adwokat

Adwokat (łac. advocatus od advocare – wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegająca na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.


 • „Prezent” na stulecie Sądu Najwyższego

  „Prezent” na stulecie Sądu Najwyższego

  Uchwalenie nowej ustawy w tym kształcie oznacza nieodwracalne pożegnanie z art. 10 konstytucji, mówiącym o trójpodziale władzy.

  czytaj więcej

 • Czym zajmuje się Sąd Najwyższy? Oto 9 głównych zadań

  Czym zajmuje się Sąd Najwyższy? Oto 9 głównych zadań

  W związku z mocno kontrowersyjnymi zmianami, które zamierzają przeprowadzić posłowie Prawa i Sprawiedliwości w strukturach Sądu Najwyższego przypominamy, jakimi sprawami na co dzień zajmuje się ta instytucja. Poznajcie najważniejsze zadania SN.

  czytaj więcej

 • Gdy giganci walczą, dostaje się ludziom. Konflikt o SN wpłynie na zwykłe sprawy rozpoznawane w kraju

  Gdy giganci walczą, dostaje się ludziom. Konflikt o SN wpłynie na zwykłe sprawy rozpoznawane w kraju

  Po ostatnich orzeczeniach, ujmijmy to w uproszczeniu, dwóch najwyższych instancji sądowniczych w kraju, można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia ze starciem tytanów. Roli i pozycji ustrojowej zarówno Sądu Najwyższego, a do niedawna również Trybunału Konstytucyjnego, wyjaśniać nie trzeba. Rysująca się aktualnie linia demarkacyjna wyznacza spór, który większość obywateli obserwuje z oddalenia. Dla prawnika nie może być jednak jakiejkolwiek wątpliwości, że konflikt ten będzie rezonował również na płaszczyźnie zwykłych spraw rozpoznawanych codziennie na tysiącach sal rozpraw w kraju. A dodam w tym miejscu dla jasności, że jesteśmy zaledwie w połowie starcia, kiedy przeciwnicy wymienili pierwsze ciosy rozpoznawcze.

  czytaj więcej

 • Palestra przeciw reformie sądownictwa. Apel o poszanowanie ładu konstytucyjnego

  Palestra przeciw reformie sądownictwa. Apel o poszanowanie ładu konstytucyjnego

  Adwokatura sprzeciwia się zmianom ustrojowym dokonywanym bez zmiany konstytucji i apeluje do władz o poszanowanie i ochronę ładu konstytucyjnego. Taką uchwałę podjęła w związku z nowelami ustaw o ustroju sądów i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz pracami nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym.

  czytaj więcej

 • Prezes Izby Karnej SN: Sędzia nie może czuć lęku. Jeśli się boi, powinien zmienić zawód [WYWIAD]

  Prezes Izby Karnej SN: Sędzia nie może czuć lęku. Jeśli się boi, powinien zmienić zawód [WYWIAD]

  W obowiązującej jeszcze ustawie już w art. 1 jest wyraźnie zaznaczone, że Sąd Najwyższy jest powołany do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. W nowej tego nie ma. Ma jedynie stać na straży, zapewniać nadzór, rozpatrywać itd. Freudowska pomyłka czy rezygnacja w pełni zamierzona? – pyta w rozmowie z DGP Stanisław Zabłocki, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Prawnicy podzieleni w ocenie inicjatywy prezydenta

  Prawnicy podzieleni w ocenie inicjatywy prezydenta

  Prawnicy, z którymi rozmawiała PAP są podzieleni w ocenie prezydenckiej inicjatywy nowelizacji ustawy o KRS. Bardzo mi się podoba, zmusza do kompromisu - mówi prof. Piotr Kruszyński. Zdaniem dr. hab. Ryszarda Piotrowskiego propozycja prezydenta jest niekonstytucyjna.

  czytaj więcej

 • Minister chce czipować wszystkie psy i koty

  Minister chce czipować wszystkie psy i koty

  Resort rolnictwa zamierza wprowadzić obowiązek elektronicznego znakowania czworonogów. Ma to ułatwić życie i ich właścicielom, i gminom.

  czytaj więcej

 • Wójt nie może zwolnić urzędnika ze względu na wiek

  Wójt nie może zwolnić urzędnika ze względu na wiek

  W urzędzie gminy pracuje kilku starszych urzędników. Kierownik jednostki samorządowej chciałby ich zastąpić młodymi energicznymi osobami po studiach. Czy można wysłać pracownika samorządowego na emeryturę?

  czytaj więcej

 • Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej: "Złogi" nie unikną lustracji

  Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej: "Złogi" nie unikną lustracji

  Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej sprawi, że część urzędników straci posady za pracę w organach bezpieczeństwa PRL. I nie tylko.

  czytaj więcej

 • Spółka z o.o. nadal nie dla adwokata

  Spółka z o.o. nadal nie dla adwokata

   „Krajowy Zjazd Adwokatury zobowiązuje Naczelną Radę Adwokacką do podjęcia działań umożliwiających wykonywanie zawodu adwokata w formie adwokackiej spółki kapitałowej”.

  czytaj więcej

 • Komisja odrzuciła wnioski opozycji o odrzucenie projektu o SN w całości

  Komisja odrzuciła wnioski opozycji o odrzucenie projektu o SN w całości

  Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odrzuciła wnioski PO, PSL i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy o SN w całości. O 23.30 komisja przeszła do procedowania poszczególnych poprawek.

  czytaj więcej

 • Śmierć Igora Stachowiaka nie spowoduje zmiany prawa

  Śmierć Igora Stachowiaka nie spowoduje zmiany prawa

   Nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych regulacji gwarantujących zatrzymanym kontakt z obrońcami od chwili zatrzymania. Obowiązujące w Polsce prawo zapewnia wystarczającą ochronę przed torturami – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Adwokaci z katowickiej ORA apelują do prezydenta o weto

  Adwokaci z katowickiej ORA apelują do prezydenta o weto

  O zawetowanie aktów prawnych składających się na wprowadzaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformę wymiaru sprawiedliwości zaapelowała do Prezydenta RP Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach.

  czytaj więcej

 • 7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Obywatele do Sądu Najwyższego nie wnoszą bowiem odwołań, lecz kasacje (w sprawach karnych) i skargi kasacyjne (w innych – np. cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa pracy; z wyłączeniem spraw administracyjnych podlegających Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu). Sąd Najwyższy nie rozpoznaje już sprawy merytorycznie. Skupia się na procedurze. Jeśli więc sędzia sądu powszechnego źle zinterpretował przepis, który zastosował, Sąd Najwyższy może uchylić wyrok. Ale jeśli doszło do błędnego ustalenia faktów, Sąd Najwyższy tego co do zasady nie będzie brał pod uwagę. Dlatego też mówi się, że Sąd Najwyższy jest „sądem prawa”.

  czytaj więcej

 • Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  KSSiP to uruchomiona w 2009 r. w Krakowie kuźnia kadr wymiaru sprawiedliwości, nadzorowana przez ministra sprawiedliwości. W założeniu miała przygotowywać do zawodu m.in. przyszłych sędziów, zapewniając im wszechstronne szkolenie na najwyższym poziomie (co oczywiście podatników niemało kosztuje). W praktyce duża część absolwentów szkoły nigdy dotąd nie zasiadła za sędziowskim stołem, odpadając z konkursów przeprowadzanych przez Krajową Radę Sądownictwa lub w ogóle do nich nie przystępując. Osoby te zajęły wymagające dużo mniejszych kompetencji stanowiska asystentów sędziów czy referendarzy sądowych lub całkowicie zrezygnowały z kariery w sądach. Sytuację ma uzdrowić nowe prawo, które już weszło w życie – w czerwcu tego roku, i jest jednym z pierwszych elementów forsowanej przez PiS reformy sądownictwa. Projekt zmieniający dotychczas obowiązującą ustawę o KSSiP powstał w resorcie sprawiedliwości i od początku był przez ministerstwo firmowany.

  czytaj więcej

 • Mikosz: Rzeczywistym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości nie jest postkomunizm

  Mikosz: Rzeczywistym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości nie jest postkomunizm

  Działania PiS nie mają nic wspólnego z reformą dotykającą rzeczywistych źródeł nieprawidłowości funkcjonowania sądów. A takiej polski wymiar sprawiedliwości bardzo potrzebuje

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne