Małe i średnie przedsiębiorstwa

3 kwietnia 2018 r.

Definicja działalności gospodarczej jest istotna z wielu względów, m.in. podatkowych czy w związku z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne

Konstytucja dla biznesu: Nowe rozumienie działalności gospodarczej3 kwietnia 2018 r.

Najważniejsza z pakietu Konstytucji Biznesu – ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, którą 23 marca podpisał prezydent, na nowo definiuje pojęcie działalności gospodarczej i określa, co jest nią, a co nie. Zmiany mają rewolucyjny charakter także m.in. z uwagi na to, że do działalności gospodarczej nie będzie już zaliczana aktywność prowadzona na niewielką skalę. Tym samym nieaktualne staną się definicje wskazane w ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, którą nowy akt prawny wygasi.

13 marca 2018 r.

Resort podaje też, że unijne dotacje pozwoliły przygotować ponad 400 ha terenów pod inwestycje, na których swój biznes ulokowało już 95 firm

Polska Wschodnia dofinansowana i już rozliczona13 marca 2018 r.

2,4 tys. nowych miejsc pracy, dopłaty dla ponad 2,5 tys. lokalnych mikroprzedsiębiorców, 650 zmodernizowanych laboratoriów na uczelniach i 423 nowe autobusy – to tylko część zysków w pięciu regionach, które skorzystały z pomocy z Programu Rozwój Polski Wschodniej.

8 marca 2018 r.

Najmniejsze firmy w coraz lepszych nastrojach...

Małe firmy widzą świat przez różowe okulary8 marca 2018 r.

 Pierwszy raz w historii przedsiębiorców z sektora małych firm, którzy oceniają sytuację pozytywnie, jest więcej niż pesymistów – wynika z badań prowadzonych przez Bank Pekao. Instytucja finansowa przygląda się kondycji przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 50 osób od 2010 r. W najnowszym badaniu, przeprowadzonym wśród niemal 7 tys. podmiotów jesienią ub.r., wskaźnik koniunktury w mikro- i małych firmach po raz pierwszy przekroczył 100 pkt.

8 marca 2018 r.

Jeżeli w danym miesiącu podatnik przekroczy ustawową granicę, działalność będzie uznawana za gospodarczą od dnia jej przekroczenia, a podatnik będzie musiał w ciągu siedmiu dni zarejestrować biznes

Konstytucja biznesu czeka na podpis prezydenta8 marca 2018 r.

 Przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pół roku działalności, a zarabiający kilkaset złotych miesięcznie Polacy nie będą musieli rejestrować działalności gospodarczej. To kluczowe zmiany, które zawarte są w prawie przedsiębiorców – ustawie, która zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2168 ze zm.). To trzon konstytucji biznesu, czyli pakietu sześciu ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

20 lutego 2018 r.

Według wiceszefa resortu przedsiębiorczości i technologii Tadeusza Kościńskiego, preferencje podatkowe będą uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy.

Rząd przyjął projekt rozszerzający SSE na całą Polskę 20 lutego 2018 r.

Preferencje podatkowe w nowej SSE uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy; premiowane inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne - to niektóre założenia projektu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który przyjął we wtorek rząd.

Galerie

Polecane