pozew o rozwód

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pozew o rozwód. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pozew o rozwód.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prawnicy będą pracować za wynagrodzenie minimalne

  Prawnicy będą pracować za wynagrodzenie minimalne

  Na takie ryzyko zwróciła uwagę Krajowa Rada Sądownictwa, opiniując projekty czterech rozporządzeń dotyczących taks adwokackich i radcowskich.

  czytaj więcej

 • Skutki bigamii odczują małżonkowie w obu związkach i ich bliscy

  Skutki bigamii odczują małżonkowie w obu związkach i ich bliscy

  Przed ślubem mąż zwierzył się pani Katarzynie, że w młodości, studiując za granicą, ożenił się, ale na krótko. Twierdził, że sąd rozwiązał małżeństwo. Niedawno okazało się jednak, że kobieta przyjechała, wychowuje wspólne dziecko, sąd nie rozwiódł małżonków, tylko orzekł separację, a w dodatku w sądzie karnym toczy się sprawa o bigamię, w której oskarżonym jest mąż czytelniczki. – Czy moje małżeństwo zostanie unieważnione? Jakie uprawnienia będę miała ja i nasze dzieci? Czy dostaną alimenty i będą po nim dziedziczyły? Czy pozostawanie w separacji nie zezwala na wstąpienie w nowy związek małżeński? – pyta zrozpaczona czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

  Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

  Pani Olga ma dwie córki z poprzedniego związku. Zamierza ponownie wyjść za mąż za dobrze sytuowanego przedsiębiorcę. – Nowy mąż nie chce adoptować moich dzieci, więc zastanawiam się, czy będą na nim ciążyły jakieś obowiązki w stosunku do nich. Czy powinien łożyć na ich utrzymanie, skoro nie otrzymują alimentów od biologicznego ojca. Czy mogą zostać jego spadkobiercami i przyjąć jego nazwisko – zastanawia się kobieta.

  czytaj więcej

 • Stawki za urzędówki: Wynagrodzenia dla prawników bez zmian

  Stawki za urzędówki: Wynagrodzenia dla prawników bez zmian

  Czy ministerstwo rozważa całkowite zlikwidowanie kosztów pomocy prawnej, przyznawanych adwokatom i radcom prawnym, i tym samym zerwanie z iluzją, iż faktycznie otrzymują oni wynagrodzenie za wykonaną pracę? Takie pytanie znalazło się w interpelacji przesłanej resortowi sprawiedliwości przez posła Tomasza Jaskółę (Kukiz’15).

  czytaj więcej

 • Rozwód syna nie uderza w godność osobistą teściowej

  Rozwód syna nie uderza w godność osobistą teściowej

  Będąca przyczyną rozwodu niewierność małżeńska nie stanowi rażącej niewdzięczności wobec teściów jako darczyńców – stwierdził Sąd Rejonowy w Opocznie. Rozpoznawał on sprawę z powództwa kobiety, która domagała się zobowiązania byłej synowej do złożenia oświadczenia woli co do przeniesienia na teściową własności nieruchomości. Chodziło o udziały w kilku działkach, które kobieta przekazała w drodze darowizny synowi i synowej w 2006 roku. Po ich rozwodzie – orzeczonym z winy synowej – chciała ziemię odzyskać.

  czytaj więcej

 • Kinga i Magda, historia pewnego biznesu

  Kinga i Magda, historia pewnego biznesu

  Spór Kingi Rusin z firmą Aromeda reprezentowaną przez Magdalenę Hajduk krąży po internecie, zajmują się nim strony "pudelkowe", zajmują te branżowe związane z kosmetyką, kotłuje się po Facebooku. Ale też piszą o nim dziennikarze działów biznesowych największych dzienników. Temat jest gorący: przyciąga uwagę osoba znanej dziennikarki telewizyjnej, w grę wchodzą spore pieniądze, w powietrzu latają wzajemne pretensje, sypią się oświadczenia. Jeśli wgryźć się głębiej, sprawa robi się jeszcze bardziej interesująca. Ze względu na złożone aspekty prawne. Oraz relacje międzyludzkie, które się rwą w zderzeniu z kwestiami materialnymi.

  czytaj więcej

 • Przed zmianą płci konieczny jest rozwód

  Przed zmianą płci konieczny jest rozwód

  Pani Anita zamierza się poddać operacji zmiany płci. – Sęk w tym, że pozostaję w związku małżeńskim, a mąż za nic nie chce mi dać rozwodu – mówi czytelniczka. – Jakie będzie rozstrzygnięcie sądu, jeżeli wniosę powództwo o ustalenie płci – pyta

  czytaj więcej

 • Zajedzeni na kredyt

  Zajedzeni na kredyt

  W przedpokoju mieszkania Iwony stoi kilka koszy na śmieci. Najtańszych, plastikowych z Ikei. Były ostatnio po 4 zł od sztuki. Bo kiedy jest bardzo źle, Iwona nawet nie idzie do łazienki.

