Prawo autorskie

17 października 2018 r.

Gra "Wiedźmin"

Czy Sapkowski mógł zastosować art. 44 prawa autorskiego?17 października 2018 r.

2 października 2018 r. Zarząd spółki CD PROJEKT SA opublikował otrzymane wezwanie do zapłaty od pełnomocnika Andrzeja Sapkowskiego z tytułu dodatkowego wynagrodzenia w wysokości co najmniej 60 000 000 zł ponad zapisane w umowach o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu, tj. powieści „Wiedźmin”.  W powyższym wezwaniu wskazano jako podstawę roszczeń art. 44 Ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którym: „W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd”.

17 października 2018 r.

Zjawisko nielegalnego rozpowszechniania przez Internet treści wideo, transmisji online, muzyki, audiobooków czy książek przybiera na sile w ostatnich latach

Międzynarodowy front antypiracki w Warszawie17 października 2018 r.

Jakie są modele biznesowe pirackich serwisów? Jakie przychody osiągają? Które z podejmowanych działań mają realny wpływ na ograniczenie zysków serwisów działających kosztem legalnego rynku? Jakie rozwiązania prawne umożliwiłyby skuteczniejszą ochronę własności intelektualnej? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy International Content Protection Summit.

6 października 2018 r.

Znakiem może być nie tylko logo, ale także inne różne oznaczenia

Znak towarowy to nie tylko logo: Kształty, kolory, zapachy, dźwięki – poznaj znaki niekonwencjonalne6 października 2018 r.

Kiedy myślimy o znaku towarowym kojarzy on nam się z logiem lub nazwą danej firmy czy też produktu. Natomiast z samej definicji znaku towarowego wynika, iż znakiem może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innego przedsiębiorstwa.

30 września 2018 r.

Levola zdefiniowała przedmiot ochrony jako „całościowe wrażenie wywierane przez spożycie danego produktu na narządach smaku, w tym odczucie w ustach postrzegane przez zmysł dotyku”

Smak żywności nie jest chroniony prawem autorskim30 września 2018 r.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ważą się obecnie losy kucharzy i producentów żywności. Gra jest warta świeczki: możliwość skutecznej ochrony walorów smakowych produktów niewątpliwie wpłynie na konkurencyjność na rynku, a także zapobiegnie podrabianiu cieszących się popularnością smaków.

18 września 2018 r.

Zielone światło dla Dyrektywy wróży Europie spore zmiany.

Fakty i mity o dyrektywie unijnej w sprawie praw autorskich w internecie18 września 2018 r.

12 września odbyło się w Parlamencie Europejskim głosowanie nad Dyrektywą w sprawie praw autorskich na rynku cyfrowym. Wzbudziła ona wśród internetowej społeczności mnóstwo kontrowersji, jest natomiast gorąco popierana przez środowisko artystów. Zarzuca się jej zamach na wolność w Internecie. Czy Dyrektywa będzie – jak twierdzi m.in. ZAIKS - orężem w walce z internetowymi gigantami zarabiającymi na cudzej twórczości? Jak wpłynie na swobodę przeciętnego użytkownika Internetu? I wreszcie – czy diabeł jest rzeczywiście tak straszny, jak go malują? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

16 września 2018 r.

prasa, media, gazety

Szef gabinetu prezydenta: Dyrektywa o prawie autorskim sprawia wrażenie, że ma służyć twórcom, a to nabijanie kabzy koncernom medialnym16 września 2018 r.

Dyrektywa o prawie autorskim dotycząca internetu, tzw. ACTA 2 to nabijanie kabzy wielkim koncernom medialnym - ocenił w niedzielę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem wywołuje się wrażenie, że celem jest dobro twórców, podczas gdy "głównymi beneficjentami" będą koncerny.

15 września 2018 r.

Czy przegłosowane w europarlamencie prawo, które nakazuje Facebookowi, YouTube’owi i innym dzielenie się z wytwórcami treści zarobionymi na owych treściach pieniędzmi, to faktycznie napad na wolność słowa i cenzura w internecie? Czy też po prostu próba odzyskania słusznie należących się autorom pieniędzy?

Lewestam: Cztery zagadki na temat wolności słowa15 września 2018 r.

 Ach, wolność słowa! Wolność ważna, fundamentalna. Mówić, twierdzić, bez przeszkód perorować, realizować się poprzez autoekspresję! Opinie wygłaszać, prawdę na jaw wyciągać, cieszyć się demokracją i prawami człowieka, które nam ową wolność zapewniają! Niechaj słowo płynie wolno, niechaj nie blokuje go tyran — z tym zgodzą się wszyscy.

13 września 2018 r.

Tadeusz Węgrzynowski. Fot. Maksymilian Rigamonti

Wolność w internecie powinna być obwarowana prawami. Kopia książki umieszczona w serwisie to nie jest dzielenie się [WYWIAD RIGAMONTI]13 września 2018 r.

Jeśli ktoś kopiuje pani książkę i umieszcza ją w swoim serwisie, udostępnia innym, to nie jest dzielenie się, bo ta książka nie należy do niego - tłumaczy Magdalenie Rigamonti Tadeusz Węgrzynowski, człowiek, który w 1990 r. wysłał pierwszego e-maila do Polski.

Polecane