statystyki

FORBES i LexisNexis: Kontrolowana ewolucja

skomentuj

Rynek usług prawnych napędzany przez innowacje rośnie szybciej od całej gospodarki – uważają prawnicy, którzy wzięli udział w projekcie śledzenia trendów przygotowanym przez redakcję miesięcznika Forbes oraz LexisNexis Polska. - Kryzys nie doprowadził do załamania na rynku, ale zmienił sposób zarządzania w firmach prawniczych. To jeszcze nie rewolucja, ale kontrolowana ewolucja – mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski, partner w Kancelarii SPCG.

Publikacja: 10 lipca 2012, 17:13 Aktualizacja: 10 lipca 2012, 17:24

Forbes

Forbes

źródło: Materiały Prasowe

Forbes razem z LexisNexis, międzynarodowym dostawcą kompleksowych rozwiązań informacyjnych, przygotowali listę 10 najważniejszych trendów na polskim rynku usług prawniczych. - Presja na kontrolę kosztów, praca w chmurze, natychmiastowy dostęp do dokumentów z każdego miejsca, nowe systemy wyszukiwania i inteligentnego parowania istotnych informacji już na spotkaniu u klienta, to najważniejsze trendy, które zidentyfikowaliśmy – mówi Tomasz Laskowski, członek zarządu LexisNexis Polska.

Z analizy LexisNexis Polska i miesięcznika Forbes wynika, że klienci kancelarii oczekują racjonalnej wyceny usług, a na rynku szukają superprawników. W czasach kryzysu bardzo odświeżone zostały takie pojęcia jak zwrot z inwestycji w prawników i kontroling. Widać to również na polskim rynku. - Trudniej niż jeszcze kilka lat temu negocjuje się stawki. Nasi klienci bardzo starają się zmniejszać koszty. Rynek usług prawniczych stał się rynkiem klienta - mówi Maciej Gawroński, partner w Kancelarii Bird & Bird.

Według Marcina Krakowiaka, partnera w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, dominuje wynagrodzenie ryczałtowe. Klienci dążą również do uśrednienia stawek za pracę bardziej i mniej doświadczonych prawników. – Klienci próbują również przenieść część ryzyka związanego z realizacją własnego projektu na kancelarię. Nasze wynagrodzenie jest wtedy większe od przeciętnej ceny, ale wypłacone zostanie pod warunkiem, że realizacja tego projektu zakończy się sukcesem – mówi mec. Krakowiak. Jego zdaniem czas prostych stawek godzinowych to już przeszłość.

Najlepiej na rynku radzą sobie superprawnicy. Według mec. Iwony Mirosz, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw i jednocześnie członka kapituły konkursu LexisNexis „Rising Stars 2012”, superprawnicy dobrze rozumieją biznes, w którym działa klient – zaczynają pełnić rolę doradców strategicznych. Coraz częściej też zasiadają w radach nadzorczych lub angażują się kapitałowo w biznes, dla którego potem świadczą usługi prawne. - Prawnicy, którzy dysponują dodatkową wiedzą i szerokim doświadczeniem są w stanie lepiej i szybciej rozwiązywać z korzyścią dla klientów bardzo skomplikowane problemy prawne– uważa Maciej Gawroński.

Superprawnicy potrzebują odpowiednich narzędzi do pracy. Z analizy LexisNexis i miesięcznika Forbes wynika, że kancelarie muszą konkurować na rynku jakością i szybkością
obsługi. Firmy prawnicze szukają oszczędności operacyjnych i systemów, umożliwiających bardziej efektywną współpracę. - Kancelarie chcą używać rozwiązań informatycznych, które umożliwią sprawne wyszukiwanie i łączenie informacji nie tylko z publikatorów czy piśmiennictwa, ale również z sieci, czy z własnego laptopa.

W czasach natłoku informacji, emotikonów i gps-ów istotna jest także ergonomia działania takich narzędzi i forma prezentacji wyników analizy. Ma być prosto i czytelnie - podkreśla Joanna Hirsz-Kropińska, członek zarządu LexisNexis. Według niej zintegrowanie nowoczesnego narzędzia dla prawników z dokumentami, które tworzą prawnicy w firmie prawniczej, pozwoli m. in. na szybka reakcję na zmianę postawy prawnej i natychmiastowe niemalże zaoferowanie klientom kancelarii aktualizacji porady, umów. - Kancelaria zyska nowe zlecenia, zmiany zauważą klienci - będą obsłużeni szybciej i sprawniej, będą pewni, że kancelaria czuwa nad ich bezpieczeństwem prawnym - podkreśla Hirsz-Kropińska.

Zobacz wszystkie trendy. Kontynuacja artykułu: http://www.legalpoint.pl/trendy-i-innowacje-2012/10-trendow-lexisnexis-w-forbes-ie/LAeVh3

Zapytaj o licencje