doradca prawny ustawa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu doradca prawny ustawa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące doradca prawny ustawa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Fiskus nie będzie informować, że skreśla firmę z rejestru

  Fiskus nie będzie informować, że skreśla firmę z rejestru

  Urząd skarbowy będzie próbował skontaktować się z podatnikiem, którego zamierza usunąć z rejestru VAT. Ale jeśli próby się nie powiodą, wykreśli go bez powiadomienia.

  czytaj więcej

 • Oszuści żerują na seniorach. Sprawdź, jak nie stać się ofiarą oszustwa

  Oszuści żerują na seniorach. Sprawdź, jak nie stać się ofiarą oszustwa

  Pojawił się stosunkowo nowy pomysł na wyciąganie pieniędzy od osób starszych. Naciągacze żerują na potrzebie sprawnej i szybkiej opieki zdrowotnej, jaką odczuwa każdy z nas, a która nasila się w podeszłym wieku. Za słone opłaty (roczny wydatek sięgać może nawet 8000 zł) proponują namiastkę opieki, złudzenie spokojnej starości.

  czytaj więcej

 • Fiskus kontra pracownicy naukowi. Spory ciągle w sądach

  Fiskus kontra pracownicy naukowi. Spory ciągle w sądach

  Naukowcom często trudno jest skorzystać ze zwolnienia z PIT. W praktyce pozostaje niepewna droga sądowa. Teraz znaleźli furtkę – podróż służbową, ale to dotyczy tylko części otrzymanych kwot

  czytaj więcej

 • Plan Morawieckiego: Pierwsza odsłona pakietu dla firm [RAPORT DGP]

  Plan Morawieckiego: Pierwsza odsłona pakietu dla firm [RAPORT DGP]

  Wniesiony do Sejmu rządowy projekt zmiany niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców obejmuje tylko część regulacji, które zdaniem wicepremiera Morawieckiego mają zwiększyć potencjał gospodarczy Polski, a co za tym idzie dochody do budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Lidl strzelił sobie w stopę. Odwołał promocję, ale zapomniał o zapisach w swoim regulaminie

  Lidl strzelił sobie w stopę. Odwołał promocję, ale zapomniał o zapisach w swoim regulaminie

  Niemiecka sieć dyskontów, która 8 listopada zakończyła głośną akcję promocyjną „Sprytnie i tanio”, może mieć większe kłopoty prawne, niż się to jeszcze niedawno wydawało. Akcję zakończono z dnia na dzień. Tymczasem – jak zauważają eksperci – z pkt 10 regulaminu promocji wynikało, że „zasady mogą ulec zmianie, o czym Lidl poinformuje z 7-dniowym wyprzedzeniem”. Piszemy w czasie przeszłym, bo także 8 listopada ze strony WWW zniknął regulamin promocji, co utrudniło tym konsumentom, którzy zakupili produkty w terminie trwania akcji, zapoznanie się z zasadami zwrotu towarów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że przygląda się sprawie. Zdaniem ekspertów są podstawy, by uznał on, że Lidl naruszył swoimi działania zbiorowe interesy konsumentów. Cała sprawa może być zaś przestrogą dla innych handlowców, by staranniej konstruowali regulaminy promocji.

  czytaj więcej

 • Biura maklerskie pomagają emitentom spełniać wymogi MAR

  Biura maklerskie pomagają emitentom spełniać wymogi MAR

  Dla działających na krajowym rynku biur maklerskich i autoryzowanych doradców wejście w życie rozporządzenia MAR oznacza więcej pracy. Pomocy w wypełnianiu nowych obowiązków informacyjnych oczekują od nich przede wszystkim emitenci

  czytaj więcej

 • Akcyza: Suplement diety traktowany jako wyrób spirytusowy

  Akcyza: Suplement diety traktowany jako wyrób spirytusowy

  Suplement diety może zostać potraktowany jako wyrób spirytusowy. Za taki uznała jeden z produktów Izba Celna we Wrocławiu w wiążącej informacji akcyzowej.

  czytaj więcej

 • Doradcy restrukturyzacyjni z ministerialnym nadzorem

  Doradcy restrukturyzacyjni z ministerialnym nadzorem

  Minister Sprawiedliwości będzie mógł zawiesić albo cofnąć licencję na wykonywanie zawodu najgorszym. Najlepsi zaś zostaną wyróżnieni. Wszystko po to, by obywatele i firmy korzystające z możliwości ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji współpracowali wyłącznie z profesjonalistami.

  czytaj więcej

 • Ziobro: Wstępne wyniki analizy darmowej pomocy prawnej nie są zachęcające

  Ziobro: Wstępne wyniki analizy darmowej pomocy prawnej nie są zachęcające

  Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizę funkcjonowania darmowej pomocy prawnej. Wstępne wyniki nie są zachęcające i skłaniają do refleksji nad co najmniej głęboką nowelizacją ustawy - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

  czytaj więcej

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych [KOMENTARZ cz. I]

  Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych [KOMENTARZ cz. I]

  Wyznaczając podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych, w pierwszej kolejności należy zidentyfikować przychód. Niejednokrotnie nie jest to łatwe zadanie, jednak to dopiero początek drogi, jaką musi przebyć pomiot zobowiązany do zapłaty CIT. Jeżeli znana jest już kwota przychodu, to pozostaje druga część układanki fiskalnej: koszty uzyskania.

  czytaj więcej

 • Kontrole krzyżowe: Fiskus będzie sprawdzał całe łańcuchy dostawców

  Kontrole krzyżowe: Fiskus będzie sprawdzał całe łańcuchy dostawców

  Już za miesiąc urząd skarbowy będzie mógł prowadzić kontrole krzyżowe – zarówno u bezpośredniego kontrahenta kontrolowanego podatnika, jak i u partnerów biznesowych tego kontrahenta.

  czytaj więcej

 • Wielkie zamieszanie z podatkiem od wiatraków

  Wielkie zamieszanie z podatkiem od wiatraków

  Są już pierwsze interpretacje dotyczące opodatkowania turbin od 2017 r. Część gmin uważa, że ich właściciele będą musieli płacić wyższy podatek, część – że nic się nie zmieni.

  czytaj więcej

 • Do jakiej grupy Klasyfikacji Środków Trwałych zaliczyć panele słoneczne i jak je amortyzować

  Do jakiej grupy Klasyfikacji Środków Trwałych zaliczyć panele słoneczne i jak je amortyzować

  PROBLEM: Firma (spółka z o.o.) chce zainstalować panele fotowoltaiczne (słoneczne) o wartości 50 tys. zł, które posłużą do ogrzewania budynku i wody. Do jakiej grupy KŚT zakwalifikować to urządzenie? Czy spowoduje ono konieczność zwiększenia wartości budynku? Jak amortyzować panele i budynek?

  czytaj więcej

 • Nieruchomości komercyjne: Sprzedaż biurowca może być korzystnie opodatkowana VAT

  Nieruchomości komercyjne: Sprzedaż biurowca może być korzystnie opodatkowana VAT

  Zbycia samej nieruchomości nie można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Mamy z nią do czynienia, gdy sprzedajemy zespół składników majątkowych, który sam w sobie pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Podatek od balkonów: Uchwalą go także w twojej gminie?

  Podatek od balkonów: Uchwalą go także w twojej gminie?

  Radni Szczecinka kilka dni temu ustalili wysokość daniny pobieranej m.in. od balkonów, wykuszy i schodów. Absurd? Nie. Podobne opłaty obowiązują w wielu gminach w Polsce. Problem w tym, że nawet gdyby chciały, nie mogą z nich zrezygnować.

  czytaj więcej

 • Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

  Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

  Listopad to miesiąc, w którym zaczynamy się zastanawiać, czy parlament zdąży uchwalić wszystkie zmiany w ustawach podatkowych. Wielu przywołuje tu orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że w podatkach dochodowych (rozliczanych rocznie) oraz gdy zmiany są na niekorzyść podatników, konieczne jest co najmniej miesięczne vacatio legis. Ustawodawca ma więc czas na zmiany w podatkach dochodowych do 30 listopada, ale jak podkreślają eksperci (patrz opinia prof. Adama Mariańskiego), takie vacatio legis powinno dotyczyć wszystkich podatków i co istotne, powinno być dłuższe niż miesiąc.

  czytaj więcej

 • Spółka partnerska: Zasady odpowiedzialności za zobowiązania

  Spółka partnerska: Zasady odpowiedzialności za zobowiązania

  Spółka partnerska (dalej: sp. p.) jest spółką osobową utworzoną przez wspólników w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, może być ona zawiązana dla realizacji więcej niż jednej wolnej profesji. Natomiast za wszelkie długi ww. spółki odpowiedzialność ponosi ona sama, całym swoim majątkiem. Obok niej odpowiadają również jej partnerzy. Przy czym reguły odpowiedzialności tych ostatnich kształtują się odmiennie w zależności od tego, czego konkretnie dotyczy zadłużenie podmiotu. Poniżej opisujemy te reguły oraz przybliżamy je na przykładach.

  czytaj więcej

 • E-hazard umyka celnikom. Trwa walka z wiatrakami

  E-hazard umyka celnikom. Trwa walka z wiatrakami

  BUKMACHERKA Służba celna namierzyła i zablokowała 668 domen, ale procederu nie udaje się wyplenić. Z nielegalnego rynku, którego wartość liczona jest w miliardach, wyegzekwowano zaledwie 78 tys. zł kar

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne