Małe i średnie przedsiębiorstwa

26 lipca 2018 r.

Mimo, że biurowe prace administracyjne znajdują się nisko w biznesowej hierarchii priorytetów, do ich przetwarzania należy stosować te same procesy, które stosowane są przy podejmowaniu kluczowych z perspektywy firmy decyzji

Jak ograniczyć natłok zadań administracyjnych w małej i średniej firmie?26 lipca 2018 r.

Lista piętrzących się zadań administracyjnych spędza sen z powiek wszystkim właścicielom małych i średnich firm. Badania ICM dla Canon wskazują, że aż jedna na pięć osób zarządzających przedsiębiorstwem poświęca większość swojego czasu na realizację zadań administracyjnych. Co więcej, aż 31 proc. właścicieli MŚP oraz biur domowych w Europie uważa, że prace administracyjne stanowią ich główne wyzwanie.

28 czerwca 2018 r.

W ostatnich 6 miesiącach problem płatności opóźnianych o minimum miesiąc miało 58 proc. respondentów.

MSP: Ponad połowa firm ma problemy z zatorami płatniczymi28 czerwca 2018 r.

W II kwartale wciąż ponad połowie firm (52 proc.) dokuczają trwające minimum 60 dni opóźnienia w uzyskiwaniu płatności od kontrahentów - wyliczyło Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Podało, że z zatorami płatniczymi najczęściej zmagają się średnie przedsiębiorstwa.

25 czerwca 2018 r.

Kandydaturę Abramowicza zgłosiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz

Polityk PiS został rzecznikiem małych i średnich firm25 czerwca 2018 r.

Pod koniec 2016 r. zapewniano, że wybrana zostanie apolityczna osoba, najlepiej prawnik lub doświadczony ekonomista. Dzisiaj już wiemy, że rzecznikiem polskiego drobnego i średniego biznesu będzie poseł Prawa i Sprawiedliwości, magister inżynier mechaniki.

11 maja 2018 r.

Firmom z sektora MŚP brakuje czasu na działalność innowacyjną

Polskim firmom brakuje czasu i środków na innowacje11 maja 2018 r.

Firmy MŚP przeznaczają średnio 14,5% przychodów na wdrażanie nowych technologii. Pomimo poważnych barier ograniczających innowacyjność, polskie małe i średnie przedsiębiorstwa przemysłowe inwestowały i nadal planują inwestować w rozwój technologiczny.

10 maja 2018 r.

Podobny, choć nieco niższy wynik – jeśli chodzi o wsparcie – osiągnęła odpowiedź – jasne przepisy w zakresie innowacji, informowanie o zmianach przepisów na rzecz innowacji.

Automatyzacja przemysłu to Święty Graal MŚP10 maja 2018 r.

Przedsiębiorcy rozumieją, że na pozór kosztowna inwestycja w nowe technologie, przynosi spore korzyści finansowych – tak wynika z raportu przygotowanego przez Siemens we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. 85 proc. reprezentantów mikro, małych i średnich firm objętych badaniem liczy, że nowoczesne rozwiązania zwiększą rentowność produkcji, natomiast 82,5 proc. uważa, że taka inwestycja zwiększy przychody przedsiębiorstwa.

9 maja 2018 r.

Tak od 30 kwietnia włodarze kontrolują przedsiębiorców9 maja 2018 r.

Zmieniła się podstawa prawna, na której organy samorządowe mogą sprawdzać firmy. Obecnie jest nią ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz. 646, dalej p.p.), która zastąpiła ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1268 ze zm.). Kontrolę działalności gospodarczej wszczętą i niezakończoną przed wejściem w życie prawa przedsiębiorców prowadzi się na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Czynności wykonane przed dniem wejścia w życie nowych regulacji zachowują ważność.

8 maja 2018 r.

Początkowo Antoni Kowalski lekceważył temat RODO, uznając, że ono go nie dotyczy, większość towaru sprzedaje bowiem na paragon i żadnych danych od klientów nie zbiera.

Jak mały przedsiębiorca ma się przygotować do RODO. PORADNIK8 maja 2018 r.

RODO, czyli unijne rozporządzenie regulujące zasady ochrony danych osobowych, zacznie być stosowane 25 maja 2018 r. Anna Kowalska i jej mąż Antoni, którzy są drobnymi przedsiębiorcami i prowadzą odrębne firmy, wprawdzie o nim słyszeli, ale nic do tej pory nie zrobili, aby się do zmian przygotować.

Galerie

Polecane