Zdrowie

30 stycznia 2015 r.

Nowy program powinien być bardziej skuteczny w poprawie wskaźników wyleczalności.

Czy do końca roku będzie uchwalony nowy program zwalczania raka?30 stycznia 2015 r.

Czy do końca roku będzie uchwalony nowy Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych? Stary na lata 2006-2015 kończy się i wygaśnie jego finansowanie. Biorąc pod uwagę to, że mamy rok wyborczy, to uchwalenie nowej ustawy może być trudne. Resort zdrowia nie ma jeszcze opracowanych założeń do niej.

30 stycznia 2015 r.

Państwowa Inspekcja Sanitarna na wypadek epidemii eboli chce zmienić zasady postępowania z najgroźniejszymi odpadami medycznymi. v

Ebola pod specjalnym nadzorem30 stycznia 2015 r.

Państwowa Inspekcja Sanitarna na wypadek epidemii eboli chce zmienić zasady postępowania z najgroźniejszymi odpadami medycznymi. Do obecnych przepisów zamierza wprowadzić dodatkową ich kategorię, czyli odpady wysokozakaźne (dotychczas przepisy mówiły tylko o zakaźnych). Przewiduje to przekazany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie postępowania z odpadami medycznymi.

30 stycznia 2015 r.

Po upływie wspomnianych czterech miesięcy od zakończenia nauki osoba, która chce nadal korzystać ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w NFZ, powinna uzyskać inne prawo do ubezpieczenia

Leczenie za darmo również po studiach. Do czasu30 stycznia 2015 r.

Osoby, które zakończyły edukację w szkole wyższej mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Uprawnienie to obowiązuje jednak tylko przez 4 miesiące od złożenia egzaminu dyplomowego lub skreślenia z listy studentów.

29 stycznia 2015 r.

Prof. Adam Windak

Sama stawka kapitacyjna dla lekarzy jest prymitywnym rozwiązaniem29 stycznia 2015 r.

Obecny system finansowania nie motywuje lekarza rodzinnego do lepszego dbania o pacjenta - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Adam Windak – były konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, pracownik UJ, współautor raportu „Optymalizacja polskiego systemu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej” E&Y.

28 stycznia 2015 r.

Fundusz odmawia bowiem dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym niektórych pacjentów

NFZ dyskryminuje niektórych pacjentów28 stycznia 2015 r.

NFZ pozbawia niektórych Polaków prawa do informacji – uważa rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Fundusz odmawia bowiem dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym niektórych pacjentów. RPO zwraca na to uwagę w wystąpieniu do ministra zdrowia.

27 stycznia 2015 r.

Zdrowie

UE: opieka medyczna w Polsce jedna z gorszych w Europie27 stycznia 2015 r.

Polska służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Tak wynika z najnowszego rankingu szwedzkiej firmy Health Consumer Powerhouse przedstawionego w Brukseli. Porównano w nim stan służby zdrowia w 36 krajach w Europie. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc. Najlepiej wypadła Holandia.

Prawo na co dzień