Osoby, które skończyły 65 lat, mają prawo do bezpłatnych leków na receptę. Od 1 kwietnia 2024 roku lista darmowych leków dla seniorów zawiera 3752 pozycje. Którzy lekarze mogą wystawić receptę? Gdzie znaleźć listę bezpłatnych leków?

Kto może wypisać receptę na darmowe leki 65+?

Receptę na bezpłatne leki 65+ mogą wystawić lekarze i pielęgniarki, jeśli mają podpisaną umowę z NFZ. Może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym (po spełnieniu dodatkowych warunków), a także pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept.

Na darmowe leki 65+ receptę może wystawić również lekarz dowolnej specjalności, który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania. Jednak może to zrobić jedynie dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej – do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Jak prawidłowo wystawić receptę?

Aby recepta na bezpłatne leki była poprawnie wystawiona, wystarczy, że lekarz lub pielęgniarka w polu „kod uprawnień dodatkowych” wstawi literę „S”.

Strona pacjent.gov.pl informuje, że farmaceuta nie ma prawa wpisania ani poprawiania tego kodu na recepcie. Pracownik apteki sprawdza, które z przepisanych leków znajdują się na wykazach bezpłatnych leków, a następnie wydaje te leki pacjentowi.

Jak znaleźć listę bezpłatnych leków?

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, listę leków znajdziemy na internetowym koncie pacjenta. Aby to zrobić, należy zalogować się na swoje IKP, następnie kliknąć powiadomienie, które zobaczymy na górze, po czym otworzyć listę bezpłatnych leków.

Jeśli korzystamy z aplikacji mojeIKP w telefonie, po zalogowaniu się trzeba przejść do „Menu”, a następnie kliknąć zakładkę „Bezpłatne leki”.

Aby sprawdzić, czy leki na nasze schorzenie są uwzględnione w wykazie darmowych leków, można wejść na stronę https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2023-r, a następnie wybrać drugi załącznik od góry: Wykaz substancji czynnych. Wyświetli się wykaz substancji czynnych uwzględnionych w wykazie nieodpłatnych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia.

Które leki obejmuje lista?

Podczas przeglądania listy darmowych leków możemy pogrupować je na trzy sposoby i wyszukiwać według grupy wieku osób, dla których są przeznaczone, grupy leków lub nazwy leku (alfabetycznie).

Na liście znajdują się m.in. leki: okulistyczne, przeciwhistaminowe, stosowane w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych, przeciwpasożytnicze, stosowane w chorobie Parkinsona, przeciwdrgawkowe, przeciwbólowe, przeciw dnie moczanowej,
przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, immunostymulujące, stosowane w terapii hormonalnej, cytostatyki, szczepionki (np. na grypę), przeciwwirusowe, na gruźlicę, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, hormony trzustki, stosowane w chorobach tarczycy, kortykosteroidy, urologiczne, ginekologiczne, kortykosteroidy, przeciwłuszczycowe, preparaty o działaniu gojącym i regenerującym, przeciwgrzybicze, na cholesterol i nadciśnienie, moczopędne, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, stosowane w anemii, przeciwkrwotoczne, przeciwzakrzepowe, na cukrzycę, poprawiające trawienie (z enzymami), przeciwbiegunkowe, przeciwzakaźne i przeciwzapalne stosowane w chorobach jelit, przeczyszczające, stosowane w chorobach wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
przeciwwymiotne i zapobiegające nudnościom, stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością, przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Źródło: pacjent.gov.pl