  czytaj więcej

 • Zazdrość nie usprawiedliwia podsłuchiwania

  Zazdrość nie usprawiedliwia podsłuchiwania

  Rejestrowanie rozmów to przestępstwo, nawet wtedy gdy ma doprowadzić do weryfikacji wierności małżonka. Penalizacji podlega także odtwarzanie nagrań w towarzystwie osób trzecich.

  czytaj więcej

 • Eksmisja byłego policjanta sprawą dla sądu

  Eksmisja byłego policjanta sprawą dla sądu

  Sprawy dotyczące eksmisji emerytowanego policjanta z mieszkania służbowego mają rozpoznawać sądy cywilne, a nie organy policji w trybie administracyjnym. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Kary pieniężne nie działają na rodziców. MS chce je zmienić

  Kary pieniężne nie działają na rodziców. MS chce je zmienić

  Kary pieniężne nakładane na osoby, które byłym partnerom utrudniają spotkania z dziećmi, są mało skuteczne – twierdzą sędziowie. Resort sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów.

  czytaj więcej

 • Nieślubne dzieci. Czy mają takie sama prawa jak małżeńskie?

  Nieślubne dzieci. Czy mają takie sama prawa jak małżeńskie?

  Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z roku na rok systematycznie maleje liczba zawieranych małżeństw. Jednocześnie coraz więcej zawartych małżeństw kończy się rozwodami. Stale rośnie za to liczba związków partnerskich. Obecnie niemal 1/4 dzieci rodzi się w Polsce poza małżeństwami. Do redakcji DGP przychodzi wiele listów, w których czytelnicy pytają o status nieślubnych dzieci w porównaniu z dziećmi małżonków. Czy mogą nosić nazwisko po ojcu, czy mają prawo do alimentów i czy dziedziczą na równi z dziećmi z prawego łoża.

  czytaj więcej

 • Brexit: Kręta ścieżka do wyjścia z Unii Europejskiej

  Brexit: Kręta ścieżka do wyjścia z Unii Europejskiej

  Nowe sprawy sądowe mogą opóźnić zapowiadane na marzec złożenie formalnego wniosku o rozpoczęcie procedury brexitu.

  czytaj więcej

 • Samotne matki: Próżno ich szukać na marszach. Skupiają się, by przetrwać

  Samotne matki: Próżno ich szukać na marszach. Skupiają się, by przetrwać

  Nie sposób stwierdzić, ile ich jest. Kobiety z dziećmi, które uciekły od kata, od patologii. Próżno ich szukać na marszach, czarnych czy białych. Skupiają się na swoim „tu i teraz”. By przeżyć, by przetrwać

  czytaj więcej

 • Dla kogo rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

  Dla kogo rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

  Strach przed tym, że małżonek podczas separacji mógł zaciągać zobowiązania finansowe, nie wystarczy do ustanowienia rozdzielności majątkowej, zwłaszcza z datą wsteczną – uznał Sąd Okręgowy w Łomży.

  czytaj więcej

 • Zabezpieczenie roszczeń podczas procesu: Czasu za dużo i za mało

  Zabezpieczenie roszczeń podczas procesu: Czasu za dużo i za mało

  Instytucja zabezpieczenia roszczeń na czas trwania procesu jest niezwykle potrzebna, jednak w praktyce problemem jest zarówno tempo rozpoznania samego wniosku, jak i zażalenia strony niezadowolonej.

  czytaj więcej

 • Alimenty bez rozwodu, czyli środki od małżonka na utrzymanie rodziny

  Alimenty bez rozwodu, czyli środki od małżonka na utrzymanie rodziny

  Małżonkowie są wzajemnie zobowiązani do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy, wierności i współdziałania. W trakcie trwania związku małżeńskiego nie jest możliwe uzyskanie alimentów - te może przyznać sąd dopiero wraz z rozwodem. Jednak jeśli w trakcie trwania małżeństwa jeden z małżonków nie łoży na zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny - wówczas możliwe jest sądowe nakazanie przekazywania części jego dochodów do ręki drugiego małżonka.

  czytaj więcej

 • "Problemowi" uczniowie w szkole: Problem nierozwiązywalny?

  "Problemowi" uczniowie w szkole: Problem nierozwiązywalny?

  Nie ma takiej siły, która może zmusić rodziców do tego, aby poszli ze swoim zaburzonym dzieckiem do poradni psychologicznej. A jeśli nawet to zrobią, nie muszą pokazywać nauczycielom diagnozy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne