Prawo autorskie

3 stycznia 2017 r.

Zasoby domeny publicznej zasili także tłumaczenie „Przygód dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej” Jaroslava Haška autorstwa Pawła Hulka-Laskowskiego

Domena publiczna ze Szwejkiem3 stycznia 2017 r.

Wraz z wejściem w 2017 rok Polacy zyskali bezpłatny dostęp do dzieł światowej kultury. Wynika to z art. 36 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.). Zgodnie z nim do domeny publicznej przechodzą dzieła po 70 latach od śmierci twórcy lub od momentu pierwszego rozpowszechnienia. Zarazem zgodnie z art. 39 czas trwania autorskich praw majątkowych liczy się w pełnych latach następujących po roku, w którym nastąpiło zdarzenie rozpoczynające bieg terminu.

12 grudnia 2016 r.

Prof. dr hab. Elżbieta Traple podczas Europejskiej Konferencji Filmowej. Fot. Legalna Kultura

Traple: Indywidualna walka twórcy z piractwem internetowym jest nieefektywna12 grudnia 2016 r.

Nie ma potrzeby wyodrębniania z prawa autorskiego publikacji internetowych. Trzeba po prostu egzekwować prawo oraz nauczyć organy ścigania i sądy takiego podejścia, że nielegalne udostępnianie w internecie niczym nie różni się od sprzedaży nielegalnych kopii materialnych - powiedziała w rozmowie z GazetaPrawna.pl prof. dr hab. Elżbieta Traple.

11 grudnia 2016 r.

Plagiatem nie będzie dozwolone i zgodne z prawem opracowanie utworu, poprzez np. jego przeróbkę, adaptację, czy tłumaczenie

Wykryłeś plagiat? Sprawdź, jak ubiegać się o swoje prawa [PORADNIK]11 grudnia 2016 r.

Autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, której jednym z podstawowych przejawów jest prawo do autorstwa utworu i powiązane z nim prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo (art. 16 ustawy z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.; dalej jako: PrAut).

7 grudnia 2016 r.

Zachowania robotów od dłuższego czasu spędzają sen z powiek badaczom technologii samochodów autonomicznych.

Twórczość intelektualna robota też wymaga ochrony prawnej7 grudnia 2016 r.

Wiele krótkich informacji czytanych przez nas każdego dnia może być „dziełem” robota. Niektórzy powiedzieliby: algorytmu. Jeśli mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi funkcjonalnościami, to określa się je mianem sztucznej inteligencji. Pojęcia te dopiero się wykuwają i są nieprecyzyjne. Z prawnego punktu widzenia nie ma jednak wątpliwości, że produkty botów i robotów nie podlegają tradycyjnej ochronie prawnej.

Polecane

Reklama