Zdrowie

1 lipca 2016 r.

Do tej pory, w taryfikatorze NFZ jako zabieg chirurgii bariatrycznej wpisane było jedynie założenie opaski żołądkowej.

Przełomowa decyzja dla chorych na otyłość. Chirurgia bariatryczna nową grupą świadczeń gwarantowanych 1 lipca 2016 r.

Chorzy na otyłość olbrzymią nadal będą leczeni chirurgicznie. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oddzieliła chirurgię bariatryczną od ogólnej i utworzyła nową grupę świadczeń gwarantowanych pn. chirurgiczne leczenie otyłości, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. – Decyzja Agencji jest dla nas przełomowa. To pierwszy krok do utworzenia systemu diagnostyki, leczenia i rehabilitacji choroby otyłości oraz opieki nad chorymi na otyłość w Polsce – mówi Magdalena Gajda, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość.

30 czerwca 2016 r.

Wyższe stawki dostaną szpitale za różne świadczenia związane z porodem i opieką nad zdrowym noworodkiem.

NFZ już zmienił wyceny. Część uwag szpitali przyjęta30 czerwca 2016 r.

Wiadomo już, jak dokładnie zmienią się od 1 lipca stawki wycen za leczenie pacjentów. Zyskają m.in. nieopłacalne obecnie kardiologia zachowawcza, pediatria i hospicja, a także psychiatria, zwłaszcza środowiskowa, czyli realizowana bez konieczności zamykania chorego w szpitalu. Cięć nie uniknęła kardiologia interwencyjna.

23 czerwca 2016 r.

Resort zdrowia już przygotował nowelizację tych przepisów.

Ostatnie dni zdrowotnej samowoli samorządu23 czerwca 2016 r.

Już od 30 czerwca nowe inwestycje dotyczące szpitali i specjalistycznych przychodni będą oceniane przez wojewodów i ministra zdrowia pod kątem ich celowości. Kto nie zwróci się o opinię lub dostanie negatywną, będzie miał mniejsze szanse na kontrakt z NFZ.

23 czerwca 2016 r.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że decyzje o korzystaniu z usług zewnętrznych nie były w większości skontrolowanych przypadków oparte o wyniki analiz, które uzasadniałyby taki sposób wykonywania zadań.

Szpitale mają za dużo pracy? Coraz częściej zlecają podmiotom zewnętrznym świadczenie usług medycznych23 czerwca 2016 r.

Szpitale publiczne coraz częściej zlecają zewnętrznym wykonawcom zarówno swoje podstawowe zadania, czyli udzielanie świadczeń medycznych, jak i usługi niemedyczne, takie jak sprzątanie, pranie, żywienie pacjentów czy transport sanitarny. Przeznaczają na te cele spore kwoty: 11 skontrolowanych szpitali wydawało na usługi zewnętrzne w kontrolowanym okresie (2012-2014) co roku od niemal 4 mln zł do 77 mln zł, co stanowiło nawet ponad 30% kosztów ich działalności.

Prawo na co dzień

Polecane

reklama