Zdrowie

20 października 2016 r.

W ramach programów lekowych zostały objęte refundacją nowe substancje czynne

Zmienią się ceny leków. Oto propozycje zmian20 października 2016 r.

Jest już projekt nowej listy leków refundowanych. NFZ będzie dopłacał do kolejnych nowych leków m.in. stosowanych w depresji, padaczce, łuszczycy, raku nerek i płuc. Dla 366 produktów spadnie dopłata pacjenta w aptece (nawet o 151,28 zł), ale dla 525 wzrośnie.

20 października 2016 r.

Czy pacjent może wyjść ze szpitala do domu bez wypisu i czekać na dokument przez dwa tygodnie?

Sprawdź, jakie prawa przysługują ci w szpitalu20 października 2016 r.

Jakie prawa przysługują mi w szpitalu – to pytanie znajdujemy często w listach, które trafiają do redakcji. Wynika z nich, że hospitalizowani pacjenci, oderwani od domu, uzależnieni od personelu medycznego, godzą się na wiele: na nieuprzejme traktowanie, opryskliwe odpowiedzi, niejasne tłumaczenia. Eksperci uważają, że problem bierze się z tego, że wielu z nich w ogóle nie wie, że mają jakieś prawa, a inni nie potrafią stosować ich w praktyce.

20 października 2016 r.

Resort zdrowia tworzy podstawy prawne dla programów pilotażowych, bo bez tego ich przeprowadzanie było mocno utrudnione.

Pilotaże mają pomóc uleczyć służbę zdrowia20 października 2016 r.

Kolejne ekipy rządowe dokonywały rewolucji pośpiesznie i od razu w całym kraju. A potem trzeba było gasić pożary. Minister Konstanty Radziwiłł chce tego uniknąć. Zmienia przepisy tak, by można było najpierw testować rozwiązania

20 października 2016 r.

Kontrola PIP w szpitalu w Białogardzie: Bez przerwy pracowali nie tylko anestezjolodzy20 października 2016 r.

Nieprzestrzeganie norm czasu pracy oraz zatrudnianie medyków na umowach cywilnoprawnych, chociaż ich czynności miały wszelkie znamiona stosunku pracy – to główne zarzuty Państwowej Inspekcji Pracy postawione spółce prowadzącej m.in. szpital w Białogardzie. To w nim, po czterech dobach nieprzerwanego dyżuru, zmarła zatrudniona na kontrakcie anestezjolożka.

19 października 2016 r.

Pierwsze firmy pożyczkowe zakładali ludzie, którzy pośrednio brali udział w tworzeniu systemu zdrowotnego.

Klinger i Janczura: Polak. Najlepszy klient firmy pożyczkowej19 października 2016 r.

Szpitale to skarbonki bez dna. Pieniędzy zawsze brakuje. Paradoks polega na tym, że równocześnie to doskonały i przynoszący wysokie zyski interes. Dla firm pożyczkowych. Bo tak naprawdę szpital to jeden z bardziej wiarygodnych klientów. Może i nie płaci na czas. Może jest na skraju bankructwa, ale za nim stoją państwowe pieniądze. Jakby co, to i tak zapłaci albo samorząd, albo Ministerstwo Zdrowia. Nikt przecież nie dopuści do tego, by zlikwidować placówkę.

19 października 2016 r.

Zabezpieczeniem pożyczyczek są weksle, sprzęt medyczny, grunty.

Szpitale wpadły w spiralę parabankowego długu19 października 2016 r.

Zadłużają się w firmach pożyczkowych na setki milionów złotych. Ale na ile dokładnie i na jaki procent – nie wiadomo. Panuje zmowa milczenia. Tego strumienia pieniędzy nikt nie kontroluje. Ani rząd, ani NFZ, ani same lecznice.

18 października 2016 r.

Fizjoterapeuci nie kryją zaskoczenia.

Fizjoterapeuci ponownie niepewni uprawnień18 października 2016 r.

W szykowanych przez resort zdrowia rozporządzeniach może dojść do dużego ograniczenia kompetencji fizjoterapeutów – alarmują sami zainteresowani. Ministerstwo odwołało już konsultanta krajowego w tej dziedzinie, dr. Zbigniewa Wrońskiego, który brał udział w pracach nad nowymi przepisami.

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama