aplikacja radcowska koszt

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu aplikacja radcowska koszt. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące aplikacja radcowska koszt.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak zostać radcą prawnym

  Jak zostać radcą prawnym

  Studia prawnicze są przepustką do rozpoczęcia aplikacji ogólnej lub korporacyjnej. Mimo dużej konkurencji na rynku początkujący prawnicy często podejmują wyzwanie i decydują się na osiągnięcie statusu profesjonalnego pełnomocnika. Na sali sądowej reprezentować klientów mogą nie tylko adwokaci, lecz także radcowie prawni. I to właśnie ten ostatni zawód staje się coraz bardziej popularny...

  czytaj więcej

 • Maciej Bobrowicz: Najważniejszą rzeczą jest obrona niezależności

  Maciej Bobrowicz: Najważniejszą rzeczą jest obrona niezależności

  - Gdyby miało dojść do połączenia samorządu radcowskiego z adwokackim, one same powinny o tym zdecydować. To temat do dyskusji - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Bobrowicz, radca prawny, nowo wybrany prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

  czytaj więcej

 • Wątpliwości w sprawie uprawnień aplikantów. Petycja w Sejmie

  Wątpliwości w sprawie uprawnień aplikantów. Petycja w Sejmie

  Przez rok od daty zakończenia aplikacji wskazanej w zaświadczeniu o odbyciu szkolenia młody prawnik może zastępować adwokata przed sądami (z wyjątkiem m.in. Sądu Najwyższego i NSA), organami ścigania czy urzędami państwowymi. Mówi o tym art. 77 prawa o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 615 ze zm.). Tożsama zasada obowiązuje w odniesieniu do aplikantów radcowskich. Dzięki niej osoby, które nie miały szczęścia podczas egzaminu zawodowego, mogą dalej praktykować. Pytanie jednak, czy roczny okres zachowywania uprawnień aplikanckich jest wystarczający. Instytut Thomasa Jeffersona ma wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Asesorzy komorniczy nie będą jednak bezczynni

  Asesorzy komorniczy nie będą jednak bezczynni

  Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z radykalnego ograniczenia możliwości prowadzenia egzekucji przez osoby dopiero przygotowujące się do zawodu komornika.

  czytaj więcej

 • Prawnicy na bakier z etyką. "Młodsi adepci naszego zawodu potrzebują głosu starszych"

  Prawnicy na bakier z etyką. "Młodsi adepci naszego zawodu potrzebują głosu starszych"

  Chowanie głowy w piasek to metoda obrony skazana na niepowodzenie. Aferowe historie zdarzają się we wszystkich środowiskach i samorządy muszą umieć odpowiednio reagować – także na płaszczyźnie komunikacji ze społeczeństwem i z mediami.

  czytaj więcej

 • KSSiP podstawową drogą do zawodu sędziego. Rząd przyjął projekt noweli

  KSSiP podstawową drogą do zawodu sędziego. Rząd przyjął projekt noweli

  Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zakłada m.in., że po ukończeniu kształcenia i zdaniu egzaminu absolwenci szkoły staną się asesorami sędziowskimi. MS chce, by KSSiP stała się podstawową drogą do zawodu sędziego.

  czytaj więcej

 • Święto radców prawnych. 35 lat temu powstał największy samorząd prawniczy

  Święto radców prawnych. 35 lat temu powstał największy samorząd prawniczy

  6 lipca 1982 roku – 35 lat temu Sejm uchwalił Ustawę o radcach prawnych, która powołała do życia obecnie największy samorząd prawniczy w Polsce.

  czytaj więcej

 • NSA nie zmienia zdania w sprawie kosztów aplikacji

  NSA nie zmienia zdania w sprawie kosztów aplikacji

  Wydatki na własną aplikację prawniczą nie są kosztem uzyskania przychodów po otwarciu kancelarii – stwierdził NSA. Podtrzymał tym samym dotychczasową, jednolitą linię orzeczniczą w tej kwestii.

  czytaj więcej

 • Aplikanci ze wsparciem finansowym z urzędu pracy? PiS martwi się o młodych prawników

  Aplikanci ze wsparciem finansowym z urzędu pracy? PiS martwi się o młodych prawników

  Koszty aplikacji prawniczych mogłyby być pokrywane z funduszy, jakimi na cele aktywizacji zawodowej dysponują urzędy pracy. Taki pomysł przedstawiło trzech posłów PiS i zapytało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, czy byłoby to możliwe w przyszłości.

  czytaj więcej

 • "To początek końca tego zawodu". Młodzi prawnicy nie garną się do kancelarii komorniczych

  "To początek końca tego zawodu". Młodzi prawnicy nie garną się do kancelarii komorniczych

  Drastycznie maleje zainteresowanie aplikacją komorniczą. Na razie problemu nie będzie, bo egzekutorów w przeliczeniu na mieszkańca jest stosunkowo dużo. Przynajmniej w największych miastach.

  czytaj więcej

 • Urzędy pracy nie wesprą aplikantów

  Urzędy pracy nie wesprą aplikantów

   Nie ma szans, aby koszty aplikacji prawniczych były pokrywane z funduszy, którymi na cele aktywizacji zawodowej dysponują urzędy pracy. Od strony prawnej nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ze środków funduszu pracy finansowane były egzaminy adwokackie czy też radcowskie.

  czytaj więcej

 • Samorządy w piśmie do MS o niskich wynagrodzeniach aplikantów: Wynik trudnej sytuacji na rynku

