Zdrowie

24 maja 2016 r.

Polacy z profilaktyką na bakier

Polacy z profilaktyką na bakier24 maja 2016 r.

Polacy chodzą do lekarza głownie wtedy, gdy są chorzy. Zbyt rzadko badają się profilaktycznie, a podczas wizyt w przychodni rzadko słyszą o takiej potrzebie - wynika z najnowszego raportu dotyczącego opieki POZ.

24 maja 2016 r.

Dziecko karmione mlekiem matki jest zdrowsze. A opieka medyczna nad nim tańsza.

Zdrowe mleko matek do refundacji. Resort chce finansować karmienie wcześniaków naturalnym pokarmem24 maja 2016 r.

Resort zdrowia planuje finansowanie karmienia wcześniaków naturalnym pokarmem. Tym pochodzącym od matki albo z banku mleka kobiecego. Trzeba zmienić przepisy, ale też przyzwyczajenia personelu medycznego. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad finansowaniem żywienia noworodków w szpitalu naturalnym mlekiem. Obecnie fundusz płaci za żywienie, ale nie ma dla niego znaczenia, o jaki rodzaj pokarmu chodzi.

24 maja 2016 r.

Czy to coś zmieni? Na razie zainteresowanie podjęciem pracy pielęgniarki w Polsce było małe.

Pielęgniarki spoza UE z krótszym stażem24 maja 2016 r.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia pielęgniarki i położne z krajów trzecich otrzymają prawo wykonywania zawodu w Polsce już po półrocznym stażu. Oznacza to skrócenie czasu przygotowania do pracy co najmniej o połowę. Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie stażu adaptacyjnego dla cudzoziemców ubiegających się o przyznanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej w Polsce.

24 maja 2016 r.

O jakie propozycje chodzi? Między innymi o ratunkowy dostęp do technologii medycznych.

Zdrowie: Proponowane przez PiS zmiany na finansowym zakręcie24 maja 2016 r.

Projekt ustawy wprowadzającej m.in. fundusz ratunkowy oraz umożliwiający szybsze porządkowanie koszyka świadczeń na celowniku RCL oraz resortu finansów. Choć PiS obiecywał znaczne podniesienie publicznych wydatków na ochronę zdrowia (z ok. 4,6 proc. do 6 proc. PKB), gdy nadszedł czas decyzji, pojawiły się problemy. Najpierw ścięto budżet na darmowe leki dla seniorów, teraz resort finansów nalega, by kolejne propozycje Konstantego Radziwiłła były całkiem neutralne dla budżetu państwa.

22 maja 2016 r.

Z jednej strony chodzi o ochronę prywatności pacjenta, zaś z drugiej o dobro społeczne, jakim jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, w tym wywołanych wirusem HIV.

O pozytywnym wyniku badania w kierunku HIV automatycznie dowie się sanepid 22 maja 2016 r.

Pan Artur poprosił lekarkę o wystawienie skierowania na wykonanie testów w kierunku HIV. Zdziwił się, gdy odbierając dokument, musiał podpisać oświadczenie pacjenta o przyjęciu do wiadomości informacji, że ewentualny wynik dodatni zostanie zgłoszony bezpośrednio do inspekcji sanitarnej. – Gdzie w tym wszystkim dbałość o prywatność? Czy mogłem odmówić podpisania oświadczenia – pyta czytelnik.

19 maja 2016 r.

Warto także wiedzieć, że w naszym kraju obowiązuje całkowity zakaz handlu ludzkimi narządami.

Dawcą narządów może zostać każdy, kto za życia nie wyrazi sprzeciwu19 maja 2016 r.

Przeszczep uratował mojemu przyjacielowi życie. Pod wpływem tego zdarzenia także chciałem zostać potencjalnym dawcą – pisze pan Jarosław. – Z tego, co się zorientowałem, dawcą pośmiertnym może zostać każdy, kto za życia nie wyrazi sprzeciwu w formie wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Czy to jednak wystarczy? Czy nie trzeba zadeklarować chęci w jakiejś wyrazistszej formie – zastanawia się czytelnik.

19 maja 2016 r.

2,28 mln zł tyle w 2015 r. dostali lekarze POZ za wystawianie kart DiLO

Ochrona zdrowia: Onkologia jednak ma być bez ograniczeń19 maja 2016 r.

Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę utrzymanie ustawowego zapisu o bezlimitowym leczeniu chorych na raka. W tym tygodniu do konsultacji trafił projekt zmian w pakiecie onkologicznym – nowelizacja ustawy i czterech rozporządzeń. Poszerzają one dostęp do szybkiej ścieżki diagnostyki dla nowych grup pacjentów, ograniczają biurokrację, ale też zmieniają zasady finansowania.

18 maja 2016 r.

Edukacja była prowadzona przez Instytut Żywności i Żywienia w ramach programu „Zachowaj równowagę”.

Otyłość wśród dzieci: Obesitolog potrzebny od zaraz18 maja 2016 r.

Porada żywieniowa oraz nowa specjalizacja lekarska – środowiska lekarzy i rodziców apelują o zmiany w opiece medycznej nad otyłymi dziećmi. Organizacje skupiające rodziców apelują do rządu o wprowadzenie osobnej porady żywieniowej. W tym tygodniu propozycja podpisana również przez lekarzy, w tym konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, zostanie wysłana do resortu zdrowia. Potrzebę zmian potwierdzają najnowsze badania Instytutu Żywności i Żywienia. W efekcie edukacji prowadzonej w ramach specjalnego programu w grupie 380 tys. dzieci odsetek tych z nadwagą i otyłością zmniejszył się o 1 pkt proc., do 20,9 proc.

Prawo na co dzień

Polecane

reklama