Małe i średnie przedsiębiorstwa

16 stycznia 2018 r.

Piotr Szymaniak

Szymaniak: Niedźwiedzia przysługa, czyli jak można pogrzebać eksperyment sądecki II16 stycznia 2018 r.

Klub Jagielloński ogłosił światu – zupełnie na poważnie – że Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców powinno się mieścić... w Nowym Sączu. Wykazując się oceanem dobrej woli, przyjmijmy na chwilę, że taki urząd jest rzeczywiście przedsiębiorcom potrzebny (wszak wcześniejsze próby utworzenia takiego ciała sami przedsiębiorcy kwitowali wymownym pukaniem się w czoło).

14 stycznia 2018 r.

Pokolenie Y, czyli milenialsów, określają ramy czasowe, w których się urodzili. Są to lata 1980-2000.

Milenialsi finansują swoje firmy głównie z własnych oszczędności. Nie omijają jednak wsparcia z instytucji finansowych i UE14 stycznia 2018 r.

Najczęściej wybieranym przez milenialsów źródłem środków finansowych na założenie firmy były własne oszczędności – tak wskazała ponad połowa przedsiębiorczych „Igreków” (52 proc.). Co ciekawe, wśród najmłodszych szefów do 24 r.ż. ten odsetek wyniósł aż 94 proc. 4 na 10 milenialsów wzięło w tym celu pożyczkę z banku, a co czwarty zapożyczył się u rodziny lub znajomych – wynika z raportu EFL „Milenialsi w MŚP. Pod lupą”. W tym kontekście słabo prezentuje się publiczne wsparcie finansowe – tylko co dziesiąty milenials skorzystał z dotacji z Urzędu Pracy lub rządowego dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

16 grudnia 2017 r.

Oferta w bankach jest podobna, różni się ilością dostępnych rachunków lub pakietów

Konto firmowe – czy to faktycznie takie proste?16 grudnia 2017 r.

Liczba przedsiębiorców, którzy otwierają własną działalność stale rośnie. W samym październiku 25914 osób rozpoczęło prowadzenie działalności gospodarczej. Na koniec października osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą to imponująca liczba ponad 2 miliony 998 tysięcy*. Czy polskie banki są przygotowane do rozpoczęcia współpracy z nowymi przedsiębiorcami?

13 grudnia 2017 r.

Konkurs na innowacje społeczne trwa do 31 grudnia 2017 roku

Innowacje społeczne to nie teoria. To praktyka w najlepszym wydaniu13 grudnia 2017 r.

- Powszechny w polskich warunkach brak przyzwolenia na błąd zniechęca wielu potencjalnych innowatorów do działania. A przecież im więcej prób i eksperymentów, tym większe doświadczenie i w konsekwencji więcej inicjatyw zakończonych powodzeniem - mówi Dorota Nowicka z Fundacji Fundusz Współpracy. I zachęca do podejmowania wyzwań.

6 grudnia 2017 r.

Instytucja działalności nierejestrowej zakłada, że w przypadkach działalności prowadzonej przez osobę fizyczną na małą skalę, z której miesięcznie przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, nie powstaje obowiązek rejestracji.

Konstytucja biznesu wchodzi do Sejmu6 grudnia 2017 r.

Umiarkowany optymizm. Tak można określić nastroje wśród przedsiębiorców. Projekt nowych przepisów ich cieszy. Ale inne działania władzy, które są sprzeczne z ideą zaufania na linii państwo – biznes, już nie.

29 listopada 2017 r.

Lubuskie stawia na innowacje29 listopada 2017 r.

Większość unijnych środków przeznaczonych na instrumenty finansowe województwo lubuskie zarezerwowało dla mikro-, małych i średnich firm.

29 listopada 2017 r.

Wiele firm może sięgnąć po unijne pożyczki29 listopada 2017 r.

Przemysław Cieszyński: Uruchomienie unijnych pożyczek na warunkach preferencyjnych pozwoli na dotarcie nie tylko do dużych firm z wielkich metropolii, ale przede wszystkim do MSP z najmniejszych ośrodków. Przyczyni się do równomiernego rozwoju gospodarczego całego kraju.

29 listopada 2017 r.

Podlasie wspiera naturę i przedsiębiorców29 listopada 2017 r.

Zbudowaliśmy wizerunek województwa jako regionu zielonego, ekologicznego. Z tego powodu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczna, które również mają być przedmiotem wsparcia zwrotnego, są tak dla nas ważne – mówi Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

29 listopada 2017 r.

Czas na instrumenty zwrotne29 listopada 2017 r.

Ponad 6,6 mld zł w postaci niskooprocentowanych pożyczek, poręczeń i wejść kapitałowych dla przedsiębiorców z 15 województw – tak w skrócie można podsumować współpracę Banku Gospodarstwa Krajowego z kilkunastoma regionami Polski.

23 listopada 2017 r.

.

Wysokosprawna technologia23 listopada 2017 r.

Wysokosprawna technologia pozwala wytwarzać energię w sposób bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne metody, jednak nie jest tania. Wysokie koszty rekompensują w części unijne dotacje.

21 listopada 2017 r.

.

Więcej niż handel21 listopada 2017 r.

Nasz eksport ma się dobrze, jednak poziom internacjonalizacji rodzimych przedsiębiorstw nie jest wysoki. W nawiązywaniu głębszych powiązań biznesowych wspierają je między innymi Fundusze Europejskie

17 listopada 2017 r.

W postępowaniu nakazowym sąd rozpoznaje sprawę na skutek wniesienia zarzutów, przeprowadzając postępowania dowodowe.

Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym? 17 listopada 2017 r.

Wierzyciel, który dysponuje dokumentami potwierdzającymi istnienie swojego roszczenia, może złożyć do sądu pozew wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty, co w praktyce oznacza szybsze i bardziej efektywne postępowanie. Nakaz zapłaty jest szczególnego rodzaju orzeczeniem merytorycznym sądu. Sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron). Nakaz zapłaty można uzyskać w ramach postępowania nakazowego oraz upominawczego. My zajmujemy się tym pierwszym rodzajem. Co istotne, nakaz wydany w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczający od chwili jego wydania. Z kolei po uprawomocnieniu nakaz zapłaty stanowi tytuł egzekucyjny.

Galerie

Polecane

Reklama