Od 1 kwietnia 2024 r. zniesione zostały limity w zakresie opieki paliatywnej. To znaczy, że w hospicjach, na oddziałach medycyny paliatywnej oraz w poradniach medycyny paliatywnej nie będzie już tzw. nadwykonań. Placówki otrzymają pieniądze na bieżąco - za każdego pacjenta i za każdą procedurę.
Minister Izabela Leszczyna po objęciu teki szefowej resortu zdrowia obiecywała zniesienie limitów w leczeniu najciężej chorych pacjentów. Tak też się stało. 1 kwietnia 2024 r. zaczęło obowiązywać zarządzenie prezesa NFZ w sprawie zniesienia limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Co to konkretnie oznacza?
NFZ znosi limity na leczenie w hospicjach od 1 kwietnia 2024 r.
1 kwietnia 2024 r. zaczęło obowiązywać zarządzenie prezesa NFZ w sprawie zniesienia limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej.
Limity finansowania nie będą już obowiązywały w:
- oddziałach medycyny paliatywnej
- hospicjach stacjonarnych i domowych
- poradniach medycyny paliatywnej.
W połączeniu z nielimitowym już finansowaniem świadczeń dla dzieci i młodzieży, w praktyce oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który jest objęty publiczną opieką paliatywną i hospicyjną. Tym samym nie będzie już tzw. nadwykonań (świadczeń ponadlimitowych), których rozliczanie z Narodowym Funduszem Zdrowia trwało długo. Teraz pieniądze z NFZ do wszystkich ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej mają trafiać na bieżąco.
Kolejki do hospicjów mają być krótsze
Znowelizowane przepisy dotyczą hospicjów stacjonarnych, domowych, oddziałów medycyny paliatywnej oraz poradni medycyny paliatywnej.
– Zniesienie limitów nie jest celem samym w sobie, tylko środkiem do zwiększenia dostępności. Będziemy to robić na przykład w opiece hospicyjnej – zapewniała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Limity świadczeń powodowały powstawanie kolejek do hospicjów. Często też placówki nie mogły sobie pozwolić na oczekiwanie na zapłatę za nadwykonania. Pokrywały koszty z własnej kieszeni, a raczej - z kieszeni darczyńców. Teraz mają mieć zapewnioną płynność finansową. Teoretycznie też kolejki do hospicjów powinny się skrócić, choć należy pamiętać, że zależą one też od liczby miejsc w placówkach, a nie tylko od bieżącego finansowania.
Zmiany w opiece paliatywnej i hospicjach
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zniesienie limitów to kolejna ważna zmiana w tym obszarze. Jak przypomina, wcześniej wzrosła cena punktu i finansowanie wizyt wyjazdowych w poradni medycyny paliatywnej. Obecnie, obok zniesienia limitów, trwają prace nad projektem nowej taryfy świadczeń gwarantowanych w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz aktualizacją koszyka świadczeń gwarantowanych.
W 2023 r. NFZ przeznaczył na opiekę paliatywną i hospicyjną ponad 1,6 mld zł. W tym roku na kwota będzie wyższa.