Zdrowie

22 listopada 2014 r.

Jak wynika z badań przeprowadzanych przez naukowców z PZH – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – ludzie zakażają się głównie na skutek ukłuć zakażonych kleszczy.

Hipochondryk i histeryk? Nie, to pacjent w kleszczach boreliozy22 listopada 2014 r.

Hipochondryk. Histeryk. Pacjent problemowy. Wszystko go boli. Nie może spać. Ma problemy z chodzeniem. Z widzeniem i kojarzeniem. Najpierw ląduje na oddziale zakaźnym, potem w psychiatryku. Wreszcie na rencie, bo diagnozują u niego SM albo alzheimera. A to pacjent z boreliozą, która przeszła do postaci rozsianej przewlekłej. Ofiara systemu. Medycznego.

20 listopada 2014 r.

Lekarze rodzinni lubuskiego oddziału PZ podjęli nawet uchwałę, w której deklarują, że nie podpiszą umów na 2015 r.

Pakiet kolejkowy i onkologiczny: Lekarze podstawowej opieki dostaną więcej pieniędzy?20 listopada 2014 r.

Trwają rozmowy MZ i lekarzy, które mają na celu zwiększenie finansowania lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w związku z dodatkowymi zadaniami, jakie czekają ich od 2015 r., gdy wchodzą w życie rozwiązania z pakietów kolejkowego i onkologicznego. Lekarze ci mają wykonywać m.in. więcej badań diagnostycznych, np. USG czy spirometrię, aby bez odsyłania do specjalistów diagnozować pacjentów.

19 listopada 2014 r.

Dominika Sikora / fot. Wojtek Górski

Sikora: Panowie! Wszystko, tylko z głową19 listopada 2014 r.

Aquaparki, multimedialne kioski czy gminne drogi. Wszystkie te projekty łączy wspólny mianownik: pieniądze z UE. Owe inwestycje miały wprowadzać lokalne społeczności w nowoczesność, podnieść komfort życia, po prostu je ułatwić. Zamiast tego stoją gdzieś w polu, całkowicie absurdalnym miejscu i niszczeją. To oczywiście skrajne przykłady, pomniki głupoty lokalnych włodarzy i marnotrawstwa środków unijnych.

19 listopada 2014 r.

Ustawa zniesie obowiązek uprzedniego zawiadamiania o kontroli przedsiębiorców podejrzanych o wprowadzanie do obrotu zakazanych substancji. Działania będą przeprowadzać organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Skuteczniejsza walka z dopalaczami19 listopada 2014 r.

W ramach jednej transakcji będzie można bez recepty kupić jedynie ograniczoną ilość leku z substancją psychoaktywną w składzie. Lista niebezpiecznych środków narkotycznych wydłuży się też o kolejne 114 pozycji. Takie zmiany przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 124).

19 listopada 2014 r.

Tyle płacimy za leki

Leki są coraz droższe: Ustawa refundacyjna pomaga budżetowi, ale nie chorym19 listopada 2014 r.

Cukrzycy w 2013 r. płacili za każde opakowanie potrzebnych im leków o prawie 12 zł więcej niż dwa lata wcześniej, gdy jeszcze nie obowiązywała nowa ustawa refundacyjna. Podwyżki dotknęły też m.in. chorych na astmę (wzrost o 7,18 zł) czy leczących się psychiatrycznie (10,42 zł). Tak wynika z analiz firm IMS Health oraz Sequence, analizujących rynek leków. Potwierdzają to najświeższe badania przeprowadzone wśród pacjentów. Jest drożej, leki są słabiej dostępne i musimy chodzić od apteki do apteki, by je znaleźć – twierdzą chorzy.

Prawo na co dzień