kancelaria prezydenta

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – organ pomocniczy zapewniający realizację konstytucyjnych uprawnień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


 • Wolne na ŚDM: Przekonania urzędnika nie mają związku z bezpłatnym urlopem

  Wolne na ŚDM: Przekonania urzędnika nie mają związku z bezpłatnym urlopem

  Pracownik urzędu miasta złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na czas Światowych Dni Młodzieży, uzasadniając, że wykonywanie obowiązków związanych z organizowaniem wydarzenia ściśle powiązanego z wiarą katolicką narusza jego poglądy i wolność sumienia. Czy prezydent ma obowiązek uwzględnić taki wniosek?

  czytaj więcej

 • 340 mld zł strat i komisja śledcza za Amber Gold

  340 mld zł strat i komisja śledcza za Amber Gold

  Rząd miał na przygotowanie sejmowych wystąpień tylko dwa dni. Dlatego przeważały w nich znana już wcześniej retoryka i krytyka rządów PO.

  czytaj więcej

 • Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s?

  Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s?

  Od czasu styczniowej redukcji wiarygodności kredytowej Polski przez Standard & Poor's, rynek spekuluje na temat podobnych kroków kolejnych agencji. W piątek poznamy decyzję agencji Moody’s. Czy cięcie ratingu jest rzeczywiście przesądzone i jaki będzie miało wpływ na złotego? Wyjaśnia Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

  czytaj więcej

 • Glapiński: Repolonizacja banków i uporządkowanie kredytów frankowych to najważniejsze wyzwania dla sektora finansowego

  Glapiński: Repolonizacja banków i uporządkowanie kredytów frankowych to najważniejsze wyzwania dla sektora finansowego

  Nie jestem pistoletem, jeśli coś działa dobrze, nie jestem skłonny, by to jeszcze poprawiać – mówi DGP Adam Glapiński, kandydat na prezesa NBP. To będzie modelowe przejęcie władzy. Kandydat na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego nie tylko dał się dobrze poznać analitykom w czasie swojej sześcioletniej kadencji w Radzie Polityki Pieniężnej.

  czytaj więcej

 • Bezpieczeństwo produktów: Regulacje jak w UE i wyższe kary dla przedsiębiorców

  Bezpieczeństwo produktów: Regulacje jak w UE i wyższe kary dla przedsiębiorców

  Nowa ustawa z 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz.U. poz. 542), która obowiązuje od 20 kwietnia 2016 r., to akt ważny dla ok. 35 tys. polskich przedsiębiorców. Dostosowuje ona zasady wprowadzania na rynek wyrobów i oznaczania ich znakiem CE do ustawodawstwa europejskiego. Wdraża przy tym przepisy ogólne kilkunastu dyrektyw sektorowych (z czego dziewięć wchodzi w życie w 2016 r.), w tym m.in. dotyczące definicji zasad dokonywania oceny zgodności, obowiązków podmiotów gospodarczych czy zasad notyfikacji jednostek oceniających zgodność.

  czytaj więcej

 • Szałamacha: Obawy Moody's ws. budżetu i Trybunału Konstytucyjnego są przesadne

  Szałamacha: Obawy Moody's ws. budżetu i Trybunału Konstytucyjnego są przesadne

  Za decyzją Moody's Investors Service o obniżeniu perspektywy ratingu Polski do negatywnej ze stabilnej stały obawy agencji co do możliwości budżetu w kwestii finansowania polityki społecznej, co do zmian w zakresie kredytów hipotecznych w CHF i pata wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale - zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy - te obawy są przesadzone.

  czytaj więcej

 • Byli szefowie MON: Macierewicz nie powinien dłużej sprawować urzędu

  Byli szefowie MON: Macierewicz nie powinien dłużej sprawować urzędu

  Antoni Macierewicz nie powinien dłużej sprawować urzędu ministra obrony narodowej; rząd PiS podważył pozycję Polski w strukturach europejskich i atlantyckich – napisali w liście otwartym byli szefowie MON. Marek Magierowski z kancelarii prezydenta odpowiada: to uderzenie w ministra, który mówi wprost o stanie armii.

  czytaj więcej

 • Rating bez zmian. Złoty może odetchnąć

  Rating bez zmian. Złoty może odetchnąć

  Rosnące wydatki, ryzyko ich dalszego wzrostu oraz pogorszenie klimatu inwestycyjnego to przyczyny obniżenia perspektywy oceny wiarygodności kredytowej Polski. Moody’s utrzymał rating na poziomie A2 (to najlepsza ocena wiarygodności kredytowej Polski spośród wydawanych przez agencje z tzw. wielkiej trójki). Obniżył natomiast perspektywę ratingu ze stabilnej do negatywnej. Wyważona decyzja agencji może mieć pozytywny wpływ na notowania złotego czy polskich obligacji skarbowych.

  czytaj więcej

 • Informacja poufna: Kto grał prezydentowi na harfie

  Informacja poufna: Kto grał prezydentowi na harfie

  Nie tylko recitale na harfie podczas wizyty króla Belgii, tłumaczenia czy usługi fotograficzne. Kancelaria Prezydenta zamawiała też portret Lecha Kaczyńskiego (olejny za 2800 zł) czy kamienną płytę z inskrypcją „Prezydent Lech Kaczyński” (za 3297 zł). Informacje te można znaleźć w wykazie umów cywilnoprawnych (o dzieło i zleceń), jakie zawarła Kancelaria Prezydenta od sierpnia 2015 r. Zestawienie opracowali wolontariusze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska na podstawie udostępnionych przez urzędników umów.

  czytaj więcej

 • NBP źródłem franków dla banków prywatnych

  NBP źródłem franków dla banków prywatnych

  Jeśli NBP powinien brać udział w restrukturyzacji kredytów walutowych, to tylko jako stabilizator rynku i gwarant płynności. Takie rozwiązanie miałoby zabezpieczać złotego przed osłabieniem w trakcie akcji przewalutowania kredytów hipotecznych

  czytaj więcej

 • Krajowa Szkoła Administracji Publicznej dla samorządowców

  Krajowa Szkoła Administracji Publicznej dla samorządowców

  Wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta czy marszałek będą mogli wysłać swoich urzędników na szkolenie do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej bez konieczności rozpisywania przetargu. Wystarczy, że na ten cel przekażą uczelni określoną dotację, która pokryje koszty podwyższania kwalifikacji pracowników samorządowych. Takie m.in. zmiany pojawiły się w projekcie nowelizacji ustawy z 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 248 ze zm.), która wczoraj została przyjęta przez Radę Ministrów.

  czytaj więcej

 • Podbeskidzie idzie do sądu: Chodzi o spadek drużyny z Ekstraklasy

  Podbeskidzie idzie do sądu: Chodzi o spadek drużyny z Ekstraklasy

  Spadek drużyny piłkarskiej z Ekstraklasy po zamieszaniu prawnym może stanowić szkodę miasta będącego głównym udziałowcem. Tak uważa bielski samorząd, któremu kibicują parlamentarzyści.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej