Rządowy program in vitro wystartuje 1 czerwca 2024 roku. Zakłada finansowanie medycznego wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego i leczenia niepłodności w Polsce. Minister zdrowia przedstawiła zasady i kryteria, w oparciu o które pary będą mogły przystąpić do programu. Kto z niego skorzysta?

Według zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny, rządowy program in vitro ma na celu zapewnić równy dostęp do metody leczenia niepłodności dla wszystkich par, niezależnie od ich statusu społecznego czy materialnego. Wprowadza szereg zasad i kryteriów, które mają ułatwić korzystanie z tej formy wsparcia medycznego.

Program in vitro w Polsce - najważniejsze cele

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, podkreśla, że głównym celem programu in vitro jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej nad parami borykającymi się z niepłodnością. Program ma być dostępny dla par, które przez co najmniej rok leczyły się z tego powodu, a także ma obejmować zabezpieczenie płodności dla osób poddających się terapii onkologicznej.

Program in vitro 2024-2028. Podstawowe zasady

Minister Leszczyna przedstawiła szczegóły programu, który obejmuje:

  • Dostępność dla różnych typów par: Program będzie dostępny zarówno dla par formalnych, jak i nieformalnych, na podstawie zgodnego oświadczenia. Dodatkowo, pary, które brały udział w wcześniejszych programach rządowych lub samorządowych i mają przechowywane zarodki, również mogą uczestniczyć w programie.
  • Kompleksowa opieka medyczna: Program zapewnia kompleksową opiekę nad parami, zwłaszcza nad kobietami, obejmującą wszystkie etapy od przed procedurą in vitro aż po ciążę.
  • Budżet i czas trwania: Program będzie trwał od 1 czerwca br. do końca 2028 r. Przeznaczono na niego rocznie 500 mln zł, co daje łącznie 2,5 mld zł.

Program in vitro. Kryteria kwalifikacyjne

Wiek

  • Kobiety: Mogą wziąć udział w programie do 42. roku życia, jeśli korzystają z własnych zarodków, lub do 45 roku życia, jeśli korzystają z dawstwa zarodków.
  • Mężczyźni: Granicą wieku dla mężczyzn jest 55. rok życia.

Onkopłodność

  • Dla osób, które poddają się terapii onkologicznej, pobranie i przechowywanie gamet będzie dostępne dla kobiet do 40. roku życia i mężczyzn do 45. roku życia.

Procedury wspomaganego rozrodu. Za co zapłaci NFZ?

Program obejmuje sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu:

  • do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia.
  • do dwóch cykli zapłodnienia oocytami od dawczyń, z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu.
  • do sześciu cykli z dawstwem zarodków.

Co istotne, program przewiduje całkowite pokrycie wydatków związanych z leczeniem niepłodoności, a nie jedynie współfinansowanie, jak to ma miejsce w przypadku samorządowych programów.

Kwalifikacja do programu in vitro - ZASADY

Program adresowany jest do par, które przez co najmniej rok leczyły się z powodu niepłodności. W przypadku bezwzględnej niepłodności, jak np. niedrożność jajowodów, nie ma wymogu rocznego oczekiwania.

Ośrodki in vitro. Gdzie leczyć się?

W ogólnopolskim Rejestrze Ośrodków Medycznie Wspomaganej Prokreacji i Banków Komórek Rozrodczych i Zarodków widnieje ponad 70 ośrodków, które oferują usługi w zakresie leczenia niepłodności. To w większości placówki prywatne, ale program nie ogranicza się tylko do nich.

Rządowy program in vitro obejmuje także publiczną opiekę zdrowotną. Istniejące ośrodki oraz nowo powołane centra leczenia niepłodności mogą ubiegać się o udział w programie.

Przeczytaj też:

Samorządowe programy in vitro

Po uruchomieniu programu rządowego samorządowe programy in vitro nie znikną, choć mogą cieszyć się mniejszą popularnością. Osoby spełniające kryteria kwalifikacyjne mogą wziąć udział w rządowym programie niezależnie od wcześniejszego korzystania z programów samorządowych.

Przypomnijmy, że w latach 2013–2016 w Polsce działał Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Obejmował procedurę in vitro i realizowany był ze środków Ministerstwa Zdrowia. Po jego wygaszeniu w połowie 2016 roku finansowanie zabiegów in vitro przejęły niektóre samorządy i władze lokalne, co istotnie ograniczyło dostępność tej metody leczenia niepłodności.

Nowy rządowy program in vitro ma z założenia zapewnić równy dostęp do leczenia niepłodności dla wszystkich par. Jak podkreślają eksperci, jest to program hojny finansowo, który w efekcie ma przyczynić się do wzrostu liczby rodzin w Polsce.