statystyki

Rosyjski odpowiednik Laty podał się do dymisji. Za niepowodzenie podczas Euro 2012

skomentuj

Prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (RFS) Siergiej Fursenko w poniedziałek podał się do dymisji. Jako powód podał niepowodzenie reprezentacji w mistrzostwach Europy w Polsce i na Ukrainie.

Publikacja: 25 czerwca 2012, 20:06 Aktualizacja: 25 czerwca 2012, 20:25

O swojej decyzji 58-letni Fursenko poinformował podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem. Ten zgodził się z jego rezygnacją.

Putin zaproponował jednak, by dotychczasowy szef RFS zachował funkcję członka Komitetu Wykonawczego UEFA. "Jest pan jednocześnie członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA. Rosja nie powinna tracić tego miejsca" - oświadczył gospodarz Kremla.

Uzasadniając swoją decyzję, Fursenko oznajmił, że reprezentacja odpadła z Euro 2012, choć - jak to ujął - była silna i nieźle przygotowana przez holenderskiego trenera Dicka Advocaata.

"Niestety, spotkało ją niepowodzenie. Nasi kibice oczekiwali innego rezultatu i teraz są bardzo rozczarowani. Chciałbym przeprosić ich za taki wynik" - dodał.

Ustępujący prezes przypomniał też, że z dniem 1 lipca ze Sborną rozstaje się Advocaat.

Fursenko kierował RFS od lutego 2010 roku. Wcześniej - w latach 2003-08 - był członkiem zarządu, a następnie prezesem klubu piłkarskiego Zenit Sankt Petersburg. Sprowadził wówczas do tego klubu Advocaata, pod którego wodzą Zenit zdobył mistrzostwo Rosji, Superpuchar Rosji, Puchar UEFA i Superpuchar UEFA.

Fursenko był także inicjatorem powierzenia Advocaatowi obowiązków selekcjonera reprezentacji Rosji.

Jako głównych kandydatów na nowego szefa związku media w Rosji wymieniają byłego przewodniczącego Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, Borysa Gryzłowa i ministra sportu Witalija Mutkę. Obaj należą do grona najbliższych współpracowników Putina.

Mutko kierował już RFS od 2005 do 2008 roku, tj. przed Fursenką. Wcześniej - w latach 1997-2003 - był prezesem Zenitu Sankt Petersburg. Ministrem sportu jest od maja 2008 roku.

Na Euro 2012 faworyzowana Rosja nie zdołała wyjść z grupy, w której jej rywalami były Polska (1:1), Grecja (0:1) i Czechy (4:1).

Zapytaj o licencje