Zdrowie

4 maja 2016 r.

Ośrodki koordynujące badania przesiewowe nowotworów szyjki macicy i piersi od grudnia są zamknięte.

Profilaktyka rakowa w Polsce: Badania przesiewowe nowotworów szyjki macicy i piersi od grudnia zamknięte4 maja 2016 r.

Wskaźniki umieralności z powodu raka szyjki macicy są w Polsce ponad dwukrotnie wyższe niż średnia w UE. Pod względem pięcioletniego okresu przeżycia osób, u których zdiagnozowano chorobę, w zestawieniu państw OECD byliśmy na przedostatnim miejscu, wyprzedzając jedynie Chile. Powód: choroba jest wykrywana zbyt późno. I jak wynika z zaprezentowanego ostatnio audytu społecznego profilaktyki antynowotworowej skierowanej do kobiet – niewiele wskazuje, by się to zmieniło.

1 maja 2016 r.

Na listę apteczną obowiązującą od maja dodano 73 nowe produkty, będące odpowiednikami leków dotychczas refundowanych

Od niedzieli nowa lista leków refundowanych1 maja 2016 r.

Od niedzieli zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, na której znajdą się 73 nowe produkty dostępne w aptekach. Zmiany dotyczą też preparatów stosowanych w programach lekowych i katalogu leków refundowanych w chemioterapii.

30 kwietnia 2016 r.

Konstanty Radziwiłł zapowiada również odejście od konieczności sprawdzania ubezpieczenia zdrowotnego w systemie EWUŚ.

MZ: Odejście od sprawdzania ubezpieczenia w systemie EWUŚ i zapewnienie opieki poszpitalnej 30 kwietnia 2016 r.

„Ta placówka, która będzie leczyć pacjenta w szpitalu, jednocześnie będzie musiała mu zapewnić opiekę poszpitalną u specjalisty i rehabilitację. Tak będzie w kardiologii, tak będzie na pewno w ortopedii – po operacjach ortopedycznych – i w wielu innych dziedzinach” – mówi Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

28 kwietnia 2016 r.

Kontrahenci szpitali liczyli na to, że wyższe odsetki skłonią szpitale do terminowej spłaty.

Szpitale: Ustawa o terminach zapłaty nie rozwiązała problemów28 kwietnia 2016 r.

Nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1830) wprowadziła istotne zmiany w sposobie naliczania odsetek za nieterminowe regulowanie płatności. Jednak jak twierdzą firmy nie spowodowało to zmian we współpracy z placówkami medycznymi. Do końca 2015 r. odsetki za zwłokę regulowała ordynacja podatkowa (stawka równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP i 2 pkt proc., ale nie niższa niż 8 proc.).

28 kwietnia 2016 r.

Resort zdrowia chce, by wszyscy świadczeniodawcy byli jednakowo traktowani.

Kontrole w szpitalu i przychodni bez limitu. Zabraknie lekarzy do przyjmowania pacjentów?28 kwietnia 2016 r.

Resort zdrowia chce wyłączyć wszystkie placówki medyczne spod zapisów ustawy o swobodzie gospodarczej. Nawet małe gabinety przyjmujące pacjentów komercyjnie. Propozycja całkowitego wyłączenia wszystkich podmiotów medycznych z ustawy o swobodzie gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 584) znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, ale początkowo prawie nikt nie zwrócił na to uwagi. Więcej dyskutowano np. o zakazie wypłaty dywidendy przez szpitale, choć prób wypłaty zysku było dotychczas zaledwie kilka. Wyłączenie spod ustawy o swobodzie dotyczyć zaś będzie aż 16,5 tys. przedsiębiorstw.

27 kwietnia 2016 r.

Procedury zmiany lekarza nie są dla pacjentów skomplikowane.

By zmienić lekarza, trzeba się zapisać w nowej placówce27 kwietnia 2016 r.

Planuję zmienić lekarza rodzinnego, obawiam się jednak, że to skomplikowany proces. Nie jestem też pewna, czy Narodowy Fundusz Zdrowia nie naliczy mi za to opłaty – pisze pani Agnieszka. – Nie wiem również, jak sprawdzić, czy zmiana lekarza przebiegła prawidłowo – dodaje.

27 kwietnia 2016 r.

Marcin Hadaj, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej

Hadaj: Zarządzanie przez odwlekanie27 kwietnia 2016 r.

