Zdrowie

26 lutego 2015 r.

Handlowanie dopalaczami jest zabronione.

Nielegalne, ale dostępne. Dopalacze na telefon szybciej niż pizza26 lutego 2015 r.

Na drzwiach do klatki schodowej w moim bloku wisiało ogłoszenie „3 MMC na dowóz” z numerem telefonu. Sprawdziłam w internecie, co to jest, i okazało się, że to dopalacz, którym odurza się młodzież. Niedaleko mnie jest szkoła, do której chodzą moje dzieci, i boję się, że ktoś je tym poczęstuje. Ogłoszenie zerwałam, ale wkrótce pojawiło się nowe. Co mogę jeszcze zrobić? Komu powinnam to zgłosić – pyta przerażona pani Krystyna

26 lutego 2015 r.

Rodzicom, którzy nie chcą szczepić dzieci grożą wysokie kary finansowe

Odra szaleje w Niemczech. Pierwsze zachorowanie w Polsce26 lutego 2015 r.

Pięcioletnia dziewczynka z Myśliborza zachorowała na odrę - to pierwszy taki przypadek w województwie zachodniopomorskim. Tymczasem za zachodnią granicą w Berlinie na odrę zachorowało ponad 600 osób, jedna osoba, półtoraroczny chłopiec, nie żyje. W ubiegłym roku na Pomorzu Zachodnim również odnotowaliśmy jeden przypadek zachorowania - uspokaja Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa szczecińskiego Sanepidu:

26 lutego 2015 r.

Z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem.

Ostateczny projekt ustawy o in vitro. Rząd zajmie się nim w marcu26 lutego 2015 r.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w czwartek, że rząd projektem zajmie się prawdopodobnie 10 marca. Zapewniła, że w klubie PO znajdzie się większość dla projektu. Jej zdaniem, projekt jest "naprawdę bardzo dopracowany" i to powinno pozwolić zagłosować za nim nawet tym, którzy mają wiele uwag do in vitro.

25 lutego 2015 r.

We wcześniejszych wersjach projektu wiek kobiety, który uzasadniałby stworzenie większej liczby zarodków, nie był ściśle określony.

Nowy projekt ustawy o in vitro: maksymalnie sześć, nie osiem zarodków25 lutego 2015 r.

W myśl opublikowanej w środę nowej wersji projektu, wskazania uzasadniające tworzenie więcej niż sześciu zarodków to współistniejąca z niepłodnością choroba i wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Powody zapłodnienia większej liczby komórek rozrodczych każdorazowo będą musiały być odnotowane w dokumentacji medycznej.

25 lutego 2015 r.

Przyborowska: Placówki prywatne bardziej skore do ugody25 lutego 2015 r.

Większość spraw wciąż dotyczy źle przeprowadzonej operacji, zaszycia chusty lub pozostawienia narzędzia chirurgicznego w brzuchu. Częste są też sprawy dotyczące błędów okołoporodowych, które dodatkowo należą do najgłośniejszych. Najszybciej rosnącą kategorią pozwów są jednak te przeciwko dentystom oraz chirurgom plastykom. Coraz większy udział mają też pozwy przeciwko ortopedom.

24 lutego 2015 r.

Sikorski: Zawód lekarza wiąże się m.in. z ryzykiem konieczności działania wbrew sumieniu24 lutego 2015 r.

Zawód lekarza wiąże się m.in. z ryzykiem konieczności działania wbrew sumieniu - napisano w stanowisku podpisanym przez marszałka Radosława Sikorskiego. "Ograniczenie możliwości korzystania z wolności sumienia stanowi konsekwencję uznania przez państwo prymatu gwarancji uzyskania świadczenia zdrowotnego" - dodano. Podkreślono, że "obowiązek informowania o realnej możliwości uzyskania świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym nie obciąża sumienia lekarza, ani go nie łamie". Według Sejmu "pozyskanie informacji przez pacjenta niejako przenosi na niego odpowiedzialność moralną za dalsze działanie".

24 lutego 2015 r.

Posłowie chcą powrotu książeczki zdrowia dziecka

Posłowie chcą powrotu książeczki zdrowia dziecka24 lutego 2015 r.

Personel medyczny będzie dokumentować wszystkie świadczenia zdrowotne wykonywane u dzieci. Taką zmianę przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 159 ze zm.), który wpłynął do laski marszałkowskiej.

Prawo na co dzień