Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje o ostrożność w sieci. Ostatnio oszuści podszywają się pod fundusz, aby wyłudzić dane osobowe. Stosują sprytne sposoby, m.in. wykorzystują fałszywe strony łudząco podobne do prawdziwej. Zobacz, jak działają przestępcy.

NFZ ostrzega przed oszustami

NFZ alarmuje: "Uwaga! Oszuści mogą podszywać się pod Narodowy Fundusz Zdrowia"". Jak informuje, pojawiły się nowe strony internetowe, które wyglądają jak oficjalny serwis NFZ.

Oszuści podszywający się pod NFZ mogą oferować rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia pod pretekstem wygaśnięcia terminu ważności dokumentu pacjenta. Mogą prosić o udostępnienie danych osobowych, a nawet numeru karty płatniczej. Jednak wypełnienie takiego formularza może prowadzić jedynie do kradzieży danych.

To próba oszustwa i wyłudzenia danych oraz pieniędzy - ostrzega Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.

NFZ nie wydaje kart ubezpieczenia

NFZ stanowczo zapewnia: "Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE kart ubezpieczenia, NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat i NIE ZBIERA danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia".

Oszuści wykorzystują kradzież tożsamości do różnych celów, m.in. do zaciągania pożyczek czy zakupów w internecie. Dlatego ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność w sieci i unikać udostępniania danych osobowych na podejrzanych stronach.

Jak uniknąć oszustw? Fałszywe adresy stron NFZ

Warto zwrócić uwagę na adres strony. Oficjalna strona NFZ znajduje się pod adresem https://www.nfz.gov.pl i posiada certyfikat bezpieczeństwa. Zaufane strony internetowe używają protokołu "https".

Fałszywe strony często zawierają frazy typu "odnowienie-ubezpieczeniowe" w adresie. Przykładowe adresy fałszywych stron to:

  • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com
  • hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
  • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info.
ikona lupy />
Fałszywa strona NFZ / Materiały prasowe

Należy również być czujnym i nie klikać w linki wysyłane przez e-maile lub SMS-y, nawet jeśli rzekomo pochodzą od NFZ.

– W razie wątpliwości zawsze skontaktuj się z nami przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub powiadom najbliższą jednostkę policji – wyjaśnia Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.