Nowoczesna i bezpieczna infrastruktura sieciowa to nie tylko podstawa gospodarki cyfrowej, lecz także kluczowy element funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. W tym kontekście istotne jest budowanie konkurencyjności Europy na arenie globalnej. Osiągnięcie jej nie polega jedynie na ciągłym rozwoju technologicznym i wdrażaniu innowacji. Istotna jest również finalizacja kluczowych regulacji prawnych – pisze Taras Lukaniuk, prezes zarządu Nokii w Polsce.

ikona lupy />
Taras Lukaniuk, prezes zarządu Nokii w Polsce / Materiały prasowe

Jedno jest pewne: bez stabilnej i zaufanej infrastruktury sieciowej nie możemy myśleć o długoterminowym rozwoju. Tymczasem silna pozycja Europy w technologiach maleje. Chociaż na jej terenie wciąż powstaje wiele innowacji, inni lepiej przekuwają je w wartość.

W ciągu ostatnich trzech dekad udział Unii Europejskiej w światowym PKB drastycznie spadł. W 1992 r. UE odpowiadała za imponujące 29 proc. światowego PKB. W 2022 r. liczba ta spadła do zaledwie 17 proc. Ten wyraźny kontrast staje się jeszcze bardziej widoczny w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, które w tym samym okresie utrzymały stabilny udział na poziomie 25 proc. Sytuacja w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) jest równie niepokojąca. W latach 2013–2023 udział UE w światowych przychodach z ICT spadł z 22 do 18 proc., podczas gdy Stany Zjednoczone zwiększyły swój udział z 30 do 38 proc., a Chiny z 10 do 11 proc.

Sieci zaufane

Bez odwrócenia tego niekorzystnego trendu trudno mówić o konkurencyjności. Musimy postawić na rozwój infrastruktury cyfrowej, która – zaufana i bezpieczna – nie jest już wyborem, lecz koniecznością. Tylko ona pozwala m.in. na bezawaryjne funkcjonowanie usług cyfrowych.

Trudność wyobrażenia sobie życia codziennego bez stabilnej i bezpiecznej łączności pokazuje, jak silnie społeczeństwo jest od niej uzależnione. Awaria sieci mogłaby uniemożliwić działanie podstawowych usług, takich jak komunikacja, systemy szpitalne czy zarządzanie kryzysowe w instytucjach państwowych. Takie scenariusze, choć wydają się odległe, są realnym zagrożeniem w obliczu rosnącej liczby cyberataków.

Właśnie dlatego rozwój technologiczny powinien opierać się przede wszystkim na rozwiązaniach zapewniających cyberbezpieczeństwo. Dobrym przykładem jest projekt realizowany przez Nokię w Finlandii, gdzie technologie są odpowiedzialne za łączność oraz kontrolę operacyjną elektrowni jądrowej. Przykładów wykorzystania prywatnych sieci 5G i LTE do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa operacji jest znacznie więcej. Nokia wdraża je na lotniskach, halach produkcyjnych, w kopalniach, na morskich farmach wiatrowych czy w portach, zapewniając niezawodną łączność o niskich opóźnieniach, wysokiej przepustowości, nieporównywanym z innymi technologiami szerokopasmowymi zasięgu i niezawodności. To dowód na zdolność europejskich firm do realizacji najbardziej wymagających projektów technologicznych na świecie.

Żeby jednak myśleć o wzroście konkurencyjności Europy, musimy się skoncentrować na tworzeniu sprzyjającego środowiska inwestycyjnego dla przedsiębiorstw technologicznych, wzmacnianiu ekosystemów badawczo-rozwojowych na poziomie kontynentalnym czy zapewnieniu łatwiejszego dostępu do kapitału dla innowacyjnych start-upów i przedsiębiorstw rozwijających się. Kluczowe jest przyśpieszenie legislacyjne, by nie zatrzymać naszego postępu w budowaniu cyfrowej przyszłości.

Regulacyjne rozdrobnienie

Tymczasem, Europa wciąż oczekuje na pełne wdrożenie regulacji dotyczących cyberbezpieczeństwa. Unijny zestaw narzędzi bezpieczeństwa 5G jest istotnym krokiem naprzód, lecz w dalszym ciągu istnieje potrzeba szerszego podejścia, które obejmowałoby wszystkie technologie telekomunikacyjne, w tym światłowody, chmury obliczeniowe oraz sieci optyczne. Rozdrobnienie regulacyjne w poszczególnych państwach członkowskich prowadzi do wzrostu kosztów oraz komplikacji, które mogą utrudniać skuteczne wdrażanie innowacji.

Dlatego aktywnie wspieramy Ministerstwo Cyfryzacji w jego wysiłkach na rzecz przyspieszenia procesów legislacyjnych. Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, który implementuje prawo unijne do polskiego systemu prawnego, to niezbędny krok na drodze do podniesienia bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych w Polsce oraz rozwoju technologii, które ten najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnią. Polska, dzięki swojej roli w rozwijaniu kluczowych technologii i zasobom badawczo-rozwojowym, może być liderem w tym procesie. Przy czym należy podkreślić kluczowe znaczenie zmian w omawianej ustawie oraz konieczność finalizacji prac na szczeblu parlamentarnym.

Polska wschodzącą gwiazdą europejskich technologii

Już dziś w kontekście rozwoju technologii Polska odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę. Dzięki lokalnym centrom badawczo-rozwojowym ten kraj stał się miejscem, w którym są rozwijane kluczowe technologie. Status CBR w Polsce posiada 59 organizacji. Największa placówka badawczo-rozwojowa Nokii w Europie nie znajduje się w Finlandii, Niemczech czy we Francji, ale właśnie w Polsce. Aż trzy polskie lokalizacje firmy mogą poszczycić się statusem CBR – Wrocław, Kraków oraz Bydgoszcz. Dzięki tym centrom badawczo-rozwojowym jesteśmy w czołówce rozwoju kluczowych technologii, takich jak 5G, 6G, Cloud, IoT czy zaawansowanych rozwiązań sieciowych.

Wspólne działania oraz spójna strategia mogą na nowo uczynić z Europy lidera technologicznego, który wyznacza globalne standardy innowacyjności i bezpieczeństwa. Przykłady takie jak technologie Nokii, które zabezpieczają główne sektory gospodarki, udowadniają, że jesteśmy w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom.

partner

ikona lupy />
Materiały prasowe