Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza specjalisty lub na zabieg w szpitalu? Niestety, w wielu przypadkach miesiącami, a nawet latami. Podajemy najnowsze dane na temat średniego czasu oczekiwania na przyjęcie u specjalistów oraz plany rządu na rozwiązanie tego problemu.

Kolejki do lekarzy specjalistów oraz na planowe przyjęcia do szpitali to coś, do czego polscy pacjenci zdążyli się już przyzwyczaić. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowsze dane dotyczące czasu oczekiwania na wizytę w poradniach AOS oraz na specjalistyczne zabiegi.

Kolejki do lekarzy i na operacje 2024. Ile trzeba czekać?

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską zaprezentowało najnowsze dane na temat czasu oczekiwania do lekarzy specjalistów AOS i na specjalistyczne zabiegi. Dane zostały wygenerowane 31 grudnia 2023 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia i pokazują średni czas czekania w kolejce na świadczenie.

Dane o kolejkach do lekarzy AOS - średni czas oczekiwania dla:

  • poradni kardiologicznej - wynosił 35 dni (pacjenci pilni), dla pacjentów stabilnych - 112;
  • poradni endokrynologicznej - dla pacjentów pilnych - 56 dni, stabilnych - 185;
  • poradni okulistycznej dla dorosłych - dla pacjentów pilnych - 9 dni, stabilnych - 86;
  • poradni okulistycznej dla dzieci - dla pacjentów pilnych - 20 dni, dla stabilnych - 122;
  • poradni zdrowia psychicznego - pacjenci pilni przyjmowani na bieżąco, stabilni - 29 dni;
  • poradni zdrowia psychicznego dla dzieci - pacjenci pilni przyjmowani tego samego dnia, stabilni - 36 dni;
  • poradni otorynolaryngologicznej - dla pacjentów pilnych - 6 dni, dla pacjentów stabilnych - 25.

Dane o kolejkach na zabiegi - średni czas oczekiwania na:

  • zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego wynosił 71 dni (tryb pilny), a dla pacjenta stabilnego - 197 dni
  • zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego wynosił 64 dni (tryb pilny) i 174 dni (pacjent stabilny).
  • zabieg usunięcia zaćmy wynosił jeden dzień w przypadkach pilnych oraz 36 dni w przypadku pacjentów stabilnych.

Kolejki do lekarzy rozciągają się na lata. Oto rekordziści

Należy pamiętać, że powyższe dane określają uśredniony czas oczekiwania do specjalistów dla całej Polski. W poszczególnych regionach kraju oczekiwanie na wizytę np. u kardiologa może trwać dłużej lub krócej. Aktualny stan kolejek do lekarzy na NFZ możemy sprawdzić na stronie internetowej: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/.

Jak okazuje się, 197 dni czekania na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego wcale nie jest taki szokujący. Dla przykładu - w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego w trybie stabilnym trzeba czekać... ponad 8 lat (zgodnie z danymi z wyszukiwarki terminów na stronie NFZ - stan na 29.03.2024 r.).

Na przyjęcie w trybie stabilnym na oddział kardiologiczny w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu trzeba poczekać 1 rok i 5 miesięcy.

Z kolei na wizytę w poradni alergologicznej w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu trzeba czekać 2 lata i 2 miesiące - najbliższy wolny termin, jaki widnieje w wyszukiwarce dla przypadków stabilnych to 18 czerwca 2026 roku.

Ważne

Kto nie musi czekać w kolejce do lekarza?

Przeczytaj: Kto może leczyć się poza kolejnością? Pojawiła się nowa grupa uprawnionych [LISTA]

Jak skrócić kolejki do lekarzy? Oto pomysły rządu

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przedstawił plan działania mający na celu skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów. O sposoby zwiększenia dostępności do świadczeń zdrowotnych zapytano Ministerstwo Zdrowia w interpelacji poselskiej. Resort zamierza podjąć kilka kroków, aby zwiększyć dostępność do świadczeń zdrowotnych dla Polaków.

Zniesienie limitów finansowania świadczeń

Wiceminister Konieczny zapowiedział dalsze znoszenie limitów finansowania świadczeń, obejmujących zarówno opiekę ambulatoryjną, jak i stacjonarną. Działanie to ma na celu odwrócenie obecnej struktury świadczeń i redukcję kosztów opieki zdrowotnej.

Od lipca 2021 roku resort już znosi limity dla świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Od 1 kwietnia 2024 r. zniesiono limity w zakresie opieki paliatywnej - czyli finansowanie leczenia pacjentów na oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnym i domowych oraz w poradni medycyny paliatywnej. Zobacz: Leczenie bez limitów od 1 kwietnia. Skorzysta określona grupa pacjentów.

Kolejnym krokiem ma być zniesienie limitów w leczeniu szpitalnym. To jeden z elementów uruchomionego 3 miesiące temu projektu „Odwrócona Piramida Świadczeń”.

"Odwrócona Piramida Świadczeń". Nowe rozwiązania organizacyjne

Projekt „Odwrócona Piramida Świadczeń” ma wprowadzić nowe mechanizmy, takie jak płacenie za wynik (paying for performance) oraz dostosowane płatności do stopnia złożoności przypadku i wartości środków niezbędnych do jego realizacji.

Kolejny element to zmiana struktury udzielanych świadczeń na korzyść trybu ambulatoryjnego. Chodzi o eliminację sytuacji, gdy świadczenia, które mogą być wykonane w trybie ambulatoryjnym, są wykonywane w szpitalach. Ma to obniżyć koszty takich usług.

Resort planuje także opracowanie pakietów diagnostycznych w Ambulatoryjnych Ośrodkach Specjalistycznych (AOS), które mają zastąpić fragmentaryczne udzielanie porad. Dzięki temu pacjenci będą mogli otrzymać kompleksową opiekę bliżej swojego miejsca zamieszkania, co odciąży również szpitale.

Centralna e-Rejestracja i asystenci lekarzy

W ramach optymalizacji wykorzystania terminów świadczeń resort planuje wprowadzenie jednej centralnej listy i centralnej e-Rejestracji.

Planowane jest też wprowadzenie asystenta lekarza, który miałby odciążyć lekarzy od obowiązków administracyjnych.

Rząd chce dalej rozwijać opiekę koordynowaną w POZ (podstawowej opiece zdrowotnej), która ma tym samym zwiększać dostępność do AOS-ów (lekarzy specjalistów w poradniach).

- Zwiększenie dostępu do świadczeń właściwych dla opieki specjalisty z poziomu podstawowej opieki zdrowotnej zmniejsza obciążenie poradni specjalistycznych i przekłada się na skrócenie czasów oczekiwania - tłumaczy wiceminister Konieczny.

Na razie nie znamy terminu wprowadzenia w życie planowanych zmian.