statystyki

Pomysł na wakacje – Hongkong

skomentuj

Hongkong to prawdziwa światowa metropolia. Położony w południowo – wschodniej Azji jest kosmopolityczną wizytówką Chin. Hongkong zadziwia turystów na każdym kroku. Zobacz dlaczego.

Publikacja: 23 lipca 2011, 03:00 Aktualizacja: 23 lipca 2011, 23:55

Nocny widok na centrum Hongkongu z półwyspu Koulun

źródło: GazetaPrawna.pl
Nocny widok na centrum Hongkongu z półwyspu Koulun

Zdziwienie towarzyszy turystom od momentu przylotu do Hongkongu. Po pierwsze, położenie: lotnisko w Hongkongu zostało zbudowane na sztucznie stworzonej wyspie, na której wybudowano całą niezbędną infrastrukturę z nowoczesnym terminalem, który od momentu otwarcia w 1998 roku corocznie zajmuje czołowe miejsce w rankingach pasażerów, uznających go za najlepszy na świecie.

Podróżowanie po Hongkongu

Skoro o podróżowaniu mowa, to Hongkong jest miejscem, od którego inne miasta mogą się nauczyć jak powinna wyglądać sieć transportu miejskiego. Mieszkańcy i turyści planujący podróż mają do wyboru: szybkie pociągi, promy, wodoloty, autobusy, tramwaje oraz metro. Wszystkie klimatyzowane, z darmową siecią Wi-Fi, zapewniającą bezpłatny dostęp do Internetu w każdym miejscu, w którym się znajdujemy. Nowoczesność tych środków transportu nie oznacza jednak wysokich cen za bilety. Rejs promem Star Ferry z półwyspu Koulun do wyspę Hongkong trwający niecałe 7 minut, kosztuje… 0.30 zł i jest najtańszym środkiem transportu na całym świecie. Doskonała sieć transportu pozwala turystom na dotarcie do każdego zakątka Hongkongu i należących do niego okolicznych wysp.
W chwili dotarcia do centrum miasta, wychodząc z autobusu lub metra ludzie stają pośrodku niewyobrażalnego tłumu, którego końca nie widać. Muszę przyznać robi to wrażenie i na początku męczy, ale dwa dni wystarczą, żeby do wszechobecnego tłumu się przyzwyczaić i dać mu się porwać. Przewodniki ostrzegają turystów, że w godzinach szczytu, czyli 8-10 oraz 17-19 najlepiej nie korzystać ze środków komunikacji miejskiej. Sprawdziłem na własnej skórze – nie taki diabeł straszny, jak go malują, więc moim zdaniem nie ma powodu, aby w tych godzinach rezygnować z podróży, tym bardziej, że Hongkong nie zasypia nigdy!

Jedzenie

Turyści udający się na wakacje do Hongkongu nie będą mieli żadnych trudności w znalezieniu jedzenia, które im najbardziej smakuje – nikt nie będzie miał okazji do narzekania. W jednym miejscu dostępne są dania z niemalże wszystkich kuchni świata. Najmilszy jest fakt, że ceny za takie dania są nieprawidłowe niskie. Sushi za 4 zł, obiad w restauracji hinduskiej, pakistańskiej, chińskiej, japońskiej, malezyjskiej, tajskiej w cenie 30 – 50 złotych. Naprawdę smacznie, naprawdę tanio, naprawdę warto. Ceny w sklepach są również przystępne – będąc w Hongkongu, warto jednak zwrócić uwagę na artykuły spożywcze sprowadzane z Europy, ponieważ są drogie, dużo droższe niż ich miejscowe odpowiedniki. W Hongkongu nie da się zgłodnieć, na każdym rogu można znaleźć sklep, bar, restaurację, w której można coś zjeść. Jak wybrać najlepszą? Rada jest jedna i bardzo prosta: jeżeli w środku jest dużo klientów to śmiało można wchodzić do środka.

