statystyki

Opłaty za aplikacje prawnicze. Resort sprawiedliwości chce zastąpić mnożnik stałą kwotą

autor: Inga Stawicka09.11.2020, 09:31; Aktualizacja: 09.11.2020, 13:13
Wszyscy aplikanci za roczne kształcenie zapłaciliby 5850 zł

Wszyscy aplikanci za roczne kształcenie zapłaciliby 5850 złźródło: ShutterStock

Już od przyszłego roku wysokość opłaty za aplikacje prawnicze może zostać określona kwotowo, a nie jak do tej pory – być przeliczana za pomocą mnożnika określanego w rozporządzeniach.

Zakładają to trzy projekty rozporządzeń ministra sprawiedliwości dotyczące aplikacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej. Wszyscy aplikanci za roczne kształcenie zapłaciliby 5850 zł. 

Potrzeba zmiany wynikła ze zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do tej pory wysokość opłaty za aplikację obliczało się, mnożąc kwotę minimalnego wynagrodzenia przez mnożnik wskazany w rozporządzeniu. Gdyby zastosowano tę metodę w 2021 r., ze względu na podwyżkę pensji minimalnej aplikanci musieliby się liczyć z tym, że zapłaciliby o wiele więcej niż do tej pory.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Tylko PiS(2020-11-09 17:45) Zgłoś naruszenie 411

  Mnie zastanawia dlaczego notariat nie jest państwowy jak USC, jak księgi wieczyste itp. przecież prawo nakazuje iść z określonymi sprawami do prywatnej! kancelarii, a zysk mogłoby mieć państwo. Dlaczego niema przetargu na usługi prawene w JST, i ich satelitach. Jedna kancelaria znajomi włodarza to obsługują, a młodzi bez szans na pracę. Ogólnie te korporacje to przeżytek prawa jest za dużo i za szybko się zmienia nie da się znać na wszystkim.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hłehłehłe(2020-11-09 14:10) Zgłoś naruszenie 164

  PIS miał uwolnić rynek usług prawniczych od korporacji. No ale ta partia jest słowna jak PO. Korporacje plują na PIS, ale ponieważ pierwsza bratanica jest adwokatem - to ruszyć towarzystwa nie wolno.

  Odpowiedz
 • eska2018(2020-11-10 08:51) Zgłoś naruszenie 025

  Gdyby notariat był państwowy, państwo musiałoby do niego sporo dopłacać. Kancelaria notarialna byłaby dużym urzędem. A tak - notariusz ma jedną pracownicę, jednego aplikanta, rozlicza go biuro księgowe na zlecenie.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane