Zdrowie

25 maja 2017 r.

W myśl noweli wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne będą dostępne na receptę.

Pigułka "dzień po" na receptę25 maja 2017 r.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej, która wprowadza ułatwienia w dostępie do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, a także przewiduje, że pigułka "dzień po" będzie sprzedawana na receptę.

25 maja 2017 r.

Systemy e-zdrowia dają oszczędności.

Piotr Arak: Z motyką na słońce, czyli 12 lat budowy e-zdrowia25 maja 2017 r.

W listopadzie tego roku będziemy obchodzić trzecią rocznicę nieoddania w terminie systemów e-zdrowotnych, przygotowywanych przez kolejne rządy przez 12 lat. Projekt P1, realizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), zakłada stworzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), e-recept, e-zwolnień, e-skierowań. Dodatkowo system ma powiadamiać pacjentów o wcześniejszych terminach wizyty u lekarza, przypominać mu o niej za pomocą e-maili i SMS-ów oraz umożliwiać rejestrację na wizytę i wybór terminu. Do tego dochodzi system P2 dla przedsiębiorców.

21 maja 2017 r.

Z ostatnich danych przedstawionych przez sanepid wynika, że liczba osób odmawiających szczepień w ubiegłym roku wzrosła do niemal 30 tys.

Szczepić czy nie szczepić? Ile prawdy w filmie "Wyszczepieni" Andrew Wakefielda21 maja 2017 r.

Wyemitowany w połowie maja przez TVN 7 dokument „Wyszczepieni” (Vaxxed) nie pozostawia wątpliwości: szczepionki mogą wywoływać autyzm. Niestety film ani słowem nie wspomina, że jego autor stracił prawo do wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, że jedenastu współautorów niesławnego artykułu w „The Lancet” odcięło się od tej publikacji i że pismo ostatecznie ją wycofało. „Wyszczepieni” milczą też o tym, że Wakefield, który stoi za tym filmem,  jest bohaterem wielu artykułów śledczych wykazujących, że podrasował wyniki badań i wyciągnął z nich nieuprawnione wnioski. Jeśli nie znamy tego kontekstu, film łatwo może przestraszyć.

19 maja 2017 r.

Na czym właściwie polega lekooporność nowotworów, z którą chcą walczyć dolnośląscy badacze?

EUREKA DGP: Jak nauka walczy z nowotworami?19 maja 2017 r.

Nauka wciąż prowadzi wyścig zbrojeń z nowotworami. Chociaż do stworzenia broni idealnej jest jeszcze daleko, badacze odnoszą na tym polu wiele sukcesów. Jednym z nich może być związek opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama