statystyki

Pawlak i Kołesnikow: Do Euro 2012 jesteśmy gotowi na 100 proc.

skomentuj

Wicepremierzy Polski i Ukrainy Waldemar Pawlak i Borys Kołesnikow w piątek ocenili na 100 procent przygotowania obu państw do piłkarskich mistrzostw Europy.

Publikacja: 18 maja 2012, 17:42 Aktualizacja: 18 maja 2012, 17:53

Waldemar Pawlak

źródło: Newspix
autor: KRZYSZTOF BURSKI
Waldemar Pawlak

Pawlak i Kołesnikow spotkali się w Kijowie, gdzie uczestniczyli w posiedzeniu polsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej.

"Euro 2012 będzie dobrym impulsem dla pogłębienia kontaktów międzyludzkich i gospodarczych, a infrastruktura, która pozostanie po turnieju będzie nam służyć przez długie lata" - oświadczył polski minister gospodarki podczas konferencji prasowej.

Natomiast Kołesnikow podziękował "polskim kolegom za bardzo efektywną współpracę we wspólnych przygotowaniach do Euro 2012" w ostatnich kilku latach.

Politycy zapewnili, że po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy nadal będą pracować na rzecz zbliżenia między obu krajami, m.in. w turystyce i transporcie. Chodzi o wymianę doświadczeń i informacji dotyczących tras turystycznych, ich wspólną promocję, a także poprawę sytuacji na przejściach granicznych.

Podczas posiedzenia komisji międzyrządowej delegacje Polski i Ukrainy rozmawiały także o współpracy handlowej, wspólnych inwestycjach oraz migracji zarobkowej.

Pawlak wskazał, że w 2011 r. obroty handlowe miedzy naszymi krajami wzrosły o 30 proc. Dodał, że w pierwszym kwartale tego roku również wzrost wyniósł 30 proc.

Wicepremierzy odnotowali, że polskie inwestycje na Ukrainie w końcu ub. roku wyniosły ponad 875 mln dol., a ukraińskie inwestycje w Polsce - 48,2 mln dol., choć jak podkreśliło ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury, na czele którego stoi Kołesnikow, wartość ukraińskich inwestycji w Polsce może - zdaniem ekspertów - sięgać nawet 1,5 mld dol.

Jednym z tematów rozmów była również współpraca energetyczna. Mówiono m.in. o udziale ukraińskich specjalistów w budowie elektrowni atomowej w Polsce i "niewykorzystanym potencjale euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej, czyli o projektowanym rurociągu Odessa-Brody-Płock.

W trakcie wizyty wicepremiera Pawlaka na Ukrainie podpisano umowę o zabezpieczeniu społecznym oraz memorandum o współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego z ukraińskim Ukreksimbankiem.

Zapytaj o licencje