Prawo autorskie

18 września 2018 r.

Zielone światło dla Dyrektywy wróży Europie spore zmiany.

Fakty i mity o dyrektywie unijnej w sprawie praw autorskich w internecie18 września 2018 r.

12 września odbyło się w Parlamencie Europejskim głosowanie nad Dyrektywą w sprawie praw autorskich na rynku cyfrowym. Wzbudziła ona wśród internetowej społeczności mnóstwo kontrowersji, jest natomiast gorąco popierana przez środowisko artystów. Zarzuca się jej zamach na wolność w Internecie. Czy Dyrektywa będzie – jak twierdzi m.in. ZAIKS - orężem w walce z internetowymi gigantami zarabiającymi na cudzej twórczości? Jak wpłynie na swobodę przeciętnego użytkownika Internetu? I wreszcie – czy diabeł jest rzeczywiście tak straszny, jak go malują? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

16 września 2018 r.

prasa, media, gazety

Szef gabinetu prezydenta: Dyrektywa o prawie autorskim sprawia wrażenie, że ma służyć twórcom, a to nabijanie kabzy koncernom medialnym16 września 2018 r.

Dyrektywa o prawie autorskim dotycząca internetu, tzw. ACTA 2 to nabijanie kabzy wielkim koncernom medialnym - ocenił w niedzielę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem wywołuje się wrażenie, że celem jest dobro twórców, podczas gdy "głównymi beneficjentami" będą koncerny.

15 września 2018 r.

Czy przegłosowane w europarlamencie prawo, które nakazuje Facebookowi, YouTube’owi i innym dzielenie się z wytwórcami treści zarobionymi na owych treściach pieniędzmi, to faktycznie napad na wolność słowa i cenzura w internecie? Czy też po prostu próba odzyskania słusznie należących się autorom pieniędzy?

Lewestam: Cztery zagadki na temat wolności słowa15 września 2018 r.

 Ach, wolność słowa! Wolność ważna, fundamentalna. Mówić, twierdzić, bez przeszkód perorować, realizować się poprzez autoekspresję! Opinie wygłaszać, prawdę na jaw wyciągać, cieszyć się demokracją i prawami człowieka, które nam ową wolność zapewniają! Niechaj słowo płynie wolno, niechaj nie blokuje go tyran — z tym zgodzą się wszyscy.

13 września 2018 r.

Tadeusz Węgrzynowski. Fot. Maksymilian Rigamonti

Wolność w internecie powinna być obwarowana prawami. Kopia książki umieszczona w serwisie to nie jest dzielenie się [WYWIAD RIGAMONTI]13 września 2018 r.

Jeśli ktoś kopiuje pani książkę i umieszcza ją w swoim serwisie, udostępnia innym, to nie jest dzielenie się, bo ta książka nie należy do niego - tłumaczy Magdalenie Rigamonti Tadeusz Węgrzynowski, człowiek, który w 1990 r. wysłał pierwszego e-maila do Polski.

13 września 2018 r.

Wielkie platformy internetowe mają płacić w Europie nawet za udostępnianie niewielkich fragmentów artykułów prasowych chronionych prawami autorskimi.

ACTA2? Tej bajki nie udało się sprzedać13 września 2018 r.

Wielkie platformy internetowe mają płacić w Europie nawet za udostępnianie niewielkich fragmentów artykułów prasowych chronionych prawami autorskimi. Wczoraj Parlament Europejski przyjął swoją wersję dyrektywy o prawach autorskich, która zakłada bardziej proporcjonalny podział zysków między twórcami i producentami a pośrednikami internetowymi zarabiającymi na owocach ich pracy. Chodzi przede wszystkim o kluczowy art. 11 przyznający wydawcom prasowym – ponoszącym największe koszty powstawania artykułów – tzw. prawa pokrewne.

11 września 2018 r.

W Polsce z pustą „jedynką” ukazały się dziś „Rzeczpospolita”, „Parkiet Gazeta Giełdy”, „Puls Biznesu” i „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pusta jedynka: Tak wydawcy prasy popierają wdrożenie dyrektywy UE11 września 2018 r.

W związku ze zbliżającym się w Parlamencie Europejskim głosowaniem nad mającym fundamentalne znaczenie dla wydawców prasy projektem dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, Europejskie Stowarzyszenie Prasy Biznesowej (European Busines Press) wraz z Izbą Wydawców Prasy oraz wydawcami z innych krajów europejskich, zdecydowały się dać wyraz swojemu poparciu wdrożenia dyrektywy w niecodzienny sposób - napisała w oświadczeniu Izba Wydawców Prasy.

11 września 2018 r.

Autorzy listu podkreślają, że "artykuł 11 ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o ochronę wolnej, profesjonalnej i niezależnej prasy w państwach członkowskich i w Europie".

W Dzienniku Gazecie Prawnej i innych dziennikach list otwarty do członków PE w sprawie przyszłości prasy11 września 2018 r.

Dzienniki, w tym m.in. "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna" i "Gazeta Wyborcza" opublikowały we wtorek list otwarty do członków Parlamentu Europejskiego, apelując o przyjęcie prawa chroniącego dziennikarzy i wydawców. Część gazet, chcąc zwrócić uwagę na problem wykorzystywania treści dziennikarskich, zostawiło pustą pierwszą stronę.

Polecane