Wiosna do dobry moment, by zadbać o sylwetkę i zmienić złe nawyki żywieniowe. Najlepszą motywacją jest zbliżające się lato. Jeśli chcemy zrzucić parę kilogramów albo po prostu zacząć się zdrowo odżywiać nie trzeba koniecznie iść do dietetyka. Nie jesteśmy też skazani na podejrzane diety-cud. Na portalu NFZ eksperci żywieniowi przygotowali kilkanaście planów żywieniowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i tysiące zdrowych przepisów.

Bezpłatne menu dla każdego

Przygotowanie zdrowych posiłków dla siebie i rodziny bywa wyzwaniem. Podpowiedź możemy znaleźć na portalu NFZ, na którym darmowe diety i przepisy przygotowali eksperci żywieniowi. Dostępnych jest 15 planów żywieniowych dostosowanych do różnych potrzebi prawie 9 tys. przepisów.

Na stronie znajdziemy również kalkulator BMI, który określa czy nasza waga jest prawidłowa i jakie mamy dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Na tej podstawie można pobrać darmowe jadłospisy.

Dieta na zdrowie

Obok ogólnych planów takich jak Classic, nadwaga i otyłość, wege, rodzina czy senior, znajdziemy specjalistyczne diety dla osób z różnymi schorzeniami i dolegliwościami, takimi jak: cukrzyca, Hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, zespół policystycznych jajników, osteoporoza, dna moczanowa, kamica żółciowa czy nadczynność tarczycy. Można skorzystać z próbnego planu żywieniowego na 3 dni lub zalogować się i ułożyć swoją indywidualną dietę na 28 dni.

Plany żywieniowe są oparte na diecie DASH, uznawanej obecnie za jedną z najzdrowszych, obok diety śródziemnomorskiej. Dietary Approaches to Stop Hypertension przyczynia się do zapobiegania nadciśnieniu i chorobom układu krążenia, ale ma dobroczynne działanie na funkcjonowanie całego organizmu. Polega na ograniczeniu spożywania żywności wysoko przetworzonej, tłuszczu i cukru. Zamiast tego opiera się na warzywach, owocach, chudym mięsie, rybach, produktach pełnoziarnistychi nabiale.

Posiłek do szkoły i pomysł na obiad

Można tu znaleźć również porady żywieniowe, na przykład dla kobiet w ciąży i karmiących, dla dzieci czy osób z różnymi schorzeniami. Są także e-booki, między innymi z propozycjami posiłków do szkoły, korzystnych na trądzik, z wiosennymi lub letnimi inspiracjami. A także quizy i filmy z pomysłami na smaczny obiad, pożywne śniadanie lub zdrową kolację. Na przykład ciekawe wersje omletów, owsianek z owocami, kotlety warzywne czy risotto z kurczakiem.

Portal dostępny jest pod adresem diety.nfz.gov.pl. Chociaż nie każdy o nim wie, zyskał on już dużą popularność wśród użytkowników. Zarejestrowanych jest już prawie 900 tys. osób, a w ciągu roku stronę odwiedziło 15 mln internautów.