Wszyscy wiemy, że dzieci sięgają po smartfony w coraz młodszym wieku. Jak pokazują ostatnie badania, nastolatki korzystają obecnie średnio z ponad 40 aplikacji tygodniowo. To liczba, która może zaniepokoić niejednego rodzica.
Sam jako ojciec dwóch nastoletnich córek dobrze zdaję sobie sprawę, jak rozdarci potrafimy być jako opiekunowie – z jednej strony chcemy, aby nasze dorastające dzieci były niezależne i swobodnie kontaktowały się ze swoimi przyjaciółmi, ale z drugiej - chcielibyśmy móc zaglądać im przez ramię i upewniać się, że cyfrowe doświadczenia są dla nich bezpieczne.
Rodzice potrzebują przejrzystych i łatwych w nawigacji narzędzi, które pozwolą im monitorować, w jaki sposób ich dzieci korzystają ze smartfonów. Niedawna ankieta* przeprowadzona przez Mor-ning Consult wykazała, że prawie 75% opiekunów w ośmiu badanych krajach UE, w tym w Polsce, poparłoby ogólnoeuropejskie prawo wymagające zgody rodziców na pobieranie aplikacji przez nasto-latków poniżej 16. roku życia. Powinniśmy też oczekiwać, że wszystkie te aplikacje będą oferować wysokie i spójne standardy ochrony, np. przed niechcianym kontaktem z nieznajomymi.
Meta stanęła w obliczu krytyki dotyczącej tego, jak nastolatki korzystają z naszych aplikacji – w tym z Instagramu i Facebooka. Nasze zespoły stworzyły ponad 50 narzędzi zwiększających komfort i bezpieczeństwo użytkowników w wieku nastoletnim. Zaczęliśmy także wdrażać w Polsce nasze nowe narzędzie, czyli Konta nastolatków, które automatycznie włączają wszystkim nastolatkom bardziej chroniące ustawienia. Nasze wysiłki koncentrują się na dawaniu rodzicom większej kontroli oraz zapewnianiu nastolatkom bezpiecznych, dostosowanych do wieku doświadczeń i ograniczeniu niechcia-nych kontaktów. Uruchamiając Konta nastolatków, chcemy odpowiedzieć na kluczowe obawy rodziców.
Konta nastolatków zapewniają rodzicom komfort dzięki automatycznym zabezpieczeniom. Są to m.in. ustawienia prywatności, limity czasowe, zabezpieczenia przed wrażliwymi treściami oraz ogra-niczenia dotyczącym tego, kto może wysyłać wiadomości i wchodzić w interakcje z postami nastolatka. Od grudnia 2024 r. zabezpieczenia zaczęły włączać się automatycznie na kontach nastolatków w UE, w tym w Polsce. Jeśli osoby poniżej 16. roku życia chcą zmienić którekolwiek z tych ustawień na mniej rygorystyczne, potrzebują zgody rodzica.
Zdajemy sobie również sprawę, że niektóre nastolatki mogą nie podawać prawdziwych informacji na temat swojego wieku. Dlatego nadal inwestujemy w technologię, w tym narzędzia sztucznej in-teligencji, aby mieć pewność, że wykrywamy faktyczny wiek użytkowników, a także zwiększamy liczbę kontroli i współpracujemy z podmiotami zewnętrznymi, np. z Yoti, w celu jego weryfikacji.
Nastolatki korzystają z dziesiątek różnych aplikacji, dlatego uważamy, że istnieje lepszy sposób, który ułatwia rodzicom nadzorowanie doświadczeń online ich nastolatków. Jest to weryfikacja wieku na poziomie sklepu z aplikacjami lub systemu operacyjnego.
Już teraz podczas konfigurowania smartfona dziecka rodzice udostępniają jego wiek i decydują, jakie aplikacje będzie mogło pobrać na swoje urządzenie. Sklepy z aplikacjami powinny wypracować sposoby udostępniania tych informacji aplikacjom, jednocześnie chroniąc przy tym prywatność nastolatków i ich rodziców. Przed zezwoleniem na pobranie mogłyby one sprawdzać wiek dziecka i bloko-wać dostęp do nieodpowiednich dla niego aplikacji. A wszystko bez uciążliwych kontroli tożsamości. Takie rozwiązanie byłoby przydatne w przypadku każdej aplikacji, nie tylko tych tworzonych przez Meta.
W końcu to kina sprawdzają dowody osobiste swoich widzów, a nie producenci filmów. Podobnie jest w przypadku sklepów z aplikacjami, które mogłyby się stać centralnym punktem weryfikacji wieku. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż uciążliwe i czasochłonne procedury weryfikacyjne dziesiątek aplikacji używanych przez nastolatków, przez które trzeba przejść, aby potwierdzić swój wiek.
Niezależnie od decyzji rodziców i prawodawców co do tego, na kim powinna spoczywać odpowiedzialność za weryfikację wieku, będziemy nadal tworzyć zabezpieczenia w naszych aplikacjach, aby wspierać bezpieczeństwo nastolatków.
*Na zlecenie Meta Morning Consult przeprowadziło ankiety wśród rodziców mających co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Danii, Holandii i Polsce, dotyczącą ich poglądów na temat nowych przepisów wymagających zgody rodziców dla nastolatków.
Więcej informacji: