Zdrowie

29 lipca 2014 r.

Historia choroby tylko za pokwitowaniem29 lipca 2014 r.

Szpitale nie mogą żądać dowodu osobistego jako zastawu za wydanie oryginału dokumentacji medycznej. Do rzecznika praw pacjenta wpływają skargi na placówki, które odmawiają przekazania jej chorym. Tymczasem niektóre instytucje nie honorują kopii i odpisów. Oryginałów domaga się np. w celach orzeczniczych ZUS.

25 lipca 2014 r.

KEUZ

Leczenie za granicą nie zawsze za darmo25 lipca 2014 r.

Za kilka dni ruszam z dziećmi na wakacje na jedną z greckich wysp. Znajoma postraszyła mnie, że w razie choroby będziemy musieli płacić za lekarza. Czy powinnam wykupić dodatkową polisę? – pyta pani Katarzyna

24 lipca 2014 r.

Prof. Bogdan Chazan

Prof. Chazan odszedł - i w szpitalu dokonano aborcji? PiS: prowokacja24 lipca 2014 r.

PiS organizuje akcję obrony profesora Bogdana Chazana. Lekarz stracił posadę dyrektora miejskiego szpitala Świętej Rodziny w Warszawie, po kontroli, jaką przeprowadzono w szpitalu w związku z odmową wykonania aborcji mimo istnienia wskazań medycznych do przeprowadzenia zabiegu. Dyrektor powołał się na klauzulę sumienia i nie wskazał pacjentce innej placówki, w której mogłaby dokonać legalnej aborcji. Szpital twierdzi jednak, że taką informację pacjentka otrzymała od lekarza prowadzącego.

24 lipca 2014 r.

Beata Lisowska, dziennikarz Gazety Prawnej

Lisowska: Ustawa milczy o dzieciach z in vitro24 lipca 2014 r.

Po 27 latach od pierwszego przeprowadzonego w Polsce zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego jest wreszcie długo wyczekiwany projekt ustawy w tej sprawie. Jeszcze rok temu minister zdrowia upierał się, że taka regulacja wcale nie jest konieczna. Przyspieszenie prac nad nią wymusiła Bruksela.

23 lipca 2014 r.

Senat o pakiecie kolejkowym23 lipca 2014 r.

Pakiet tak zwanych ustaw kolejkowych w Senacie. Wczoraj odbyło się jego trzecie czytanie w Sejmie i jeszcze na tym posiedzeniu Parlamentu ma być uchwalony. Ustawy mają zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów i usprawnić leczenie onkologiczne.

23 lipca 2014 r.

W hiszpańskich szpitalach brakuje łóżek i lekarzy

Hiszpania oszczędza na szpitalach23 lipca 2014 r.

W hiszpańskich szpitalach ubywa łóżek - związek zawodowy pielęgniarek (SATSE) informuje, że od początku roku ich liczba zmniejszyła się o 15 tysięcy. W ramach oszczędności w wakacje szpitale zamykają niektóre sale, a nawet całe oddziały. Pacjenci zamykanych oddziałów barcelońskiego szpitala Bellvitge rozpoczęli strajk okupacyjny.