Zdrowie

31 marca 2015 r.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym trafił do konsultacji społecznych31 marca 2015 r.

W uzasadnieniu projektu napisano, że dzięki realizacji przewidzianych w nim zadań możliwa będzie "znacząca poprawa sytuacji zdrowotnej" polskiego społeczeństwa. Służyć temu ma m.in. promocja zdrowia i zapobieganie chorobom, niwelowanie nierówności zdrowotnych oraz wspieranie innowacyjności i stabilności systemu opieki zdrowotnej.

30 marca 2015 r.

Potwierdziły się informacje DGP o tym, że rząd przygotuje w drodze rozporządzenia Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Pierwszy taki dokument powstanie nie później niż do 1 sierpnia 2016 r., kolejne co 5 lat. Tak wynika z projektu ustawy o zdrowiu publicznym, który w sobotę został przekazany do konsultacji społecznych.

NFZ będzie musiał płacić na promocję zdrowia30 marca 2015 r.

Potwierdziły się informacje DGP o tym, że rząd przygotuje w drodze rozporządzenia Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Pierwszy taki dokument powstanie nie później niż do 1 sierpnia 2016 r., kolejne co 5 lat. Tak wynika z projektu ustawy o zdrowiu publicznym, który w sobotę został przekazany do konsultacji społecznych.

27 marca 2015 r.

Mammografia

Po mastektomii możliwa jest rehabilitacja na koszt ZUS27 marca 2015 r.

Kilka miesięcy temu przeszłam mastektomię – opowiada pani Zofia. – Trudno mi się z tym pogodzić, nadal odczuwam ból fizyczny, psychicznie jestem w złej formie, cały czas przebywam na zwolnieniu lekarskim. Chciałabym już wrócić do pracy, ale nie czuję się na siłach. Myślałam o tym, by wyjechać na trochę, oderwać się od rzeczywistości, podreperować fizycznie i psychicznie. Czy mogę liczyć na skierowanie do sanatorium – pyta czytelniczka.

27 marca 2015 r.

Od stycznia obowiązuje nielimitowane leczenie w onkologii. W praktyce okazuje się jednak, że system zielonej karty nie obejmuje sporej grupy pacjentów.

Resort zdrowia złagodzi rygory przyznawania zielonej karty27 marca 2015 r.

Pacjenci przyjęci do szpitala z rozpoznaniem innym niż onkologiczne też będą mogli otrzymać zieloną kartę. Na taką korektę pakietu onkologicznego zgodził się resort zdrowia. To efekt ustaleń, do których doszło 25 marca podczas prac zespołów roboczych ds. POZ i pakietu onkologicznego.

26 marca 2015 r.

Jeżeli karty EKUZ nie mamy, prawdopodobnie będziemy musieli zapłacić za leczenie za granicą.

Zamiast EKUZ możemy otrzymać certyfikat zastępczy26 marca 2015 r.

Kiedy wyjeżdżam za granicę, za każdym razem pobieram kartę EKUZ. Ostatnio jednak nie zrobiłam tego, bo zabrakło mi czasu. Potem jednak podczas urlopu byłam dość zestresowana – opowiada pani Krystyna. – Pomyślałam, że jeśli coś mi się stanie, będę musiała płacić za leczenie, może nawet za pobyt w szpitalu. Czy jeśli ktoś zapomni pobrać kartę EKUZ albo nie zdąży po nią pojechać, może uzyskać potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego, przebywając za granicą?

26 marca 2015 r.

NSA zwiększył uprawnienia samorządu aptekarzy26 marca 2015 r.

Okręgowa Izba Aptekarska ma prawo żądać wszczęcia postępowania administracyjnego i zbadania zgodności z prawem działania podmiotów prowadzących apteki w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących zakazu działalności reklamowej – przesądził Naczelny Sąd Administracyjny (połączone sprawy II GSK 92/14, II GSK 93/14, II GSK 94/14, II GSK 244/14, II GSK 245/14, II GSK 328/14).

25 marca 2015 r.

Firma zbierająca dane osobowe – w tym przypadku prywatna przychodnia – staje się ich administratorem

Ustalenie terminu wizyty lekarskiej nie wymaga podania PESEL25 marca 2015 r.

Dzwoniłam do prywatnej poradni medycznej z pytaniem o termin i cenę wizyty u lekarza specjalisty – pisze pan Piotr. – Recepcjonistka zażądała, bym podał swój PESEL. Powtórzyłem jej, że nie chcę się w tej chwili zapisywać, a jedynie zorientować się, kiedy możliwa jest wizyta i ile będzie kosztowała. Pani uparcie pytała mnie o PESEL, twierdząc, że bez niego nie poda żadnych informacji. Czy takie zachowanie pracownika placówki medycznej jest zgodne z ochroną danych osobowych – pyta zbulwersowany czytelnik

25 marca 2015 r.

Leczenie niepłodności w drodze procedury zapłodnienia pozaustrojowego będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

In vitro i aborcja w Sejmie. Prace rozpoczną się na początku kwietnia25 marca 2015 r.

Rozpatrzony będzie złożony w marcu rządowy projektu ustawy o leczeniu niepłodności, który uzasadniać ma minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zgodnie z projektem z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Łącznie dyskutowanych ma być sześć projektów - rządowy oraz poselskie, w tym projekt zakazujący metody in vitro.

Prawo na co dzień

Konferencje, debaty, kongresy