aplikacja prokuratorska

Aplikant prokuratury - osoba przygotowywana do wykonywania obowiązków prokuratora podczas aplikacji prokuratorskiej.


 • Resort przymyka drzwi do zawodu dla prokuratorskich asystentów

  Resort przymyka drzwi do zawodu dla prokuratorskich asystentów

  Asystenci prokuratorów z co najmniej trzyletnim doświadczeniem na zajmowanym stanowisku już niedługo będą mieli tylko sześć lat na podejście do egzaminu zawodowego. Jeśli tego nie zrobią, droga do zawodu zostanie dla nich zamknięta na zawsze. Takie rozwiązanie wprowadza projekt nowych przepisów regulujących dostęp do urzędu sędziego i prokuratora. Jego autorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • KSSiP: RPO wstawia się za starymi aplikantami

  KSSiP: RPO wstawia się za starymi aplikantami

  Naruszenie konstytucyjnych zasad równego dostępu do służby publicznej, równości oraz ochrony praw nabytych – taki będzie zdaniem rzecznika praw obywatelskich skutek wejścia w życie niektórych przepisów zawartych w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Swoje wątpliwości dr Adam Bodnar wyraża w liście skierowanym do ministra sprawiedliwości, który jest autorem krytykowanych zmian.

  czytaj więcej

 • Prawnicy na bakier z etyką. "Młodsi adepci naszego zawodu potrzebują głosu starszych"

  Prawnicy na bakier z etyką. "Młodsi adepci naszego zawodu potrzebują głosu starszych"

  Chowanie głowy w piasek to metoda obrony skazana na niepowodzenie. Aferowe historie zdarzają się we wszystkich środowiskach i samorządy muszą umieć odpowiednio reagować – także na płaszczyźnie komunikacji ze społeczeństwem i z mediami.

  czytaj więcej

 • KSSiP podstawową drogą do zawodu sędziego. Rząd przyjął projekt noweli

  KSSiP podstawową drogą do zawodu sędziego. Rząd przyjął projekt noweli

  Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zakłada m.in., że po ukończeniu kształcenia i zdaniu egzaminu absolwenci szkoły staną się asesorami sędziowskimi. MS chce, by KSSiP stała się podstawową drogą do zawodu sędziego.

  czytaj więcej

 • Sejm nie odrzucił rządowego projektu ws. KSSiP

  Sejm nie odrzucił rządowego projektu ws. KSSiP

  Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie rządowego projektu o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, której ukończenie ma być podstawową drogą do zawodu sędziego. Kluby opozycji chciały odrzucenia projektu w I czytaniu.

  czytaj więcej

 • Sztuka trzaskania butami przed ministrem sprawiedliwości

  Sztuka trzaskania butami przed ministrem sprawiedliwości

  Pan sędzia prof. Adam Strzembosz skomentował proponowane zmiany w sądownictwie, konstatując, że „Każdy adwokacina, który ledwie przemknął przez egzamin adwokacki, będzie mógł być sędzią Sądu Najwyższego, byle umiał trzaskać butami przed ministrem sprawiedliwości”.

  czytaj więcej

 • Państwo odcięte od sieci. Girek: Urzędnicy muszą polubić internet [WYWIAD]

  Państwo odcięte od sieci. Girek: Urzędnicy muszą polubić internet [WYWIAD]

  Instytucje państwowe mają budżety na informatyzację, a nie mają przemyślanego zamówienia. A jak nie wiedzą, czego chcą, dostają to, co zaproponuje wykonawca.

  czytaj więcej

 • Sejm: Komisja pozytywnie o projekcie ws. KSSiP

  Sejm: Komisja pozytywnie o projekcie ws. KSSiP

  Sejmowa komisja zarekomendowała w środę projekt zmiany ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Do projektu wprowadzono kilkanaście poprawek, które jednak nie zmieniły jego głównych założeń. Drugie czytanie i głosowanie nad projektem możliwe w czwartek.

  czytaj więcej

 • Reforma sądownictwa wytraca w Sejmie impet

  Reforma sądownictwa wytraca w Sejmie impet

  Nie było wczoraj I czytania projektu dotyczącego prezesów sądów, a sejmowa komisja nie zakończyła prac nad zmianami w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. To spore zaskoczenie, ponieważ spodziewano się, że projekty mające, jak twierdzą sami ich autorzy, zreformować wymiar sprawiedliwości będą uchwalane przez parlament błyskawicznie.

  czytaj więcej

 • Sejm przyjął nowelizację przepisów o KSSiP i asesorach sędziowskich. Co się zmieni?

  Sejm przyjął nowelizację przepisów o KSSiP i asesorach sędziowskich. Co się zmieni?

  Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, której ukończenie ma być podstawową drogą do zawodu sędziego; nowela zmienia też przepisy odnoszące się do asesorów sędziowskich, w tym ich mianowania.

  czytaj więcej

 • Koniec z wakatami: Zamiast sędziów będą asesorzy

  Koniec z wakatami: Zamiast sędziów będą asesorzy

  Krajowa Rada Sądownictwa utraci wpływ na to, kto zostanie asesorem sądowym. Ci będą się rekrutować spośród absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a ślubowanie złożą przed ministrem sprawiedliwości. Takie będą skutki wejścia w życie podpisanej wczoraj przez prezydenta nowelizacji ustawy o KSSiP.

  czytaj więcej

 • Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  KSSiP to uruchomiona w 2009 r. w Krakowie kuźnia kadr wymiaru sprawiedliwości, nadzorowana przez ministra sprawiedliwości. W założeniu miała przygotowywać do zawodu m.in. przyszłych sędziów, zapewniając im wszechstronne szkolenie na najwyższym poziomie (co oczywiście podatników niemało kosztuje). W praktyce duża część absolwentów szkoły nigdy dotąd nie zasiadła za sędziowskim stołem, odpadając z konkursów przeprowadzanych przez Krajową Radę Sądownictwa lub w ogóle do nich nie przystępując. Osoby te zajęły wymagające dużo mniejszych kompetencji stanowiska asystentów sędziów czy referendarzy sądowych lub całkowicie zrezygnowały z kariery w sądach. Sytuację ma uzdrowić nowe prawo, które już weszło w życie – w czerwcu tego roku, i jest jednym z pierwszych elementów forsowanej przez PiS reformy sądownictwa. Projekt zmieniający dotychczas obowiązującą ustawę o KSSiP powstał w resorcie sprawiedliwości i od początku był przez ministerstwo firmowany.

  czytaj więcej

 • Prof. Strzembosz: Orzekałem przed 1989 r. Czy to znaczy, że jestem komunistycznym złogiem? [WYWIAD]

  Prof. Strzembosz: Orzekałem przed 1989 r. Czy to znaczy, że jestem komunistycznym złogiem? [WYWIAD]

  Byliśmy z Jarosławem Kaczyńskim po imieniu, powiedziałem mu nawet kiedyś: Jarosławie, opamiętaj się. Za daleko poszedłeś. Jednak wiara w to, że jakiś Strzembosz wpłynie istotnie na bieg historii, jest naiwna - mówi prof. Adam Strzembosz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Trybunał znów w komplecie

  Trybunał znów w komplecie

   Na rozpoczętym wczoraj posiedzeniu Sejm wybierze nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatem PiS jest dr hab. Justyn Piskorski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Inne kluby nie przedstawiły własnych rekomendacji.

  czytaj więcej

 • Jest kandydat klubu PiS na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Jest kandydat klubu PiS na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Sejmowa komisja sprawiedliwości poparła w środę Justyna Piskorskiego jako kandydata klubu PiS na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja nie wzięła udziału w tym głosowaniu. Sejm zdecyduje o wyborze w piątek.

  czytaj więcej

 • Sejm wybrał Justyna Piskorskiego na sędziego TK

  Sejm wybrał Justyna Piskorskiego na sędziego TK

  Sejm wybrał w piątek Justyna Piskorskiego, kandydat PiS, na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Piskorski wybrano w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego. Za głosowało 248 posłów, przeciw było 3, 18 wstrzymało się od głosu. Nie głosowali posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i UED.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne