wypoczynek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wypoczynek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wypoczynek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Szkoła nie może żądać od rodzica dokumentu o niekaralności

  Szkoła nie może żądać od rodzica dokumentu o niekaralności

  Zaczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi doroczna akcja Zima w mieście, czyli bezpłatne zajęcia dla uczniów organizowane w placówkach oświatowych. Wychowawcy, którzy zajmują się dziećmi, muszą mieć aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Tego samego nie można jednak wymagać od rodziców czy dziadków, którzy chcą wspomóc profesjonalnych opiekunów podczas kilkugodzinnej wycieczki. Placówki, które się tego domagają, naruszają przepisy. Tak wynika ze stanowiska Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  czytaj więcej

 • Klęska żywiołowa? Samorządy nie są gotowe na sytuacje kryzysowe

  Klęska żywiołowa? Samorządy nie są gotowe na sytuacje kryzysowe

  Działania ratunkowe w razie klęsk żywiołowych czy dużych awarii są prowadzone doraźnie i po omacku. Do tego odpowiadają za nie nieprzygotowani merytorycznie pracownicy, którzy zajmują się zarządzaniem kryzysowym czy ochroną cywilną z doskoku, podczas gdy ich głównym zadaniem jest np. księgowość. Tak w skrócie wygląda ocena gotowości samorządów i administracji na wypadek kryzysu (np. nawałnic, powodzi), którą przedstawiła ostatnio Najwyższa Izba Kontroli.

  czytaj więcej

 • Ile dni wolnych otrzyma niepełnosprawny pracownik w 2019 roku

  Ile dni wolnych otrzyma niepełnosprawny pracownik w 2019 roku

  Czas pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Tak obniżone normy czasu pracy nie mogą powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia. Ponadto osobom z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

  czytaj więcej

 • Nowy fundusz sfinansuje opiekę wytchnieniową

  Nowy fundusz sfinansuje opiekę wytchnieniową

  Wsparcie w codziennej opiece nad osobą chorą, pomoc w usunięciu barier, sfinansowanie usług asystenta – to niektóre z zadań, jakie będą finansowane w 2019 r. z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Ich listę ogłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przeznaczono na to 647 mln zł.

  czytaj więcej

 • Nowoczesna chce przywrócenia handlu w niedziele

  Nowoczesna chce przywrócenia handlu w niedziele

  Posłowie Nowoczesnej zapowiedzieli we wtorek złożenie w Sejmie projektu ustawy, który znosi ograniczenia handlu w niedziele. Ich zdaniem te ograniczenia działają na szkodę małych, rodzinnych sklepów.

  czytaj więcej

 • CBOS: Nastroje Polaków najlepsze od 1989 r.

  CBOS: Nastroje Polaków najlepsze od 1989 r.

  Aktywni kulturalni i towarzysko, częściej korzystający z wyjazdu wypoczynkowy oraz wyjazdu za granicę, za to z mniejszą liczbą kredytów - tacy byli Polacy w 2018 r. - wynika z sondażu CBOS dotyczącego aktywności i doświadczenia w minionym roku.

  czytaj więcej

 • Szczęśliwe miasto szczęśliwej przyszłości. Jak budowano Nową Hutę?

  Szczęśliwe miasto szczęśliwej przyszłości. Jak budowano Nową Hutę?

  70 lat temu zapadła decyzja o lokalizacji na terenie podkrakowskiej wsi Mogiła kombinatu metalurgicznego. Wkrótce rozpoczęto wznoszenie mieszkań dla robotników. Dziś Nowa Huta to jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury socrealizmu w Polsce.

  czytaj więcej

 • Ile urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym?

  Ile urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym?

  Po urlopie wychowawczym pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym. Co to oznacza? Szczegóły wyjaśniamy w naszym urlopowym poradniku.

  czytaj więcej

 • Ile urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim i rodzicielskim?

  Ile urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim i rodzicielskim?

  Po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim zatrudniony otrzyma urlop wypoczynkowy zawsze w pełnym wymiarze. Szczegóły poznasz w naszym urlopowym poradniku.

  czytaj więcej

 • Osiecki: Emerytalne prawo, ale nie sprawiedliwość

  Osiecki: Emerytalne prawo, ale nie sprawiedliwość

  Rząd pracuje właśnie nad ustawą o emeryturze plus, czyli tak naprawdę jednorazowych dodatkach dla emerytów i rencistów. To ma być jeden z wyborczych asów w talii Jarosława Kaczyńskiego, którą tasuje Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Zaświadczenie o niekaralności. Jak je uzyskać?

