statystyki

Coraz mniej chętnych na aplikacje prawnicze

autor: Szymon Cydzik19.08.2020, 08:10; Aktualizacja: 19.08.2020, 08:23
Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych upłynął 12 sierpnia 2020 r.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych upłynął 12 sierpnia 2020 r.źródło: ShutterStock

W tym roku na egzaminy wstępne na aplikacje zgłosiło się 500 osób mniej niż w 2019 r. Może to wynikać ze znacznego wzrostu płacy minimalnej, od której zależy opłata za egzamin, oraz z faktu, że wielu studentów – przez związane z pandemią zamknięcie uczelni – nie zdążyło się obronić.

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że tegoroczne egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą odbędą się na terenie całego kraju 26 września 2020 r. Kandydaci będą musieli odpowiedzieć na 150 pytań testowych. Aby zdać, trzeba odpowiedzieć poprawnie przynajmniej na 100 z nich. Czas na rozwiązanie testu wynosi 150 minut, jednak w przypadku osób z niepełnosprawnościami czas ten może zostać przedłużony o połowę, tzn. kolejne 75 minut.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • takaprawdajest(2020-08-19 13:08) Zgłoś naruszenie 631

    To jasne, zarobki jakie proponują aplikantom są poniżej godności, jakieś zlecenia za 1500 zł, są miasta gdzie kancelarii jest dużo, ale nie są wstanie was nawet przyjąć, bo nie mają pieniędzy. Po drugie zawód ten jest nieopłacalny za duża jest podaż a za mały popyt, ludzie już są wykształceni i umieją czytać, proste sprawy sami ogarną, te trudniejsze głównie przedsiębiorców są, ale aby je obsłużyć nie potrzeba tylu kancelarii. W kancelariach mają problem z zapłaceniem ZUS, a przecież są wydatki typu media, oprogramowanie, paliwo itp. zakładanie własnej kancelarii od zera jest teraz strzałem w kolano, klientów nie ma. Aplikant po zapłaceniu czesnego, jakichś materiałów, biletu ma realnie jakieś 800 zł/miesiąc i potem co? Nawet zakładając, że zada ten egzamin? Tytuł ten nic nie daje poza Polską, nawet jak znacie 2 języki, w przeciwieństwie do lekarza, inżyniera. Po co polski adwokat w USA, Szwecji, Dubaju, to lepiej być mechanikiem samochodowym, lakiernikiem. Naprawdę obecnie szkoda czasu, lepiej uczyć się programowania, a i tak znajdą się chętni tylko potem ich zdziwienie tj. 90% z nich będzie wielkie, tak wielkie jak pieniądze które w to włożą

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Były prawnik(2020-08-19 17:10) Zgłoś naruszenie 441

    Pracowałem jakiś czas temu w kancelarii i jest to najgorsze dotychczasowe doświadczenie zawodowe w moim życiu. Chciałem iść na aplikację korporacyjną, ale trud życia w tym zawodzie jest nie do zniesienia. Ciągłe nadgodziny, praca do domu, i siedzenie na telefonie 24/7, bo klienci to totalni idioci i potrafią sobie przypomnieć w piątek o 20:00, że było jakieś pismo z sądu. Oczywiście to wszystko za najniższą krajową… Umowa o niewolnictwo!

    Odpowiedz
  • Przecież(2020-08-19 10:22) Zgłoś naruszenie 441

    Dla początkującego na rynku prawnika lepiej iść w biznes, czy nawet do urzędu. Utrzymanie własnej kancelarii jest często wręcz niemożliwe. Toga już nie jest gwarantem dobrych zarobków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kathy(2020-08-19 17:11) Zgłoś naruszenie 310

    Jestem na II roku aplikacji i na przykładzie Warszawy mogę powiedzieć, że brak zainteresowania wogóle nie dziwi mnie. Koszt opłaty egzaminacyjnej wzrasta z każdym rokiem. Sama aplikacja też jest bardzo kosztowna zwłaszcza dla osób, które muszą same się utrzymać :( na aplikacji jest bardzo ciężko, poziom nauczania.. , no cóż....., różny i pozostawia wiele do życzenia. Kolokwia tak wymyślone aby jak najwięcej osób odpadło, czasami mam wrażenie że sami egzaminatorzy mają kłopot ze zrozumieniem kazusów, a co dopiero osoby aspirujące do zawodu.

    Odpowiedz
  • Olo(2020-08-20 08:45) Zgłoś naruszenie 280

    Jestem na III roku aplikacji. Gdyby nie działalność ktora prowadzilem przed pójściem na aplikacje w zyciu bym sie w to nie pchal. Czym różni się aplikant od balkonu? Balkon utrzyma trzyosobowa rodzine... Taka śmieszna anegdotą mozna by podsumowac ta cala instytucje. Nieporozumienie. A po aplikacji? Wiele kancelarii zamyka sie po skonczeniu sie niskiego Zusu. Klienci z ulicy nie wejda. Do spraw z urzedu sie dokłada. Generalnie PORAŻKA. No i zycie pod kalendarz i terminy podczas gdy sady w tym czaake maja w znakomitej wiekszosci terminy inatrukcyjne. Duzo wysiłku, marny zwrot.

    Odpowiedz
  • Adwokat(2020-08-19 22:57) Zgłoś naruszenie 271

    Po 9 latach prowadzenia własnej kancelarii adwokackiej uważam że prawników jest za dużo w stosunku do potrzeb. Samorządy produkują adwokatów i radcow jak kiełbasę zarabiając na tym sporo kasy. Klienci nie chcą tez płacić kasy za prowadzenie spraw, teraz wszyscy chcą za darmo bo im się należy. Stopy zwrotu spadają i trzeba nadrabiać ilością pracy a wielu mecenasow nie wytrzymuje tempa pracy i wypala się.

    Odpowiedz
  • Oke(2020-08-19 21:38) Zgłoś naruszenie 250

    Ludzie nie idźcie na aplikację.Zarobicie jako przedstawiciel handlowy na mieszkanie przez ten czas!Aplikacja i bieda po aplikacji to stracone lata!

    Odpowiedz
  • Noe(2020-08-19 14:01) Zgłoś naruszenie 223

    Teraz młodzi idą w social media gdzie za byle bzdure zarobią w necie a nie na aplikację i życie biedaka. Kazdy patrzy przezyc czas mo i przyjemnie a nie natyrac się za pare groszy i byc pomiatanym przez starego wyjadacza.

    Odpowiedz
  • Jan55(2020-08-19 10:37) Zgłoś naruszenie 2224

    To nie powód że mniej. Po prostu PiS ppdwazylo autorytet sędziego i zdeprecjonowalo zawód prawnika. Autorytetami dla PiS są dziś magistrowie a nie profesorowie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gdynianus(2020-08-20 01:22) Zgłoś naruszenie 202

    Jeśli chodzi o aplikację notarialną, to wcale się nie dziwię.Mamy bardzo dziwny system, w którym łatwiej zostać notariuszem kończąc aplikację radcowską niż notarialną.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Alojzy(2020-08-20 10:08) Zgłoś naruszenie 151

    Polecam, bo w żadnym innym zawodzie nie spotkasz tak obrzydliwych dla siebie ludzi, co wynika z faktu, że jak żadni inni konkurują ze sobą bezpośrednio, a przede wszystkim, nie sposób sprawić, żeby pusty worek stał prosto, jak mówi klasyk.

    Odpowiedz
  • wjw(2020-08-19 12:23) Zgłoś naruszenie 158

    Brawo PiS. Niedługo adwokaci będą z łapanki za te grosze od Zera. Za sprawy z urzędu tenże wymyślił stawki niższe niż za sprawy z wyboru. Z kolei w sprawach z wyboru nie jest zasądzany VAT. A czym się te sprawy mają różnić ?

    Odpowiedz
  • Zionek(2020-08-19 20:43) Zgłoś naruszenie 1411

    Prawników jest faktycznie jak psów..., ale dobrych prawników, którzy umieją MYŚLEĆ - brak !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kathy(2020-08-19 17:11) Zgłoś naruszenie 120

    Jestem na II roku aplikacji i na przykładzie Warszawy mogę powiedzieć, że brak zainteresowania wogóle nie dziwi mnie. Koszt opłaty egzaminacyjnej wzrasta z każdym rokiem. Sama aplikacja też jest bardzo kosztowna zwłaszcza dla osób, które muszą same się utrzymać :( na aplikacji jest bardzo ciężko, poziom nauczania.. , no cóż....., różny i pozostawia wiele do życzenia. Kolokwia tak wymyślone aby jak najwięcej osób odpadło, czasami mam wrażenie że sami egzaminatorzy mają kłopot ze zrozumieniem kazusów, a co dopiero osoby aspirujące do zawodu.

    Odpowiedz
  • i to by było na tyle(2020-08-19 14:48) Zgłoś naruszenie 825

    Jest darmowa pomoc prawna. Prawników jest za dużo w stosunku do potrzebujących. No i widząc co robią prawnicy Ordo Iuris - to należy się bać znaleźć w takim towarzystwie. Prawnicy którzy deprecjonując konwencję przemoc ową i z krzyżem w ręku radzą bić dzieci, kobiety. Już biją bezdomnych dziec tzw. elit. Prawnik taką młodą szuje broni.

    Odpowiedz
  • Brian(2020-09-16 10:15) Zgłoś naruszenie 80

    Czytam komentarze i jestem zdruzgotany. Tak, w zawodzie dzieje się bardzo źle. Zawód upadł, dla większości jest nieopłacalny. Przede wszystkim nadpodaż prawników jest tego przyczyną. O klienta bardzo ciężko. Szkoda gadać. Jakby ktoś mnie pytał, czy iść na prawo, odradzał bym. Lepiej nie marnować życia. Edukacja jest ciężka, długa i droga. Bez sensu.

    Odpowiedz