 692. To już piąty z rzędu rok, w którym liczba wniosków z Polski rośnie.

Mimo tego Polska znalazła się dopiero na 26. miejscu wśród wszystkich krajów zgłaszających do EPO. Choć warto pamiętać, że aplikacje w Europejskim Urzędzie Patentowym mogą zgłaszać również podmioty reprezentujące kraje nieuropejskie, to ambicje polskiej nauki i przedsiębiorców powinny sięgać wyżej niż 3. dziesiątka rankingu.

Czołową dziedziną techniczną dla zgłoszeń patentowych z Polski w 2024 r. była technologia medyczna (57 zgłoszeń), mimo dość wyraźnego spadku o 27 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Inne obszary, w których polscy naukowcy z sektora technologicznego byli aktywni to inżynieria lądowa (46) oraz chemia organiczna (38).

Najsilniej rosnącą dziedziną techniczną była ta, określana jako maszyny elektryczne, aparatury, energia, czyli dziedzina obejmująca technologie związane z czystą energią, która odnotowała znaczny wzrost o 41 proc. w ciągu roku.