Radykalny zakaz aborcji nie wejdzie w Polsce w życie. PiS, choć znany z wyrazistych poglądów, także w kwestiach obyczajowych, nie zaryzykuje postawienia wszystkiego na jedną kartę i poparcia obywatelskiego projektu ustawy, który odbierałby kobietom możliwość usuwania ciąży. Bez wątpienia jednak rządząca partia będzie tą kartą grała tak długo, jak się da. Ostatecznie zapewne dopuści projekt pod głosowanie, ale kiedy to się stanie, dzisiaj zupełnie nie wiadomo.

27 kwietnia 2016 r.

Badanie prenatalne i aborcja

Ustawa antyaborcyjna: Każą urodzić i odwrócą się plecami27 kwietnia 2016 r.

Rośnie liczba badań prenatalnych zlecanych w razie podejrzenia wad płodu. To podstawa do przerwania ciąży z powodów medycznych. Wprowadzenie ustawy antyaborcyjnej może spowodować, że w Polsce będzie się rodzić więcej dzieci z poważnymi wadami. Eksperci są zgodni – wsparcie państwa dla rodzin z niepełnosprawnością jest minimalne.

27 kwietnia 2016 r.

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił opinii o niekonstytucyjności przepisów.

Decyzja NFZ w sprawie sanatorium nadal bez odwołania27 kwietnia 2016 r.

Przepisy rozporządzenia o kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe są zgodne z konstytucją – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny. To oznacza m.in., że chory nadal nie może się odwołać od decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli ten np. odmawia mu prawa do leczenia w uzdrowisku lub kieruje go do innego, niż chciał ubezpieczony.          

26 kwietnia 2016 r.

Egzamin maturalny odbywa się raz w ciągu roku, w okresie od maja do września, w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym.

Czy można przenieść maturę na inny termin26 kwietnia 2016 r.

Jestem tegorocznym maturzystą. Niestety kilka dni temu miałem wypadek i nie jest pewne, czy uda mi się wyjść ze szpitala do 4 maja. Wszystko zależy od mojego stanu zdrowia i oceny lekarzy. Nawet jeżeli uznają, że mogę opuścić szpital, raczej nie będę w formie, aby zdawać egzaminy. Nie chcę jednak tracić roku. Czy można przenieść maturę na inny termin – pyta pan Maciej.

26 kwietnia 2016 r.

Samotne kobiety to 5 proc. klientów klinik leczenia niepłodności

Płodne genetyczne podziemie. Rząd odbiera singielkom zarodki26 kwietnia 2016 r.

Leczenie za granicą, znalezienie partnera albo giełda nasienia – to sposoby dla singli na skorzystanie z własnych zarodków. Co się stanie z pięcioma zarodkami, które zdeponowałam w klinice? Mogę płacić co roku blisko tysiąc złotych za utrzymywanie ich przy życiu, ale nie mam do nich prawa, w przeciwieństwie do rządu, który za 20 lat będzie mógł przekazać je do adopcji albo zutylizować – pisze jedna z matek.

26 kwietnia 2016 r.

Poprzednie rządy unikały systemowego rozwiązania kwestii wynagrodzeń.

Konflikt resortu finansów ze zdrowiem. Będą płace minimalne dla pracowników medycznych?26 kwietnia 2016 r.

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało pracodawcom i związkowcom wprowadzenie systemu płac minimalnych dla poszczególnych grup pracowników medycznych. Pomysł spodobał się partnerom społecznym jako wyjście do dyskusji o podwyżkach, ale wczoraj skrytykowały go inne resorty, zwłaszcza finansów. Temat wynagrodzeń był dyskutowany podczas posiedzenia zespołu zajmującego się zdrowiem w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jak zdradzają nam związkowcy, pomysł nie spodobał się zwłaszcza wiceminister finansów Hannie Majszczyk.

26 kwietnia 2016 r.

Skorzystać z map i planów będą mogli też inwestorzy, w tym zagraniczni.

Pieniądze na inwestycje szpitale wezmą z IOWISZ-a26 kwietnia 2016 r.

Mapy potrzeb zdrowotnych to za mało, by dobrze podzielić unijne fundusze. Ministerstwo Zdrowia ma gotowe nowe, bardziej precyzyjne narzędzie biorące pod uwagę m.in. już realizowane projekty. IOWISZ to skrót od „Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia”. Niemal nikt o nim nie słyszał, ale to się wkrótce zmieni. Ponieważ to z jego wykorzystaniem przyznawane będą miliardy złotych dofinansowania zdrowotnych inwestycji.

Prawo na co dzień

Polecane

reklama