aplikacja prokuratorska

Aplikant prokuratury - osoba przygotowywana do wykonywania obowiązków prokuratora podczas aplikacji prokuratorskiej.


 • Reforma sądownictwa wytraca w Sejmie impet

  Reforma sądownictwa wytraca w Sejmie impet

  Nie było wczoraj I czytania projektu dotyczącego prezesów sądów, a sejmowa komisja nie zakończyła prac nad zmianami w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. To spore zaskoczenie, ponieważ spodziewano się, że projekty mające, jak twierdzą sami ich autorzy, zreformować wymiar sprawiedliwości będą uchwalane przez parlament błyskawicznie.

  czytaj więcej

 • Sejm przyjął nowelizację przepisów o KSSiP i asesorach sędziowskich. Co się zmieni?

  Sejm przyjął nowelizację przepisów o KSSiP i asesorach sędziowskich. Co się zmieni?

  Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, której ukończenie ma być podstawową drogą do zawodu sędziego; nowela zmienia też przepisy odnoszące się do asesorów sędziowskich, w tym ich mianowania.

  czytaj więcej

 • Koniec z wakatami: Zamiast sędziów będą asesorzy

  Koniec z wakatami: Zamiast sędziów będą asesorzy

  Krajowa Rada Sądownictwa utraci wpływ na to, kto zostanie asesorem sądowym. Ci będą się rekrutować spośród absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a ślubowanie złożą przed ministrem sprawiedliwości. Takie będą skutki wejścia w życie podpisanej wczoraj przez prezydenta nowelizacji ustawy o KSSiP.

  czytaj więcej

 • Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  KSSiP to uruchomiona w 2009 r. w Krakowie kuźnia kadr wymiaru sprawiedliwości, nadzorowana przez ministra sprawiedliwości. W założeniu miała przygotowywać do zawodu m.in. przyszłych sędziów, zapewniając im wszechstronne szkolenie na najwyższym poziomie (co oczywiście podatników niemało kosztuje). W praktyce duża część absolwentów szkoły nigdy dotąd nie zasiadła za sędziowskim stołem, odpadając z konkursów przeprowadzanych przez Krajową Radę Sądownictwa lub w ogóle do nich nie przystępując. Osoby te zajęły wymagające dużo mniejszych kompetencji stanowiska asystentów sędziów czy referendarzy sądowych lub całkowicie zrezygnowały z kariery w sądach. Sytuację ma uzdrowić nowe prawo, które już weszło w życie – w czerwcu tego roku, i jest jednym z pierwszych elementów forsowanej przez PiS reformy sądownictwa. Projekt zmieniający dotychczas obowiązującą ustawę o KSSiP powstał w resorcie sprawiedliwości i od początku był przez ministerstwo firmowany.

  czytaj więcej

 • Prof. Strzembosz: Orzekałem przed 1989 r. Czy to znaczy, że jestem komunistycznym złogiem? [WYWIAD]

  Prof. Strzembosz: Orzekałem przed 1989 r. Czy to znaczy, że jestem komunistycznym złogiem? [WYWIAD]

  Byliśmy z Jarosławem Kaczyńskim po imieniu, powiedziałem mu nawet kiedyś: Jarosławie, opamiętaj się. Za daleko poszedłeś. Jednak wiara w to, że jakiś Strzembosz wpłynie istotnie na bieg historii, jest naiwna - mówi prof. Adam Strzembosz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Trybunał znów w komplecie

  Trybunał znów w komplecie

   Na rozpoczętym wczoraj posiedzeniu Sejm wybierze nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatem PiS jest dr hab. Justyn Piskorski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Inne kluby nie przedstawiły własnych rekomendacji.

  czytaj więcej

 • Jest kandydat klubu PiS na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Jest kandydat klubu PiS na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Sejmowa komisja sprawiedliwości poparła w środę Justyna Piskorskiego jako kandydata klubu PiS na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja nie wzięła udziału w tym głosowaniu. Sejm zdecyduje o wyborze w piątek.

  czytaj więcej

 • Sejm wybrał Justyna Piskorskiego na sędziego TK

  Sejm wybrał Justyna Piskorskiego na sędziego TK

  Sejm wybrał w piątek Justyna Piskorskiego, kandydat PiS, na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Piskorski wybrano w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego. Za głosowało 248 posłów, przeciw było 3, 18 wstrzymało się od głosu. Nie głosowali posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i UED.

  czytaj więcej

 • Trybunał Konstytucyjny skompletowany

  Trybunał Konstytucyjny skompletowany

  Sejm wybrał w piątek dr. hab. Justyna Piskorskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Piskorski specjalizuje się w prawie karnym i kryminologii (jest kierownikiem Katedry Prawa Karnego na Wydziale Prawa UAM). Równolegle do działalności akademickiej pracował jako ekspert konserwatywnego think tanku Instytut Sobieskiego oraz pełnił funkcję członka rady nadzorczej kilku spółek. Po studiach ukończył też aplikację prokuratorską.

  czytaj więcej

 • Prezydent odebrał ślubowanie od nowego sędziego TK Justyna Piskorskiego

  Prezydent odebrał ślubowanie od nowego sędziego TK Justyna Piskorskiego

  Prezydent Andrzej Duda odebrał w poniedziałek ślubowanie od nowego sędziego TK Justyna Piskorskiego, który został wybrany w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego.

  czytaj więcej

 • Bartosz Łopalewski: Sędzia aktywny nie tylko na sali rozpraw

  Bartosz Łopalewski: Sędzia aktywny nie tylko na sali rozpraw

  Bartosz Łopalewski z Sądu Rejonowego w Nowym Sączu został uhonorowany przez fundację Court Watch Polska tytułem Obywatelski Sędzia Roku.

  czytaj więcej

 • Aplikanci prokuratorscy w praktyce będą uczyli się wykonywania zawodu

  Aplikanci prokuratorscy w praktyce będą uczyli się wykonywania zawodu

  - Praktyki aplikantów prokuratorskich stanowią bardzo istotny element procesu przygotowania ich do samodzielnego wykonywania zawodu prokuratora. Teraz mają one mieć bardziej praktyczny charakter - poinformowała Prokuratura Krajowa.

  czytaj więcej

 • Małe szanse na wyższe stypendium dla słuchaczy KSAP

  Małe szanse na wyższe stypendium dla słuchaczy KSAP

  Beata Kempa, szefowa KPRM, chce podwyższyć uposażenie dla słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Na razie jednak na przeszkodzie stanęło jej Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • Zmiany w stypendiach KSSiP: Sprawdź, ile pieniędzy dostaną aplikanci

  Zmiany w stypendiach KSSiP: Sprawdź, ile pieniędzy dostaną aplikanci

  Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmienić system wynagradzania aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zgodnie z projektem rozporządzenia, stypendium będzie rosnąć w zależności etapu szkolenia w KSSiP.

  czytaj więcej

 • Kiepscy kandydaci na śledczych. Egzamin prokuratorski z najgorszymi wynikami w historii

  Kiepscy kandydaci na śledczych. Egzamin prokuratorski z najgorszymi wynikami w historii

  Egzamin otwierający drogę do wykonywania zawodu oblało 58 spośród 122 kandydatów na prokuratorów, czyli blisko połowa. Dla porównania w ostatnich latach zdawalność oscylowała między 73 a 99 proc. Rekordzista z części pisemnej zdobył na 120 pkt... 11.

  czytaj więcej

 • Rekordowa ilość kandydatów do KSSiP

  Rekordowa ilość kandydatów do KSSiP

  Dnia 9 listopada 2017 r. w hali EXPO w Krakowie odbył się I etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, prowadzonego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W bieżącym roku Minister Sprawiedliwości wyznaczył limit 140 miejsc na aplikację sędziowską, jak również limit 140 miejsc na aplikację prokuratorską.

  czytaj więcej

 • Dyrektor KSSiP: Stawiamy na zajęcia praktyczne

  Dyrektor KSSiP: Stawiamy na zajęcia praktyczne

   W artykule „Kiepscy kandydaci na śledczych” (DGP 217/2017) red. Emilia Świętochowska opisuje wyniki tegorocznego egzaminu prokuratorskiego, którego zdawalność wśród aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury wyniosła 72,68 proc. Dla porównani a, na co autorka zwraca uwagę, w latach poprzednich wskaźnik ten kształtował się na poziomie 98 – 100 proc.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne