Zdrowie

23 lutego 2017 r.

Klara Klinger

Klinger: Jak minister zdrowia bał się prezerwatywy23 lutego 2017 r.

Zmiany w karcie przy śmierci dziecka to przykład nachalnej inwigilacji kobiet. Likwidacja Krajowego Centrum ds. AIDS dowodzi strachu rządzących przed prezerwatywami. Ograniczenie adopcji zagranicznej to nieludzka decyzja, a kanapki w Sejmie są dowodem na przygotowywany zamach stanu. To kilka przykładów z ostatnich miesięcy pokazujących, jak w świecie opisywanym przez pryzmat podziałów ideologicznych fakty przestały się liczyć.

23 lutego 2017 r.

Rząd w tym tygodniu przesunął w projekcie kluczowe terminy m.in. publikacji listy placówek w sieci, a także wejście w życie nowych rozwiązań o trzy miesiące.

Burza w Sejmie. Opozycja ostro o sieci szpitali23 lutego 2017 r.

Posłowie z trzech komisji (zdrowia, samorządu terytorialnego i gospodarki) próbowali w środę dowiedzieć się od resortu zdrowia m.in., ile placówek nie znajdzie się w sieci. Alarmowali, że na zmianie stracą pacjenci. Wiceminister zdrowia Piotr Gryza zarzucał zaś opozycji dezinformowanie społeczeństwa.

22 lutego 2017 r.

Jeśli chodzi o zmiany dotyczące szczepionek, to wskazano wprost, że mogą zostać objęte refundacją

Nowa ustawa o refundacji oznacza więcej uprawnień dla pacjentów22 lutego 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia planuje kompleksową zmianę zasad finansowania leków. Obecnie procedowanych jest kilka projektów nowelizacji ustawy o refundacji, które będą miały bezpośredni wpływ na dostęp pacjentów do leczenia. Wśród nich najbardziej zaawansowany wydaje się projekt zawierający ratunkowy dostęp do technologii lekowych oraz najobszerniejsza z procedowanych nowelizacji.

22 lutego 2017 r.

Leki

Leki coraz bardziej bezpieczne, ale kontrola nadal mizerna22 lutego 2017 r.

Kierownicy aptek zostaną włączeni w system informowania inspekcji farmaceutycznej o sfałszowanych produktach leczniczych. Takie uszczelnienie obecnie obowiązujących regulacji przewiduje projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Przedsiębiorcy przekonują jednak, że skończy się na nałożeniu kolejnego dotkliwego obowiązku, który nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

21 lutego 2017 r.

EKUZ dla osób, które czasowo przebywają w innych państwach członkowskich, ale nie w związku z wykonywaniem pracy, będzie wydawany na rok.

EKUZ ważny dwa razy dłużej21 lutego 2017 r.

Przez 12 miesięcy, a nie pół roku ważne będą wydawane przez NFZ Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zyskują na tym osoby podróżujące za granicę. Prezes Funduszu wydał zarządzenie w tej sprawie, zmieniając przepisy z 2010 r.

21 lutego 2017 r.

Likwidacja NFZ i sieć szpitali pod lupą ekspertów21 lutego 2017 r.

Polityka zdrowotna, przyszłość finansowania ochrony zdrowia, zdrowie publiczne, kształcenie kadry, organizacja systemu, koordynowana opieka nad pacjentem, a także nowe technologie i przyszłość informatyzacji służby zdrowia – to tematy, które zostaną poruszone na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC) organizowanym przez grupę PTWP SA. To już druga edycja kongresu, który odbędzie się w dniach 9–11 marca w Katowicach.

21 lutego 2017 r.

Oddziały szpitali, które znajdą się w sieci, będą mieć gwarantowane publiczne finansowanie.

Sieć szpitali może wejść w życie później21 lutego 2017 r.

Dziś rząd ma się zająć budzącym kontrowersje projektem ustawy o sieci szpitali. Rada Ministrów najprawdopodobniej projekt przyjmie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, warunkiem może być przesunięcie wejścia zmian w życie o kilka miesięcy. Ile – jeszcze nie wiadomo. Pierwotny plan zakładał, że sieć miałaby wejść w życie w lipcu tego roku, a 27 marca mieliśmy poznać listę zakwalifikowanych do niej placówek. Pół roku później nastąpić ma likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Kłopot w tym, by terminy te nie nałożyły się, bo obydwie zmiany mocno ingerują w system ochrony zdrowia i grożą chaosem.

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama