statystyki

W Bordeaux powstaje centrum wina

skomentuj

Jak to możliwe, aby światowa stolica wina, nie posiadało prawdziwego muzeum tego trunku? Takie pytanie zadały sobie władze Bordeaux, opracowując plan pierwszego centrum wina. Otwarcie centrum nastąpi w 2014.

Publikacja: 2 sierpnia 2011, 12:45 Aktualizacja: 22 września 2011, 09:08

Wino. Fot. Shutterstock

źródło: ShutterStock
Wino. Fot. Shutterstock

Kulturalne Centrum Wina nie będzie zwykłym muzeum, gdzie będzie można jedynie poznać historię tego trunku. Władzom Bordeaux zależy bowiem, aby było to miejsce spotkań i przede wszystkim degustacji wina.

"Każdego roku do Bordeaux przyjeżdżają 3 miliony turystów, którzy chcą lepiej poznać francuskie wino, jego historię i filozofię. Miasto proponuje im jedynie sympatyczne bary - uważam, że to nie wystarczy. Bordeaux potrzebuje miejsca godnie reprezentującego miasto jako światową stolicę wina, miejsca, które będzie całkowicie poświęcone temu trunkowi" - powiedział Alain Juppe, mer miasta.

Posiadające najbardziej prestiżowe winnice, Bordeaux jest również miastem, gdzie co dwa lata odbywają się największe targi wina na świecie - Vinexpo. Z całego świata przybywa na nie około 50 tys. osób zajmujących się profesjonalnie winem. To właśnie tutaj podpisywane są najważniejsze kontrakty związane z rynkiem winnym. Centrum wina będzie odpowiednim miejscem do tego typu spotkań.

Centrum powstaje na 160-hektarowym terenie w północnej części Bordeaux. To, co najbardziej zaskakuje to jego forma, która przypomina karafkę o poszerzonym dnie. W całym budynku będą przeważać różne odcienie czerwieni, jak przystało na świątynię wina Bordeaux. Na 10 000 m kw., jakie zajmie centrum, znajdzie się muzeum historii wina, galerie ze stałymi i czasowymi wystawami związanymi z trunkiem, sale filmowe i konferencyjne, restauracje, bary, butiki z winem. Wartość całego projektu szacuje się na 55 milionów euro.

Władze Bordeaux mają nadzieję, że centrum przyczyni się do rozwoju turystyki winiarskiej w regionie. Enoturystyka jest bowiem jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu turystycznego na świecie.

"Przyszłe centrum wina skierowane jest do wszystkich tych, którzy lubią wino, których ciekawi jego historia czy prestiżowe winnice, którzy chcieliby dowiedzieć się, dlaczego wino jest częścią tożsamości mieszkańców Bordeaux" - tłumaczy w komunikacie prasowym Sylvie Cazes, doradca w Urzędzie Miasta Bordeaux.

Zapytaj o licencje
Zapisz się na bezpłatny newsletter