  Zaświadczenie o niekaralności. Jak je uzyskać?

  Zaświadczenie o niekaralności załatwia się w punktach informacyjnych KRK w sądach rejonowych i okręgowych. Zapytanie można też przesłać pocztą, kurierem lub złożyć online poprzez system e-krk. Zaświadczenia wydawane są zazwyczaj od ręki w godzinach pracy sądu. Opłata za zaświadczenie wynosi 30 zł (jeśli online - wtedy 20 zł). Można to załatwić także przez pełnomocnika.

  czytaj więcej

 • Za strajk nauczycieli zapłacą państwo i przedsiębiorstwa

  Za strajk nauczycieli zapłacą państwo i przedsiębiorstwa

  W czasie protestu w szkołach pracodawcy muszą liczyć się ze zwolnieniami lekarskimi pracujących rodziców. Ci ostatni mogą domagać się odszkodowań, gdyby doszłoby do zamknięcia placówek.

  czytaj więcej

 • MPiT nie rekomenduje zmian w sprawie ograniczenia handlu w niedziele

  MPiT nie rekomenduje zmian w sprawie ograniczenia handlu w niedziele

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. W analizie resort wskazuje jednak na konieczność pogłębionych badań tej kwestii oraz dalsze wzmacnianie regulacjami małych sklepów.

  czytaj więcej

 • Jest raport ministerstwa. Wiemy co dalej z zakazem handlu

  Jest raport ministerstwa. Wiemy co dalej z zakazem handlu

  W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Przy czym niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

  czytaj więcej

 • Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego

  Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego

  Zasada niedyskryminacji w zatrudnieniu (będąca nawiązaniem do zakazu dyskryminacji z art. 32 Konstytucji RP) stanowi uzupełnienie zasady równego traktowania pracowników. Jej przestrzeganie to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy, którego naruszenie może powodować istotne konsekwencje finansowe (obowiązek zapłaty odszkodowania), a także skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę przez pracownika ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2009 r. (sygn. akt II PK 149/08), przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu mają charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, iż strony umowy o pracę nie mogą – nawet w drodze porozumienia – uregulować treści stosunku pracy w sposób naruszający zasadę równego traktowania. Postanowienie takiej treści jest zatem nieważne, co wynika wprost z art. 18 par. 3 k.p. [ramka 1 s. D2]

  czytaj więcej

 • Mobilność dzieli Europę. W oczekiwaniu na głosowanie w europarlamencie

  Mobilność dzieli Europę. W oczekiwaniu na głosowanie w europarlamencie

  Polskim posłom nie udało się powstrzymać głosowania w europarlamencie. Dziś zdecyduje on o kształcie przepisów regulujących unijny sektor transportu.

  czytaj więcej

 • Emilewicz: Pod koniec roku sprawdzimy czy również trzecia niedziela niehandlowa się przyjęła [WYWIAD]

  Emilewicz: Pod koniec roku sprawdzimy czy również trzecia niedziela niehandlowa się przyjęła [WYWIAD]

  Jadwiga Emilewicz: Pod koniec roku trzeba sprawdzić, czy Polacy przyzwyczaili się do tej trzeciej niehandlowej niedzieli w miesiącu. Jeśli tak, to okaże się, że to stopniowe wprowadzenie zakazu spełniło swój cel i nie ma sensu wycofywać się z jego rozszerzenia.

  czytaj więcej

 • Niezwykłe miejsca na Śląsku na udany weekend

  Niezwykłe miejsca na Śląsku na udany weekend

  Magiczne miejsca z bogatą przeszłością, przysmaki tutejszej kuchni i piękna przyroda z Beskidami na czele powodują, że można tu znakomicie wypocząć. Oto kilka propozycji na udany weekend w Śląskiem.

  czytaj więcej

 • Bernie Sanders solidarnościowej opozycji. „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa” [RECENZJA]

  Bernie Sanders solidarnościowej opozycji. „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa” [RECENZJA]

  Już wiem, kto będzie mi towarzyszył w wyprawie na majówkowy wypoczynek. To Jan Józef Lipski. Najsłabiej jak dotąd opisana postać w gronie wszystkich świętych opozycji demokratycznej czasów PRL. Ale wreszcie dostajemy dwa grube (po 900 stron każdy) tomy jego biografii.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej