Zdrowie

24 maja 2018 r.

Studenci powinni mieć możliwość zdobycia praktycznych umiejętności przekazywania chorym informacji.

Komunikacja z pacjentem musi być lepsza24 maja 2018 r.

Chory oczekuje informacji o swoim stanie zdrowia i możliwości dyskusji z lekarzem – przekonuje rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. We współpracy z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej chce rozwiązać problemy komunikacyjne na linii lekarz – pacjent.

22 maja 2018 r.

Zdaniem rady prawo powinno przewidywać nie tylko możliwość ustanowienia opiekuna medycznego przez sąd.

Potrzebna instytucja opiekuna medycznego dla niepełnosprawnych22 maja 2018 r.

Zapewnienie osobom niepełnosprawnym intelektualnie należnej im ochrony przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody na czynności medyczne jest niezbędne. Zmiany tych przepisów powinny być jednak poprzedzone dyskusją środowisk lekarskich, pacjenckich i prawniczych, by swym zakresem objąć całość problematyki – uważa Naczelna Rada Lekarska.

22 maja 2018 r.

Przed wejściem w życie nowelizacji jej przeciwnicy podkreślali również, że pogorszy się dostępność do medykamentów na terenach wiejskich.

Rocznica apteki dla aptekarza: Ceny nie wzrosły o kilkanaście procent, a większość aptek nie upadła22 maja 2018 r.

Ceny leków wcale nie wzrosły o kilkanaście procent, większość aptek nie upadła, a na terenach wiejskich placówek jest więcej, choć straszono, że będzie mniej. To kluczowe wnioski resortu zdrowia i samorządu aptekarskiego przedstawione podczas spotkania z okazji rocznicy opublikowania w Dzienniku Ustaw nowelizacji prawa farmaceutycznego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1015), potocznie nazywanej apteką dla aptekarza.

21 maja 2018 r.

Nowością ma być wprowadzenie ostrych kryteriów kwalifikowania powikłania zaćmy, którego leczenie jest lepiej płatne.

Leczenie według nowych zasad. Oto propozycje NFZ21 maja 2018 r.

Skrócenie pobytów dzieci w szpitalu, specjalne soczewki w najtrudniejszych przypadkach zaćmy, wyższe finansowanie dla doświadczonych ośrodków onkologicznych – to niektóre ze zmian, jakie proponuje NFZ. Chce przeznaczyć na ten cel dodatkowe 200 mln zł.

20 maja 2018 r.

Publiczny Różaniec w intencji życia Alfiego Evansa pod ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Ocalenie życia jednostki jest najważniejsze? Za tę samą cenę można by uratować dziesiątki ludzi [WYWIAD] 20 maja 2018 r.

Niemal wszyscy uważają, że ocalenie życia jednostki jest najważniejsze. Choć za tę samą cenę można by uratować dziesiątki ludzi. Nie wiemy jednak, kim oni są. Nie widzimy ich, przez co ich położenie nie ma na nas takiego emocjonalnego oddziaływania, jak dziecko widziane w telewizji - mówi w wywiadzie dla DGP Dominic Wilkinson, profesor etyki medycznej na Uniwersytecie Oksfordzkim, lekarz i konsultant w dziedzinie neonatologii, autor wydanej w 2013 r. książki „Death or Disability? The »Carmentis Machine« and decision-making for critically ill children”.

17 maja 2018 r.

Rejestry wad powstały po tragedii talidomidowej – największej spowodowanej przez medycynę

Rejestr wad wrodzonych pomaga określić czynniki ryzyka17 maja 2018 r.

- W Polsce, częściej niż w innych europejskich krajach, występują zespół Downa, wady kończyn, cewy nerwowej, rozszczep wargi lub podniebienia - mówi Prof. dr hab. med. Anna Latos-Bieleńska, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego, przewodnicząca Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych

Polecane