Na 23-26 czerwca ministerstwo sprawiedliwości wyznaczyło wstępną datę egzaminów adwokackiego i radcowskiego. Egzaminy zostały pierwotnie miały odbyć się 24-27 marca. Odwołano je ze względu na pandemię koronawirusa.

O nowym terminie resort poinformował za pośrednictwem komunikatu. "W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace dotyczące wyznaczenia dodatkowego terminu przeprowadzenia egzaminów adwokackiego i radcowskiego. O ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju, planowane są one w dniach 23-26 czerwca 2020 roku" - czytamy.

Jak podkreślono, proponowany termin zależy także od dostępności sal, spełniających wymogi prawidłowego przeprowadzenia egzaminów, w tym zachowania odpowiednich warunków sanitarnych zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektowa Sanitarnego, które ministerstwo otrzymało w ubiegły piątek.

Resort przypomniał, że pierwotny terminy wyznaczono na 24-27 marca, jednak przypadły one na początek epidemii koronawirusa w Polsce. "W trosce o bezpieczeństwo publiczne i zdrowie ponad 3600 zdających egzaminy, członków komisji, osób wsparcia administracyjnego i technicznego oraz ich rodzin Minister Sprawiedliwości zarządził przesunięcie terminu tych egzaminów. Decyzję tę poprzedziło uzyskanie rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego" - podkreślono.

Po wydaniu decyzji o przesunięciu egzaminów w marcu resort zapewnił, że nowe terminy zostaną wyznaczone "niezwłocznie po zmniejszeniu się zagrożenia epidemiologicznego" po wymaganych ustawami konsultacjach z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych.