Podróż

Podróż (z łaciny zwana peregrynacją, z francuskiego wojażem) – zmiana miejsca pobytu na odległe.


 • Jak zakwalifikować podróże służbowe pracowników zatrudnionych w zadaniowym i ruchomym czasie pracy

  Jak zakwalifikować podróże służbowe pracowników zatrudnionych w zadaniowym i ruchomym czasie pracy

  Akurat w tych systemach problem wliczania delegacji do czasu pracy dodatkowo się komplikuje. W każdym z nich nasuwa się więcej niż jedno rozwiązanie, a przepisy nie dają żadnej podpowiedzi.

  czytaj więcej

 • Turystyka: Jest nowa wykładnia dla opodatkowania zaliczek w VAT

  Turystyka: Jest nowa wykładnia dla opodatkowania zaliczek w VAT

  Kowtur sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług turystycznych. W ramach działalności organizuje turystyczne imprezy wyjazdowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Nabywcami tych świadczeń są osoby fizyczne, turyści wyjeżdżający na wypoczynek. Firma ma swoje autokary, ma też jeden hotel w kraju. Autokary są wykorzystywane przy organizacji niektórych imprez, w ramach których jest transport w kraju lub z i do kraju. Hotel służy natomiast do świadczenia typowych usług hotelarskich, czasem tylko wykorzystywany jest na potrzeby oferowanych wycieczek objazdowych, o ile ich program i harmonogram pozwalają na nocleg w placówce spółki.

  czytaj więcej

 • Kariagin: Potokiem Ukraińców trzeba sterować

  Kariagin: Potokiem Ukraińców trzeba sterować

  Ludzie podróżują po świecie za pracą. I musi być ktoś, kto zainterweniuje – niezależnie od tego, czy to Ukrainiec w Polsce znalazł się w kłopotach, czy Polak w Irlandii ma problem, by doprosić się należnej mu pensji - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Jurij Kariagin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce, prezes Stowarzyszenia Polska–Ukraina, pracownik naukowy Uniwersytetu Kijowskiego.

  czytaj więcej

 • Podstawa programowa: Do listy lektur w szkole podstawowej dodano nowe pozycje

  Podstawa programowa: Do listy lektur w szkole podstawowej dodano nowe pozycje

  Pieśni i piosenki patriotyczne, fraszki Jana Sztaudyngera, aforyzmy Stanisława Jerzego Leca - takie m.in. teksty dodano do listy lektur w 8-letniej szkole podstawowej w wyniku uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

  czytaj więcej

 • Sam nocleg także jest usługą turystyczną

  Sam nocleg także jest usługą turystyczną

  Biura podróży i agenci, którzy odsprzedają same noclegi, mogą płacić VAT tylko od marży – stwierdził NSA w dwóch wczorajszych wyrokach.

  czytaj więcej

 • Przewodnik po Tajlandii w 6 krokach

  Przewodnik po Tajlandii w 6 krokach

  Tajskie Ministerstwo Turystyki podaje, że 50% turystów, którzy odwiedzili Tajlandię, wkrótce do niej wraca. Nic dziwnego, Tajlandia to kraj niezwykle przyjazny, idealny na pierwszą podróż do Azji, a w dodatku obfitujący w światowej klasy zabytki i niebiańskie plaże! Podpowiadamy jak zorganizować pobyt, na co uważać i czego absolutnie nie można przegapić.

  czytaj więcej

 • Dariusz „Maleo” Malejonek: Przyjąć uchodźców? Ale oni nie chcą tu przyjeżdżać

  Dariusz „Maleo” Malejonek: Przyjąć uchodźców? Ale oni nie chcą tu przyjeżdżać

  - Ani w krajach arabskich, ani w Afryce w zasadzie nie ma sierot, bo dziećmi zajmuje się dalsza rodzina. Jaka społeczność muzułmańska zgodzi się oddać dzieci, sieroty, w ręce chrześcijańskie? Przecież oni sami uznaliby to za zdradę religii, to byłoby dla nich dziecko stracone - mówi muzyk Dariusz „Maleo” Malejonek .

  czytaj więcej

 • "Moonlight" Jenkinsa i "Milczenie" Scorsese - od piątku na ekranach kin

  "Moonlight" Jenkinsa i "Milczenie" Scorsese - od piątku na ekranach kin

  "Moonlight" Barry'ego Jenkinsa o dorastaniu w trudnym środowisku i "Milczenie" Martina Scorsese o zagrożeniu, które niesie ze sobą głęboka wiara - m.in. te dwa nominowane do Oscarów filmy będzie można oglądać od piątku na ekranach kin.

  czytaj więcej

 • Inteligentne narzędzie w rękach biznesmena

  Inteligentne narzędzie w rękach biznesmena

  W świecie biznesu smartfon to coś więcej, niż urządzenie służące tylko do kontaktu. To swoisty partner i asystent, który pomaga efektywnie planować działania, zarządzać czasem oraz wymieniać informacje. Staje się centrum dowodzenia, w którym liczy się szybkość i wydajność. W takich zadaniach specjalnych, idealnie sprawdzi się Huawei Mate 9 Pro. Wydajny procesor Kirin 960 i inteligentne zarządzanie pamięcią sprawiają, że smartfon będzie działał tak samo szybko, jak pierwszego dnia nawet po 1,5 roku użytkowania.

  czytaj więcej

 • Krótsza kolejka do operacji usunięcia zaćmy

  Krótsza kolejka do operacji usunięcia zaćmy

  Około 24 tys. dodatkowych pacjentów będzie mieć wykonany zabieg usunięcia zaćmy z publicznych pieniędzy. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zwrócił się do NFZ o przekazanie dodatkowych środków na ten cel.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej