chorwacja

Chorwacja (Republika Chorwacji) – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy.


 • Ci ze Wschodu mogą jeść gorzej. Czemu Czesi i Słowacy walczą z polską żywnością

  Ci ze Wschodu mogą jeść gorzej. Czemu Czesi i Słowacy walczą z polską żywnością

  Nasi południowi sąsiedzi toczą walkę nie tylko z polską żywnością. Od lat porównują produkty sprzedawane pod tą samą marką na Zachodzie i na ich rynku – potwierdzając, że żywność trafiająca do wschodnioeuropejskich supermarketów łączy z tą zza Odry i Dunaju tylko opakowanie.

  czytaj więcej

 • "Washington Post" o planach Trumpa dotyczących budowy terminali LNG w Europie

  "Washington Post" o planach Trumpa dotyczących budowy terminali LNG w Europie

  Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Waszyngton rozmawia z UE na temat budowy 9-11 terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Europie. "W najbliższym czasie" otwarte zostaną maksymalnie cztery - informuje "Washington Post".

  czytaj więcej

 • W Serbii zastrzelono dwóch migrantów na drodze pod Belgradem

  W Serbii zastrzelono dwóch migrantów na drodze pod Belgradem

  Serbska policja poinformowała w środę o znalezieniu ciał dwóch zastrzelonych migrantów na drodze koło miejscowości Dobrinci w odległości 40 km na północny zachód od Belgradu. Nie podano żadnych informacji o okolicznościach ich śmierci.

  czytaj więcej

 • Czechy: Kwestia migracji zdominuje wybory do Parlamentu Europejskiego

  Czechy: Kwestia migracji zdominuje wybory do Parlamentu Europejskiego

  Obawy wywołane kryzysem migracyjnym zdominują nastroje głosujących w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego i ściągną do urn milczącą większość przeciwników imigracji - oświadczył w opublikowanym w środę wywiadzie czeski premier Andrej Babisz.

  czytaj więcej

 • Darvas: Im większe rozwarstwienie, tym większe poc z ucie niesprawiedliwości społecznej

  Darvas: Im większe rozwarstwienie, tym większe poc z ucie niesprawiedliwości społecznej

  Zsolt Darvas z Instytutu Bruegla: Polska goni Niemcy i to przekłada się na malejące nierówności w dochodach w całej UE.

  czytaj więcej

 • Konta dla czterech milionów. Darmowe rachunki w bankach i SKOK już dostępne

  Konta dla czterech milionów. Darmowe rachunki w bankach i SKOK już dostępne

  Od dziś banki i SKOK-i oferują darmowe rachunki. Brak opłat wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami, których przekroczenie może się okazać dość kosztowne

  czytaj więcej

 • E-dowody od marca 2019 roku. Projekt skierowany do resortów

  E-dowody od marca 2019 roku. Projekt skierowany do resortów

  Projekt rozporządzenia w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego został przekazany do uzgodnień międzyresortowych - poinformowało w piątek MSWiA. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca 2019 r. równocześnie z nowelą ustawy o dowodach osobistych.

  czytaj więcej

 • Walka UE z Rosją: Gazprom przegrywa przed WTO

  Walka UE z Rosją: Gazprom przegrywa przed WTO

  UE wygrała z Rosją przed WTO w większości kwestii spornych dotyczących trzeciego pakietu energetycznego oraz rynku energii, m.in. gazu. Orzeczenie Światowej Organizacji Handlu opublikowane zostało w piątek.

  czytaj więcej

 • Tak wyglądała Wielka Defilada Niepodległości [ZDJĘCIA]

  Tak wyglądała Wielka Defilada Niepodległości [ZDJĘCIA]

  Defilada rozpoczęła się na skrzyżowaniu stołecznej Wisłostrady z ul. Sanguszki, zakończyła na skrzyżowaniu z ul. Karową. Składała się z trzech głównych części: defilady pieszej, defilady pojazdów i defilady historycznej. Otworzyła ją Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią maszerowały pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.W defiladzie wzięli udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilowały pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne były też poczty sztandarowe państw NATO.Żołnierzom towarzyszyły również pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju i uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknął Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.Defiladę pojazdów tworzyło ok. 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa.Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów tworzyło szyk historyczny z różnych epok. Ok. 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych prezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych i wiek XX.Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykonało ok. 100 samolotów i śmigłowców. Rozpoczęło ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończył przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb. Podczas defilady lotniczej w niskim przelocie można było zobaczyć też m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130 i M-346.

  czytaj więcej

 • Wybory samorządowe 2018: Jak liczyć mandaty w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców

  Wybory samorządowe 2018: Jak liczyć mandaty w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców

  Metodę d’Hondta stosuje się przy podziale mandatów w wyborach samorządowych – do rad gmin mających powyżej 20 tys. mieszkańców, rad powiatów oraz sejmików województw i w wyborach parlamentarnych – do Sejmu. Ten system wyborczy jest używany nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Austrii, Chorwacji, Czechach czy Finlandii.

  czytaj więcej

 • Ranking FIFA: Polacy spadli z 8. na 18. miejsce, Francuzi liderami

  Ranking FIFA: Polacy spadli z 8. na 18. miejsce, Francuzi liderami

  Reprezentacja Polski spadła z ósmego na 18. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Na pierwsze awansowali mistrzowie świata Francuzi, a drugą lokatę zajmują Belgowie - brązowi medaliści mundialu w Rosji. Trzecia jest Brazylia.

  czytaj więcej

 • Tak działa Instytut Wymiaru Sprawiedliwości: Zamiast analiz ułatwiających reformy - promowanie ministra

  Tak działa Instytut Wymiaru Sprawiedliwości: Zamiast analiz ułatwiających reformy - promowanie ministra

  Mało publikacji, a te udostępniane często mizernej jakości. Brak analiz ułatwiających reformy. Za to promowanie ministra i szkolenie przyszłych kadr. Tak obecnie wygląda Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Szczerski: Polska poparła wniosek Niemiec o status państwa partnerskiego Inicjatywy Trójmorza

  Szczerski: Polska poparła wniosek Niemiec o status państwa partnerskiego Inicjatywy Trójmorza

  Polska poparła wniosek Niemiec o udział w pracach Inicjatywy Trójmorza w roli państwa partnerskiego; jeśli zgodzą się także pozostałe kraje Inicjatywy, możliwy jest gościnny udział przedstawiciela Niemiec we wrześniowym szczycie Trójmorza - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

  czytaj więcej

 • Muzyka Bałkanów i środka Europy. Rusza 6. Festiwal Pannonica nad Popradem

  Muzyka Bałkanów i środka Europy. Rusza 6. Festiwal Pannonica nad Popradem

  12 zespołów, m.in. Kroke i Barcelona Gipsy balKan Orchestra, wystąpi na rozpoczynającym się w czwartek 6. festiwalu Pannonica w Barcicach nad Popradem. Festiwal zainauguruje koncert szwedzkiego zespołu Tibble Transsibiriska.

  czytaj więcej

 • Hernádi znaczy niezatapialny. Oligarchowie na Węgrzech mają się świetnie

  Hernádi znaczy niezatapialny. Oligarchowie na Węgrzech mają się świetnie

  Sąd w Budapeszcie nie wyraził zgody na aresztowanie Zsolta Hernádiego, prezesa koncernu naftowo-gazowego mol. zatrzymanie miało odbyć się na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA), wystawionego przez władze Chorwacji w związku z zarzutami korupcyjnymi. Choć dla wielu Węgry to synonim skutecznej modernizacji, antykorporacjonizmu i gospodarczego patriotyzmu, oligarchowie mają się tam świetnie.

  czytaj więcej

 • Netflix jeszcze bardziej europejski

  Netflix jeszcze bardziej europejski

  Wprowadzenie obowiązkowego minimum programów produkowanych na Starym Kontynencie nie powinno zaszkodzić ofercie internetowych serwisów wideo.

  czytaj więcej

 • Polska koprodukcja czeskim kandydatem do Oscara

  Polska koprodukcja czeskim kandydatem do Oscara

  Polska koprodukcja pt. "Kawki na drodze" w reżyserii Olmo Omerzu, "czyli kameralne i subtelne kino drogi" jest czeskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - podały w czwartek czeskie media.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej