statystyki

Euro 2012 dla niepełnosprawnych - opisane w "Niepełnosprawniku"

skomentuj

Bazę około 2 tysięcy obiektów w miastach-gospodarzach Euro 2012, przyjaznych dla osób niepełnosprawnych, zawiera "Niepełnosprawnik", dostępna w internecie wyszukiwarka - poinformowała w poniedziałek spółka PL.2012, koordynująca przygotowania do turnieju.

Publikacja: 26 marca 2012, 18:37 Aktualizacja: 26 marca 2012, 18:56

Osoby niepełnosprawne, które zechcą kibicować w Polsce drużynom rozgrywającym mecze na mistrzostwach, dzięki stronom www.niepelnosprawnik.eu oraz www.polandnolimits.eu mogą uzyskać informacje na temat hoteli, punktów gastronomicznych i usługowych dostosowanych do ich potrzeb. Sprawdzą też, jak dojechać i poruszać się po jednym z czterech miast-gospodarzy Euro 2012.

Informacje są dostępne w językach: polskim, angielskim i rosyjskim. Baza danych obejmuje obecnie około 2 tysięcy obiektów, ale - jak informuje spółka PL.2012 - ich liczba stale rośnie.

"Niepełnosprawnik" istnieje od 2007 r., początkowo tylko w Warszawie

UEFA dofinansowała projekt, dzięki czemu baza adresowa obejmuje też Gdańsk, Poznań i Wrocław. Przedsięwzięcie realizuje fundacja TUS, która jest lokalnym partnerem CAFE - europejskiej organizacji charytatywnej promującej równy dostęp do imprez sportowych dla niepełnosprawnych kibiców. W ramach mistrzostw projekt funkcjonuje pod auspicjami UEFA jako program "Respect Inclusion - Football with no limits".

Jak poinformowała Monika Chabior, koordynator projektów społecznych w PL.2012, fundacja TUS z pomocą wolontariuszy sprawdza i ocenia poziom dostępności miejsc publicznych, ważnych z punktu widzenia niepełnosprawnych kibiców w każdym z czterech miast gospodarzy UEFA Euro 2012. Wolontariusze mają pamiętać o specyficznych potrzebach osób niepełnosprawnych - poruszających się na wózkach inwalidzkich bądź mających ograniczone możliwości poruszania się, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Właściciele i menedżerowie obiektów, które chcą trafić do "Niepełnosprawnika" otrzymają materiały "Respect Inclusion - Football with No Limits" z informacjami o tym, jak niewielkim kosztem dostosować placówkę, tak by była ona dostępna dla osób niepełnosprawnych, a także dla ich rodzin oraz przyjaciół. Miejscom dostępnym i przyjaznym osobom niepełnosprawnym zostanie przyznane oficjalne oznakowanie UEFA "Respect Inclusion - Football with No Limits".

Zapytaj o licencje