Noclegi

Przed przyjazdem do Hongkongu warto przejrzeć Internet i zarezerwować miejsce noclegowe. Problemu ze znalezieniem wolnego miejsca noclegowego co prawda nie powinno być, ponieważ miasto może pochwalić się niezliczoną ilością pensjonatów, hosteli i hoteli. Im wcześniej zostanie zarezerwowany nocleg, tym cena będzie niższa. Planując podróż do Hongkongu warto pamiętać, że mamy do wyboru wiele opcji: albo nocleg w luksusowym, światowej klasy hotelu za niebagatelne pieniądze, albo znaleźć nocleg w jednym z wielu hosteli, za bardzo rozsądną cenę. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji turysty i zasobności jego portfela. Planując pobyt w hotelu, turyści powinni mieć świadomość w jakich warunkach będą nocować. Hongkong jest bowiem miastem, które boryka się z problemem braku miejsca, w którym można by było budować nowe nieruchomości. W związku z tym większość hosteli dysponuje bardzo małymi pokojami, w którym mieści tylko łóżko i mała szafka. Może się zdarzyć, że w pokoju nie będzie również okna…. Muszę jednak dodać, że każdy pokój jest indywidualnie klimatyzowany i posiada własną łazienkę.

Ceny

Hongkong to typowa wielka metropolia, w której można stracić fortunę bez najmniejszego problemu. Luksusowe marki, domy mody ulokowały tutaj swoje sklepy. Nie zrobiły tego jednak przypadkowo. Kantończycy, którzy są rdzennymi mieszkańcami tego rejonu, znani są ze swoich zdolności do robienia biznesu i zarabiania pieniędzy. Skoro już je zarobią to ulubionym zajęciem mieszkańców Hongkongu są zakupy. Na skalę niespotykaną nigdzie indziej na świecie. Handel jest podstawą gospodarki Hongkongu, a najlepiej to widać podczas weekendu, kiedy wszyscy wyruszają na zakupy. Luksusowe butiki przeżywają prawdziwe oblężenie konsumentów. Aby dostać się do sklepu i zakupić wymarzoną torebkę Louis Vuitton, trzeba stać w nawet 20-metrowej kolejce przed drzwiami. Szaleństwu zakupów oddają się dosłownie wszyscy, a samo miasto w weekend pokazuje swoje konsumpcyjne oblicze. Jeżeli kogoś nie stać nie rujnujące portfel zakupy nie musi popadać w depresję – wystarczy wejść w jedną z bocznych uliczek, aby znaleźć mnóstwo małych sklepików – oferujących towary na każdą kieszeń.

Rady praktyczne:

- Polacy planujący pobyt w Hongkongu nieprzekraczający 90 dni nie muszą posiadać wizy. Pieczątka uprawniająca do wjazdu, wbijana jest do paszportu po przylocie do Hongkongu

- Pomimo tego, że Hongkong jest miejscem wolnocłowym, panują bardzo restrykcyjne zasady wwożenia ze sobą papierosów. Jedna osoba może maksymalnie wieźć ze sobą… 19 papierosów.

- Hongkong jest bezpiecznym miejscem dla turystów. Jedyne zagrożenie z jakim można się spotkać to kradzieże kieszonkowe, dlatego warto mieć cenne przedmioty dobrze schowane oraz uważać na kieszonkowców podczas spacerów.

- pomimo położenia w strefie podzwrotnikowej od turystów nie wymagane są żadne specjalne szczepienia podczas wjazdu do Hongkongu

Hongkong jest miejscem godnym polecenia. Dla odwiedzających go turystów ma do zaoferowania bardzo dużo możliwości spędzenia wakacji w efektywny sposób. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Nowe Terytoria, należące do Hongkongu to zielone, ciche zbocza, z wytyczonymi ścieżkami rowerowymi i miejscami do pieszych wędrówek. Samo centrum to tętniące życiem miasto, w którym nie sposób się nudzić. Niewątpliwymi atrakcjami są Disneyland, Ocean Park – niezwykłe oceanarium i park rozrywki w jednym oraz pobliskie Makau –dawna kolonia portugalska, dzisiaj podobnie jak Hongkong jest autonomiczną częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Makau powoli się odradza za sprawą tego, że jest jedynym po Singapurze, miejscem w Azji, gdzie dozwolony jest hazard. Powstały tutaj liczne nowe kasyna, a obroty z hazardu w Makau, przekraczają te z Las Vegas.

Wakacje w Hongkongu? Naprawdę warto.

Zapytaj o licencje
Zapisz się na bezpłatny newsletter