
Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii i
mający rodziny w kraju wyczekują regulacji,
które zwolnią ich z obowiązków
administracyjnych w PIT. Polska przeprowadziła już
całą procedurę związaną z
ratyfikacją Konwencji MLI (w ubiegłym tygodniu ustawa
została ogłoszona w Dz.U. – poz. 2104).
czytaj więcej

Uszczelnianie podatków w 2017 roku stało się specjalnością
rządu. Troska o regularne wpływy podatkowe niesie ze sobą szereg zmian
dla podatników. Część z reform ułatwi funkcjonowanie firm i zapewni
transparentność działań w obrocie gospodarczym, a część przysporzy
przedsiębiorcom dodatkowych kosztów i obowiązków.
czytaj więcej

Podmioty, które niedługo po uruchomieniu biznesu sprzedają technologie (know-how) wytworzone we własnym zakresie, będą mogły skorzystać z ulgi B+R. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania DGP.
czytaj więcej

Wykładowcy, lektorzy czy instruktorzy mogą stracić prawo do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli będą wykonywać pracę twórczą.
czytaj więcej

Na rozstrzygnięcie NSA czekają m.in. wynajmujący nieruchomości na doby, pracownicy jeżdżący prywatnie służbowymi autami oraz muzycy chcący odliczać 50-proc. koszty. TSUE natomiast zajmie się gminami, komornikami oraz VAT od noclegów i posiłków.
czytaj więcej

Wątpliwości związane z nowymi przepisami w zakresie ulg podatkowych podatnicy mogą rozwiać, występując np. o wydanie interpretacji indywidualnej.
czytaj więcej

Poza obiecanym przez rząd zwiększeniem limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, od 2018 r. wprowadzony został także katalog rodzajów działalności, który znacznie ogranicza możliwość stosowania autorskich odliczeń.
czytaj więcej

Ustawa o PIT w obecnym brzmieniu wskazuje katalog działalności, które dają prawo do 50-proc. kosztów.
czytaj więcej

Podatnik, który wykonuje zawód z katalogu działalności objętych 50-proc. kosztami uzyskania przychodów, musi jeszcze spełnić wymogi wynikające z prawa autorskiego.
czytaj więcej

Nauczyciele akademiccy nadal mogą płacić podatek tylko od połowy przychodów, niezależnie od tego, czy wykonują działalność naukowo-dydaktyczną, jedynie naukową czy tylko dydaktyczną.
czytaj więcej
![Wolta w sprawie kosztów u nauczycieli akademickich [OPINIA]](http://g1.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3182000/3182106-nauczyciel-145-107.jpg)
W wyjaśnieniach do najnowszej nowelizacji ustawy o PIT minister finansów przychylił się do rozwiązań kwestionowanych w minionym roku przez dyrektora KIS. Chodzi o procentowo określany udział kosztów „autorskich” w wynagrodzeniu za pracę.
czytaj więcej

Ukazały się drugie już wyjaśnienia resortu finansów dotyczące przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r.
czytaj więcej

Autorzy literatury użytkowej, poradników i podręczników, twórcy gier komputerowych, niektórzy tłumacze będą mogli stosować wyższe koszty uzyskania przychodów , i to już do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2018 r.
czytaj więcej

Podwyższone koszty zastosują również osoby prowadzące na uczelniach
wyłącznie działalność dydaktyczną. Ma to zostać wprost zapisane w
ustawie.
czytaj więcej

Mapa kartograficzna sporządzona na zlecenie sądu to nie dzieło, tylko materiał urzędowy – wynika z wczorajszego wyroku NSA.
czytaj więcej

Część podatników straciła prawo do podwyższonych kosztów wraz z nowelizacją ustawy o PIT, która obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Niektórzy nie złożyli jednak broni i walczą o prawo do preferencji.
czytaj więcej

Do wydatków poniesionych na ulepszenie starych – zapisanych w ewidencji w latach poprzednich – stosujemy wciąż 3500 zł. Interpretacja MF zdaje się przeczyć celowi nowelizacji.
czytaj więcej

Spółki rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych muszą od 1 stycznia tego roku inaczej traktować zyski kapitałowe. Wiele kwestii z tym związanych jest wciąż niejasnych, a eksperci są zgodni, że rozstrzygną je dopiero sądy.
czytaj więcej

Od obrotu bitcoinami trzeba płacić
podatek od czynności cywilnoprawnych –
poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów.
Natomiast w odpowiedzi na pytanie DGP potwierdziło,
że sprzedaż kryptowalut jest zwolniona z
ewidencjonowania w kasie fiskalnej.
czytaj więcej

Oto wyróżnieni eksperci z zakresu akcyzy, sporów sądowych, PIT i międzynarodowego prawa podatkowego.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników