doradca prawny ustawa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu doradca prawny ustawa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące doradca prawny ustawa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

  Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

  Co roku oświadczenia majątkowe składa kilkaset tysięcy osób pełniących funkcje publiczne. Za zatajenie posiadanego majątku grozi im nawet do 5 lat więzienia. Ale i tak co chwila wybuchają medialne afery.

  czytaj więcej

 • Dzierżawa logo lub nazwy z pełnym PIT

  Dzierżawa logo lub nazwy z pełnym PIT

  ORZECZENIE Wynagrodzenie za udostępnienie prawa do używania zarejestrowanego znaku towarowego to przychód z praw majątkowych, a nie z najmu lub dzierżawy

  czytaj więcej

 • Skargi na interpretacje powinny być rozpatrywane na rozprawach

  Skargi na interpretacje powinny być rozpatrywane na rozprawach

  - Wyłączenie jawności postępowań sądowych dotyczących interpretacji indywidualnych to zły pomysł, bo pozbawi podatników prawa do obrony swojego stanowiska w sądzie - mówi dr Jowita Pustuł doradca podatkowy.

  czytaj więcej

 • Lewin: Białoruski milioner nie ma prawa do błędu

  Lewin: Białoruski milioner nie ma prawa do błędu

  "Nie należę do milionerów, którzy aktywnie tracą pieniądze. Mój samochód ma 10 lat, chociaż na ulicach Mińska można spotkać bentleye. Mnie to nie interesuje". Siarhiej Lewin o realiach prowadzenia interesów nad Świsłoczą

  czytaj więcej

 • VAT od promocji w rękach TSUE

  VAT od promocji w rękach TSUE

  NSA stoi na stanowisku, że nie można odliczać podatku naliczonego od wydatków, które poprawiają wizerunek gmin. Jednostki liczą na to, że mógłby to zmienić Trybunał Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Reforma KAS: Naczelnik urzędu w roli podatkowego superpolicjanta

  Reforma KAS: Naczelnik urzędu w roli podatkowego superpolicjanta

  Organy celno-skarbowe, które powstaną 1 stycznia 2017 r., dostaną wiele nowych uprawnień. Będą mogły prowadzić kontrole na terenie całej Polski tak długo, jak uznają to za konieczne

  czytaj więcej

 • Jedna interpretacja, która chroni kilka firm, okazuje się niewypałem

  Jedna interpretacja, która chroni kilka firm, okazuje się niewypałem

  Od początku 2016 r. zainteresowani przedsiębiorcy otrzymali 147 interpretacji wspólnych. Wszystkich innych wydano ponad dwadzieścia tysięcy. Z dużej chmury mały deszcz – komentują eksperci.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • VAT: Mikroprzedsiębiorcy poniosą mniejsze koszty

  VAT: Mikroprzedsiębiorcy poniosą mniejsze koszty

  Podwyższenie limitów dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego, VAT oraz korzystających z uproszczonych ksiąg podatkowych – przewiduje plan Morawieckiego.

  czytaj więcej

 • Liniowcy nie mogli korzystać z ulgi na nowe technologie. Teraz już mogą

  Liniowcy nie mogli korzystać z ulgi na nowe technologie. Teraz już mogą

  Obowiązująca do 2016 r. preferencja była przewidziana tylko dla tych podatników, którzy rozliczali podatek na zasadach ogólnych – przypomniał NSA.

  czytaj więcej

 • Decyzje na korzyść obywatela. Czy ta zasada sprawdzi się przy stosowaniu przepisów przez urzędy

  Decyzje na korzyść obywatela. Czy ta zasada sprawdzi się przy stosowaniu przepisów przez urzędy

  ANALIZA: Reguła rozstrzygania wątpliwości na korzyść petenta ma wejść do kodeksu postępowania administracyjnego. Ma być podobna do wprowadzonej już w ordynacji podatkowej zasady rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika.

  czytaj więcej

 • Krnąbrnego dłużnika nie należy nagradzać

  Krnąbrnego dłużnika nie należy nagradzać

  Komornicy, sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych krytykują rządowy projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Spory o odliczenie VAT w gminach znów trafią do sądów

  Spory o odliczenie VAT w gminach znów trafią do sądów

  Mimo że od początku roku samorządy powinny stosować prewspółczynnik, to część z nich jeszcze tego nie robi. Nadal są bowiem wątpliwości, w jaki sposób go liczyć.

  czytaj więcej

 • Fundusze unijne: Na co uważać zawierając umowę konsorcjum

  Fundusze unijne: Na co uważać zawierając umowę konsorcjum

  Problem: Przedsiębiorcy coraz odważniej korzystają ze środków unijnych, aby finansować prace badawczo-rozwojowe. W tym celu zawiązują konsorcja. Niestety okazuje się, że dążenie do szybkiego pozyskania unijnej dotacji często skutkuje niefortunnie sformułowanymi umowami konsorcjalnymi, a optymizm bierze górę nad chłodną analizą konsekwencji prawnych i podatkowych tej formy działania.

  czytaj więcej

 • NSA wydał wyrok w oparciu o nieopublikowne orzeczenie TK

  NSA wydał wyrok w oparciu o nieopublikowne orzeczenie TK

  70 tys. zł za samo tylko zajęcie rachunku bankowego to zbyt wiele w świetle tego, co powiedział trybunał – orzekł NSA. I uchylił postanowienie fiskusa o kosztach egzekucyjnych.

  czytaj więcej

 • Cel firmy - skorzystanie z 15 proc. CIT? Mali także się już nie połączą

  Cel firmy - skorzystanie z 15 proc. CIT? Mali także się już nie połączą

  Rząd i parlament chcą zapobiec przekształceniom oraz podziałom spółek na wypadek, gdyby celem miało być jedynie skorzystanie z 15-proc. CIT. Uderzy to jednak nie tylko w duże firmy.

  czytaj więcej

 • Kiedy kasa fiskalna, gdy startujemy z nową firmą

  Kiedy kasa fiskalna, gdy startujemy z nową firmą

  Kilka lat temu prowadziłem działalność gospodarczą, w której wykorzystywałem kasę fiskalną. Obecnie zamierzam otworzyć nową działalność. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z uwagi na obrót w nowej działalności i nie instalować kasy od razu?

  czytaj więcej

 • Zapłacisz gotówką, nie rozliczysz kosztów

  Zapłacisz gotówką, nie rozliczysz kosztów

  Już wkrótce, bo od 2017 r., przedsiębiorca, który zapłaci za nabyte na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej towary, usługi lub prawa z pominięciem rachunku płatniczego, w pewnych sytuacjach tylko ze względu na sposób płatności nie rozliczy podatkowego kosztu uzyskania przychodu.

  czytaj więcej

 • Zmiany od 2017: Zakup usług za granicą opodatkowany też w Polsce

  Zmiany od 2017: Zakup usług za granicą opodatkowany też w Polsce

  Podatnik wynajmujący np. samochód w Niemczech od tamtejszego przedsiębiorstwa będzie musiał... zapłacić daninę u nas w kraju. To efekt zmian w przepisach, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.

  czytaj więcej

 • Opcje menedżerskie mogą być jeszcze mniej opłacalne

  Opcje menedżerskie mogą być jeszcze mniej opłacalne

  Aż trzykrotnie fiskus chce pobierać PIT od akcji nabywanych w ramach pracowniczych programów motywacyjnych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne