Zdrowie

20 kwietnia 2017 r.

Leczenie finansowane będzie z budżetu państwa (z części na obronę narodową) w szpitalach wojskowych na terenie Polski

Wojsko zapłaci za leczenie poszkodowanych cywili20 kwietnia 2017 r.

 Gdy w wyniku działań polskich sił zbrojnych poza granicami kraju ucierpią obcokrajowcy, np. dzieci, będą mogli być bezpłatnie leczeni w naszym kraju. Takie zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa.

19 kwietnia 2017 r.

Ile potrzeba czasu z perspektywy szpitala na wdrożenie zmian?

Kiedy leczenie na miarę XXI wieku? [DEBATA]19 kwietnia 2017 r.

Na jakim etapie są projekty dotyczące e-zdrowia? Ile szpitali jest przygotowanych do wdrożenia elektronicznej dokumentacji? Jak przebiega tworzenie regionalnych platform do wymiany informacji o pacjentach. Między innymi tym kwestiom poświęcona była zorganizowana przez DGP pod patronatem Narodowego Funduszu Zdrowia debata „Gdzie jest e-zdrowie? W oczekiwaniu na faktyczną informatyzację systemu lecznictwa”.

19 kwietnia 2017 r.

Gorzej, zdaniem ekspertów, rozporządzenie opisuje narzędzia do prognozowania sytuacji placówki w kolejnych latach.

Medyczna sprawozdawczość bardziej precyzyjna19 kwietnia 2017 r.

Konieczność publikacji zestawu wskaźników obrazujących kondycję szpitali i przychodni według jednolitego wzoru dla wszystkich publicznych placówek wprowadza nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które skierowano już do publikacji. Takie zmiany były od dawna oczekiwane, ponieważ w sprawozdawczości panowała spora dowolność, która utrudniała lub wręcz uniemożliwiała tworzenie porównań i wyciąganie wniosków.

18 kwietnia 2017 r.

Podwyżek szpitale nie miały od wielu lat, ostatnią, o 1 zł za punkt, zrealizowano, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz.

Zastrzyk finansowy dla szpitali i poradni coraz bardziej realny18 kwietnia 2017 r.

Już od 1 lipca placówki medyczne mają dostawać więcej pieniędzy za porady, zabiegi i operacje. I to nie tylko wybrane. Wzrośnie stawka płacona przez NFZ za punkty, w których są rozliczane świadczenia. W efekcie szpitale i poradnie dostaną dodatkowo 600 mln zł. Podwyżka ruszy kwartał przed planowanym uruchomieniem sieci szpitali. Prezydent podpisał przed świętami ustawę w jej sprawie.

15 kwietnia 2017 r.

Jeśli pacjentem jest małoletni, prawo do uzyskania informacji przysługuje jego opiekunom prawnym lub ustawowym, a osoby, które ukończyły 16 rok życia mogą samodzielnie uzyskać informację o stanie swojego zdrowia.

Komu lekarz może udzielić informacji o stanie zdrowia pacjenta?15 kwietnia 2017 r.

Oprócz samego pacjenta, informację o jego stanie zdrowia lekarz może udzielić tylko i wyłącznie osobie, za zgodą pacjenta. Z tej regulacji wynika, że lekarz nie ma prawa udzielać informacji na temat zdrowia pacjenta, jeżeli wcześniej sam pacjent nie wyraził takiej zgody. Brak zgody pacjenta powoduje, że nawet osoba najbliższa jak np. żona czy matka, nie zostanie poinformowana o stanie zdrowia pacjenta. To do pacjenta bowiem należy decyzja komu lekarz może przekazać informacje o stanie jego zdrowia.

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama