Prawo autorskie

14 stycznia 2018 r.

Mając na uwadze, iż sampling jest zjawiskiem wymakającym się jednoznacznym prawnym szufladkom, próżno szukać spójnego stanowiska orzeczniczego czy doktrynalnego. Należy zatem przyjąć, iż każdy przypadek powinien być analizowany osobno i indywidualnie – także na gruncie polskich regulacji.

Sampling – utwór w utworze, czyli o prawnym aspekcie wykorzystywania cudzej twórczości14 stycznia 2018 r.

„Siadam do Hip-Hop przestępstw, kradnę sample na Molestę” rapował swego czasu Vienio (Piotr Więcławski, współzałożyciel legendarnej hip-hopowej grupy Molesta Ewenement). Czy sampling rzeczywiście narusza prawa autorskie twórców oryginalnych utworów, a może mieści się w dość szerokiej definicji tzw. „prawa cytatu”., Niestety na te pytanie nie ma jednej, klarownej odpowiedzi, a środowiska prawnicze od lat prezentują odmienne stanowiska.

21 grudnia 2017 r.

Roszczenie informacyjne jest powszechnie stosowane przez organizacje zbiorowego zarządzania

ZAiKS ma prawo dużo wiedzieć21 grudnia 2017 r.

Organizacja zbiorowego zarządzania ma prawo domagać się podania jej takich informacji, jakie uznaje za niezbędne dla obliczenia wynagrodzenia należnego twórcom. Nie musi się ograniczać wyłącznie do nakładu, w jakim wydano płyty DVD, i ceny, po jakiej je sprzedawano – wynika z wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy.

2 grudnia 2017 r.

Bardzo często się zdarza, że „lajkowane” treści mogą zawierać treści niezgodne z prawem – stanowiące czyny zabronione

Kara za "lajki". Czy można zostać skazanym za popieranie nieodpowiednich treści na Facebooku?2 grudnia 2017 r.

„Lajk”, znak uniesionego kciuka z napisem „Lubię to!”, dokonał rewolucji w mediach społecznościowych. Nigdy wcześniej wyrażenie emocji w sieci nie było tak proste, a użycie tego przycisku na stronach internetowych wynosi kilkadziesiąt miliardów dziennie. Czy za lajkowanie niewłaściwych treści możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej?

Polecane

Reklama