Prawo autorskie

18 marca 2017 r.

Hafty ludowe jak i tatuaże co do zasady uznawane za dzieła o twórczym charakterze, będą podlegać temu samemu reżimowi ochrony prawnej, a ich twórcom przysługują te same ustawowo zagwarantowane roszczenia

Hafty ludowe i tatuaże: Jakie prawa mają twórcy tradycyjni i nowocześni18 marca 2017 r.

Haft ludowy to dziedzictwo kulturowe zarówno kraju jak i regionu, z którego tradycja tego haftu się wywodzi. Aktualna popularność sztuki ludowej oraz bardzo modny i coraz bardziej powszechny nurt etnodesignu sprawiają, że warto przypomnieć prawa przysługujące twórcom ludowym oraz odpowiedzieć na pytanie czy haft ludowy może być uznany za utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a wykonująca go hafciarka za twórcę, któremu przysługuje ochrona?

20 lutego 2017 r.

mały powstaniec

Rozpowszechniał wizerunek Małego Powstańca na kijach bejsbolowych. Postawiono mu zarzut naruszenia prawa autorskiego20 lutego 2017 r.

Umieścił wizerunek Małego Powstańca na kijach bejsbolowych, a teraz usłyszał zarzut rozpowszechniania cudzego utworu. Jak poinformowała prokurator Małgorzata Wojciechowicz, mężczyźnie grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności za naruszenie prawa autorskiego. Rafał P. nie przyznał się jednak do zarzucanych mu czynów.

31 stycznia 2017 r.

Mam zarejestrowany znak towarowy, w którym użyłem sformułowania „produkt polski”. Mój towar nie spełnia wymogów ustawy. Czy grozi mi kara, jeśli nie zrezygnuję z obecnego znaku towarowego?

Produkt polski tonie w domysłach31 stycznia 2017 r.

PROBLEM: Nowelizacja ustawy z 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1604 ze zm.; dalej: u.j.h.a.r.s.) wprowadziła możliwość oznaczania tych produktów specjalnym znakiem „Produkt polski”. Producenci artykułów rolno-spożywczych, którzy wcześniej zarejestrowali podobny znak, nie wiedzą jednak, czy od przyszłego roku będą mogli używać jeszcze własnych oznaczeń, czy też będą musieli stosować te zaprezentowane przez resort rolnictwa (dalej: MRiRW). Wiele wątpliwości związanych z nowo dodanymi przepisami mają również rzecznicy patentowi. Ich rozwianie jest ważne, bo w razie złamania przepisów producentów czekają kary nałożone przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Padają też pytania: czy przedsiębiorca może mieć roszczenia do Skarbu Państwa z powodu ograniczenia możliwości używania legalnie zarejestrowanego już znaku w Urzędzie Patentowym.

Polecane

Reklama