  Samorządy w piśmie do MS o niskich wynagrodzeniach aplikantów: Wynik trudnej sytuacji na rynku

  Zdaniem samorządu niskie zarobki młodych prawników są efektem trudnej sytuacji finansowej i zawodowej wielu kancelarii działających na rynku, a wprowadzenie wysokości pensji w regulaminie odbywania aplikacji jest niemożliwe.

  czytaj więcej

 • Aplikanci radcowscy to dobra inwestycja

  Aplikanci radcowscy to dobra inwestycja

  Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie rozpoczęła realizację najnowszej kampanii informacyjnej, skierowanej przede wszystkim do środowisk prawniczych. Kampania pokazuje korzyści, jakie wiążą się z zatrudnianiem aplikantów radcowskich i powstała w odpowiedzi na dyskusję wokół sytuacji młodych prawników na rynku pracy.

  czytaj więcej

 • Kalwas: Aplikacja uniwersytecka to próba walki z samorządami prawniczymi

  Kalwas: Aplikacja uniwersytecka to próba walki z samorządami prawniczymi

  Od kilku tygodni w środowisku adwokackim trwa dyskusja na zainicjowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości temat ewentualnego wprowadzenia alternatywnej drogi dojścia do prawniczych profesji.

  czytaj więcej

 • Czy można teoretycznie kształcić przyszłych prawników praktyków?

  Czy można teoretycznie kształcić przyszłych prawników praktyków?

  Dostęp do zawodów prawniczych oraz zasady odbywania aplikacji od dawna stanowią przedmiot kontrowersji, sporów i radykalnych zmian. Na przestrzeni lat obserwowaliśmy liberalizację dostępu do aplikacji adwokackiej i radcowskiej, połączoną ze zwiększeniem kompetencji ministra sprawiedliwości. Dla przyszłych sędziów i prokuratorów utworzono scentralizowany system, odseparowany od modelu kształcenia innych prawników. W zasadzie każda większość polityczna wprowadzała do modelu kształcenia prawników zmiany, konsekwentnie pomijając koncepcję godności sędziego jako korony zawodów prawniczych. Mimo prezentowanych przez lata rozmaitych koncepcji, niezależnie od skali radykalizmu, nikt nie wpadł na pomysł, by praktyczne kształcenie aplikantów zastąpić teoretycznym. Wydawało się, że co do fundamentów, tj. przekonania, iż nauka praktycznego wykonywania zawodu zasadniczo różni się do edukacji uniwersyteckiej, nie ma sporów.

  czytaj więcej

 • Alternatywa aplikacji: Adwokatów i radców wykształcą uczelnie wyższe

  Alternatywa aplikacji: Adwokatów i radców wykształcą uczelnie wyższe

  Dwuletnie szkolenie zawodowe oparte na relacji aplikant – tutor – tak ma wyglądać nowa, alternatywna ścieżka dostępu do zawodu adwokata i radcy prawnego. Wczoraj przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości na spotkaniu z dziekanami wydziałów prawa z całej Polski przedstawili jej koncepcję.

  czytaj więcej

 • Aplikanci z ulgami na transport? Jest interpelacja poselska

  Aplikanci z ulgami na transport? Jest interpelacja poselska

  - Doktoranci ponoszą często koszty kształcenia na studiach III stopnia, które jednocześnie w pewnym stopniu ograniczają ich aktywność zawodową, a zatem wiążą się z czasowym pogorszeniem sytuacji materialnej - czytamy w interpelacji w sprawie objęcia aplikantów prawniczych ulgami na przejazdy środkami transportu.

  czytaj więcej

 • Egzaminy radcowskie i adwokackie: Aplikant zawsze ryzykuje

  Egzaminy radcowskie i adwokackie: Aplikant zawsze ryzykuje

  We wtorek (20 marca) rozpoczęły się 4-dniowe egzaminy radcowskie i adwokackie. Samo przystąpienie do nich kosztuje 1640 zł, ale dodatkowe wydatki mogą pochłonąć nawet dwa razy tyle.

  czytaj więcej

 • Aplikanci też potrzebują ulgowych przejazdów

  Aplikanci też potrzebują ulgowych przejazdów

  Zwróciła na to uwagę grupa posłów opozycji w interpelacji skierowanej do resortów finansów, sprawiedliwości oraz infrastruktury. Autorzy pisma przekonują, że sytuacja aplikantów radcowskich, adwokackich, notarialnych i komorniczych jest bardzo podobna do tej, w jakiej znajdują się studenci studiów III stopnia, czyli doktoranci. Jedni i drudzy kształcą się w celu zwiększenia swoich kwalifikacji, co jednak ogranicza ich możliwości zarobkowania. Ponadto nauka ta odbywa się w ograniczonej liczbie ośrodków, do których trzeba dojeżdżać.

  czytaj więcej

 • Aplikanci bez ulgowych przejazdów. Ziobro jest za, ale rząd nie ma pieniędzy

  Aplikanci bez ulgowych przejazdów. Ziobro jest za, ale rząd nie ma pieniędzy

  Młodzi adepci prawa nie będą traktowani w publicznych środkach komunikacji tak jak doktoranci. Powód jest prozaiczny: byłoby to zbyt kosztowne dla państwa. Rządzący zapewniają jednak, że o sprawie pamiętają i będzie ona mogła powrócić za kilka miesięcy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne