ubezpieczenie

* ubezpieczenie – umowny obowiązek świadczenia ubezpieczyciela na wypadek powstania zdarzeń w życiu, zdrowiu lub mieniu ubezpieczonego; wykonanie obowiązku ubezpieczyciel realizuje poprzez wypłatę odszkodowań lub świadczeń z funduszu tworzonego ze składek wnoszonych przez jednostki zagrożone tymi zdarzeniami;


 • Politico: Brexit ma konsekwencje dla procesu pokojowego w Irlandii

  Politico: Brexit ma konsekwencje dla procesu pokojowego w Irlandii

  Portal internetowy Politico ostrzegł w czwartek przed konsekwencjami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla sytuacji w Irlandii i Irlandii Płn., wskazując, że członkostwo we Wspólnocie miało kluczowe znaczenie dla procesu pokojowego na wyspie.

  czytaj więcej

 • Szymański: Doceniamy zaangażowanie KE w przygotowania do brexitu

  Szymański: Doceniamy zaangażowanie KE w przygotowania do brexitu

  Doceniamy zaangażowanie Komisji Europejskiej w przygotowania na każdy możliwy scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymańskich podczas czwartkowych konsultacji z przedstawicielami Komisji w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Senacka komisja pozytywnie o matczynych emeryturach

  Senacka komisja pozytywnie o matczynych emeryturach

  Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zarekomendowała w czwartek Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy "Mama 4 plus" o tzw. matczynych emeryturach. Komisja odrzuciła zgłoszone przez opozycję poprawki dotyczące m.in. przyjęcie zapisu, że świadczenie przysługuje matce i ojcu.

  czytaj więcej

 • Emerytury matczyne to nie wyjątek. Różne prawa ze względu na płeć są u nas tradycją

  Emerytury matczyne to nie wyjątek. Różne prawa ze względu na płeć są u nas tradycją

  Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dyskryminuje ojców? Taki zarzut stawia dziś wielu. Zapomina się jednak, że w polskich ubezpieczeniach społecznych różnice między płciami mają się dobrze. O wyrwie w systemie nie może być więc mowy.

  czytaj więcej

 • Nadchodzi parkingowa rewolucja. Kierowcy się nie wywiną i zapłacą więcej

  Nadchodzi parkingowa rewolucja. Kierowcy się nie wywiną i zapłacą więcej

  W stolicy trwają testy pierwszych samochodów do zdalnej kontroli płatności za parkowanie. Są już także przymiarki do ustanowienia śródmiejskich stref parkowania ze stawkami dużo wyższymi niż w pozostałych miejscach.

  czytaj więcej

 • Ponad 90 tys. osób skorzystało z rehabilitacji leczniczej ZUS w 2018 r.

  Ponad 90 tys. osób skorzystało z rehabilitacji leczniczej ZUS w 2018 r.

  Tylko w 2018 roku z rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS skorzystało ponad 90 tys. osób - poinformował PAP rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że blisko połowa osób, które biorą udział w programach rehabilitacyjnych, wraca do aktywności zawodowej.

  czytaj więcej

 • Sanofi inwestuje w ludzi

  Sanofi inwestuje w ludzi

  Wierzymy, że nasze działania związane z budowaniem atrakcyjnej kultury organizacyjnej i przyjaznego miejsca pracy są coraz bardziej widoczne na rynku pracy, ale nie ustajemy w naszych staraniach rozbudowywania oferty rozwojowo-benefitowej dla naszych pracowników. My po prostu inwestujemy w ludzi – mówi Małgorzata Jastrzębska, HR Head Central Europe Cluster & HR Director Poland

  czytaj więcej

 • Siła PKP Energetyka w MOCnym składzie

  Siła PKP Energetyka w MOCnym składzie

  PKP Energetyka w ciągu trzech lat przeszła ogromną transformację. Spółka równa do światowych standardów na polu organizacyjnym i zarządczym. Skutki tej przemiany doceniają także organizacje certyfikujące najlepsze globalne praktyki HR-owe – PKP Energetyka dołączyła właśnie do grona firm, którym przyznano tytuł: Top Employer Polska 2019. Rozmawiamy z Beatą Górniak, dyrektor HR w PKP Energetyka

  czytaj więcej

 • Kwestia szacunku

  Kwestia szacunku

  Roczna umowa na start to kredyt zaufania, który jest jednocześnie świetną inwestycją – mówi Agnieszka Sawko, kierownik ds. rekrutacji i budowania marki pracodawcy Lidl Polska

  czytaj więcej

 • Trudna gra na rynku pracy

  Trudna gra na rynku pracy

  Spora presja na płace, braki kadrowe w wielu branżach, nie tylko na stanowiskach wymagających najwyższych kwalifikacji, ambicje rozwoju zawodowego i łączenia go z satysfakcjonującym życiem osobistym – to już rzeczywistość, z którą muszą sobie radzić działy HR. I to nie tylko w wielkich firmach

  czytaj więcej

 • Quo vadis HR? Z perspektywy 10 lat Top Employers Institute w Polsce

  Quo vadis HR? Z perspektywy 10 lat Top Employers Institute w Polsce

  Rozwój, komunikacja, przywództwo – te słowa łączą wszystkie organizacje, które otrzymały tytuł Top Employer 2019. Pracodawcy, którzy przez kolejny rok będą mogli posługiwać się znakiem certyfikacji, dobrze wiedzą, że żadna gospodarka, żadna organizacja nie może rozwijać się bez ludzi. Wiedzą, że to zadowoleni i zaangażowani pracownicy prowadzą firmę do sukcesu.

  czytaj więcej

 • Senat debatuje nad ustawą o tzw. matczynych emeryturach

  Senat debatuje nad ustawą o tzw. matczynych emeryturach

  Matki, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury - przewiduje ustawa, którą w piątek rozpatruje Senat. Dzień wcześniej senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zarekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek.

  czytaj więcej

 • "Mama 4 plus". Sprawdź od kiedy można składać wniosek

  "Mama 4 plus". Sprawdź od kiedy można składać wniosek

  Wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus" będzie można składać od 1 marca - powiedział w piątek w Senacie wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki. Świadczenie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym będzie podjęta decyzja o jego przyznaniu.

  czytaj więcej

 • Senat przyjął bez poprawek ustawę "Mama 4 plus" o tzw. matczynych emeryturach

  Senat przyjął bez poprawek ustawę "Mama 4 plus" o tzw. matczynych emeryturach

  Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym – „Mama 4 plus". Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

  czytaj więcej

 • Grasujący w budżetówce wirus dotarł do SN [KOMENTARZ]

  Grasujący w budżetówce wirus dotarł do SN [KOMENTARZ]

  Jak powszechnie wiadomo, od pewnego czasu w naszym kraju grasuje niebezpieczny wirus, który zbiera żniwo w postaci wystawianych dziesiątkami tysięcy zwolnień L4. Tak się akurat składa, że zazwyczaj atakuje on jednostki zatrudnione w budżetówce. Za jego sprawą chorowali już policjanci, pielęgniarki, a ostatnio także nauczyciele oraz pracownicy szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • T-Mobile dźwiga się po czwartkowym pożarze

  T-Mobile dźwiga się po czwartkowym pożarze

  Jeszcze w tym tygodniu będą usuwane skutki awarii. Firma będzie też musiała znaleźć nowe lokum na serwerownię i miejsce pracy ok. 50 osób.

  czytaj więcej

 • Gospodarka w skrócie

  Gospodarka w skrócie

  Każdy ma pracę. Liczba bezrobotnych w Polsce spadła w grudniu poniżej 600 tys. – wynika z danych Eurostatu, unijnego biura statystycznego. Stopa bezrobocia liczona według unijnej metodologii utrzymała się na poziomie 3,5 proc. Lepszy wynik od nas notowały w końcówce minionego roku jedynie Czechy (2,1 proc.) i Niemcy (3,3 proc.). Niskie bezrobocie może jednak oznaczać napięcia na rynku pracy. „W IV kw. 2018 r. wzrosły odsetki przedsiębiorstw sygnalizujących nasiloną presję płacową i problem braku pracowników” – podał Narodowy Bank Polski w raporcie z badania koniunktury w firmach. Żądania płacowe łagodził dotąd napływ pracowników z zagranicy. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika jednak, że w IV kw. 2018 r. zatrzymał się wzrostowy trend, jeśli chodzi o liczbę Ukraińców ubezpieczonych w ZUS.

  czytaj więcej

 • Rusza program Mama 4 plus. Jak otrzymać emeryturę matczyną

  Rusza program Mama 4 plus. Jak otrzymać emeryturę matczyną

  Mama cztery plus to nowy rodzaj emerytur. Są one przeznaczone dla matek (rzadziej ojców), które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie nabyły praw do emerytury lub ich emerytura jest niższa niż minimalna. Wnioski będzie można składać od 1 marca.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej