biura podróży

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu biura podróży. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące biura podróży.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wyjazd niebędący podróżą służbową bez ulg od PIT i ZUS

  Wyjazd niebędący podróżą służbową bez ulg od PIT i ZUS

  Firma X zajmuje się serwisowaniem urządzeń biurowych. Miejsce pracy pracowników określiła w umowach o pracę jako siedzibę pracodawcy w Warszawie, a godziny pracy jako 9.00–17.00. Ponieważ firma X obsługuje klientów na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego, serwisanci pokonują długie dystanse, realizując zlecenia. Oprócz wynagrodzenia za pracę pracownicy pobierają diety z tytułu podróży służbowej. Czy firma X postępuje prawidłowo, klasyfikując przejazdy serwisantów jako podróże służbowe i wypłacając im diety?

  czytaj więcej

 • Wakacje na Sardynii – co odkryć na zapomnianej wyspie Włoch?

  Wakacje na Sardynii – co odkryć na zapomnianej wyspie Włoch?

  WAKACJE | Jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Szmaragdowa wyspa, leżąca nieco na uboczu Włoch, przez co często pomijana – a przecież ma tyle do zaoferowania! Szmaragdowe Wybrzeże słynące z przepięknych zatoczek w kształcie muszli, Alghero tchnące historią i sztuką, Cagliari, gdzie można zobaczyć flamingi w ich naturalnym środowisku czy Zatoka Orosei słynąca z samotnych zatok i gór, które w tej części wyspy zdają się schodzić wprost do morza. W sumie 1 800 kilometrów nieskazitelnego wybrzeża. Co zobaczyć w każdej jego części? Sprawdźcie!

  czytaj więcej

 • Resort pracy: Kierowcy ze składkami. Eksperci: To nadinterpretacja

  Resort pracy: Kierowcy ze składkami. Eksperci: To nadinterpretacja

  Zdaniem części prawników stanowisko ministerstwa opiera się na błędnym rozumieniu wyroku TK. W orzeczeniu tym bowiem nie zakwestionowano definicji podróży służbowej, ale jedynie sposób rozliczeń.

  czytaj więcej

 • Zdrowie: Wojsko i służby chorują. Prawo tego nie widzi

  Zdrowie: Wojsko i służby chorują. Prawo tego nie widzi

  Są choroby, których system mundurowych nie przewiduje. A przy orzekaniu o uszczerbku na zdrowiu nie ma równości wśród funkcjonariuszy.

  czytaj więcej

 • Co zrobiłabym gdybym wygrała 1 000 000 zł w Totolotka?

  Co zrobiłabym gdybym wygrała 1 000 000 zł w Totolotka?

  Lotto – loteria organizowana przez Totalizator Sportowy. Istnieje w Polsce od 1957. Najwyższa wygrana miała miejsce 16 marca 2017 roku, kiedy mieszkaniec miejscowości Skrzyszów w województwie małopolskim wygrał 36 726 210,20 zł – metodą na chybił trafił.

  czytaj więcej

 • Miękki brzuszek turysty, czyli jak niektóre biura podróży rozumieją realizację umowy

  Miękki brzuszek turysty, czyli jak niektóre biura podróży rozumieją realizację umowy

  Warunki umowy mówią o tym, że jeśli turysta nie wypowie się na temat istotnej zmiany umowy, to uznaje się, że przyjął zmiany i nie może żądać odszkodowania. Ustawa pozornie mówi to samo, tyle że nie o braku prawa do odszkodowania. Przez podobieństwo regulacji chce się wywołać wrażenie, że umowa w zasadzie powtarza ustawę.

  czytaj więcej

 • Touroperatorzy na rozdrożu

  Touroperatorzy na rozdrożu

  PROBLEM: Zakres praw przyznanych konsumentom oraz kształt systemu zabezpieczeń finansowych rynku turystycznego to obszary, które wywołują najwięcej sporów na gruncie projektowanej właśnie ustawy o imprezach turystycznych. Ma ona stać się najważniejszym aktem prawnym regulującym działalność organizatorów turystyki, pośredników turystycznych i agentów turystycznych. Co istotne – projektowane przepisy zmierzają w kierunku zapewnienia lepszej ochrony konsumentom kosztem zwiększenia obowiązków przedsiębiorców. A to budzi olbrzymie kontrowersje. Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne projektu. Pod naciskiem branży w toku prac zdecydowano się na zmianę niektórych zapisów. Póki co spokojnie mogą spać m.in. agenci sprzedający wycieczki poza lokalem przedsiębiorstwa – propozycje, aby klient miał prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni – zostały usunięte. Ale UOKiK apeluje, by je przywrócić.

  czytaj więcej

 • Plan utworzenia nowych województw: Nawet ci, którzy są za, wskazują na wiele konkretnych problemów

  Plan utworzenia nowych województw: Nawet ci, którzy są za, wskazują na wiele konkretnych problemów

  Pomysł PiS na trzy nowe województwa – częstochowskie, warszawskie i środkowopomorskie – wywołał niemałe poruszenie. Nic dziwnego, bo zmiany, które miałyby nastąpić już w 2019 r., na pewno naruszyłyby równowagę sił na samorządowej mapie kraju.

  czytaj więcej

 • Wyjadą na wakacje nie wszyscy nasi podopieczni

  Wyjadą na wakacje nie wszyscy nasi podopieczni

  Niemal połowa badanych rodzin deklaruje, że wyśle swoje dzieci na wakacje. W domu wypoczywać będzie niecałe 30 proc. najmłodszych – wynika z badania Ariadny wykonanego na zlecenie DGP

  czytaj więcej

 • Dyskonty i markety zamknięte na klucz? Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży

  Dyskonty i markety zamknięte na klucz? Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży

  Protesty pracowników Tesco przybierają na sile. Wkrótce mogą ruszyć w Biedronce. Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży. Klienci powinni przygotować się na utrudnienia.

  czytaj więcej

 • Ivanka Trump - kobieta, która robi politykę za swojego ojca

  Ivanka Trump - kobieta, która robi politykę za swojego ojca

  Główny doradca. Lojalny i wierny zausznik. Obrońca i tłumacz. Córka Donalda Trumpa. Ivanka Trump – wiceprezes firmy Trump Organization, właścicielka linii ubrań i dodatków dla kobiet oraz członek zarządu eksluzywnego związku 100 Women in Hedge Funds – od kilku tygodni może się przedstawiać jako główny doradca w Białym Domu. Choć krytycy jej ojca twierdzą, że tak naprawdę to stała się wiceprezydentem.

  czytaj więcej

 • Szczecin: Straż Graniczna rozbiła grupę organizującą przemyt ludzi

  Szczecin: Straż Graniczna rozbiła grupę organizującą przemyt ludzi

  Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą, zajmującą się przerzutem pochodzących z Bliskiego Wschodu uchodźców z Grecji do Polski i dalej do krajów Europy Zachodniej. Zatrzymano czworo Polaków i jednego Irakijczyka.

  czytaj więcej

 • Wakacje z dzieckiem. Zobacz, jakie ciekawe miejsca warto mu pokazać

  Wakacje z dzieckiem. Zobacz, jakie ciekawe miejsca warto mu pokazać

  Wakacje to dla dziecka najlepszy moment na odkrywanie świata! Wybierając miejsce w którym wspólnie spędzicie tegoroczny urlop, warto więc zwrócić uwagę na te lokalizacje, które oprócz słonecznej pogody, pięknej plaży i idealnego hotelu, niosą ze sobą jeszcze obietnicę niezapomnianej przygody.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  Podatniczka (podatnik VAT czynny) prowadzi małe biuro podróży. 2 czerwca 2017 r. nabyła we własnym imieniu i na własny rachunek od oddziału niemieckiego biura podróży w Polsce 10 miejsc na wycieczkę 7-dniową na Maltę (23–29 czerwca 2017 r.). Nabyta usługa ma charakter kompleksowej usługi turystycznej obejmującej przelot samolotem, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu na Malcie oraz ubezpieczenie. Koszt jednego miejsca to 3500 zł. Zakup usługi został udokumentowany wystawioną i otrzymaną przez podatniczkę 2 czerwca 2017 r. fakturą na kwotę 35 000 zł (faktura nie zawierała stawki i kwoty VAT, zawierała natomiast adnotację „procedura marży dla biur podróży”). Za nabyte miejsca wycieczkowe podatniczka zapłaciła przelewem na rachunek oddziału niemieckiego biura podróży 2 czerwca. Przedmiotowe miejsca na wycieczkę na Maltę podatniczka sprzedała we własnym imieniu i na własny rachunek w połowie czerwca 2017 r. osobom indywidualnym w cenie 4000 zł za miejsce (pobierając z góry zapłatę). Sprzedaż wycieczek tym osobom została udokumentowana wyłącznie paragonami fiskalnymi. Jak powinna rozliczyć VAT i podatek dochodowy od osób fizycznych od zakupu i sprzedaży tych miejsc wycieczkowych? Podatniczka rozlicza się podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Podatek od towarów i usług i zaliczki na PIT płaci za okresy miesięczne. Podatniczka posiada status mikroprzedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • Wielka Góra, wielki kłopot KGHM. Koncern nie porzuci Sierra Gorda, ale chce wejść do Azji

  Wielka Góra, wielki kłopot KGHM. Koncern nie porzuci Sierra Gorda, ale chce wejść do Azji

  Mimo problemów ze swoją chilijską kopalnią Sierra Gorda KGHM chce wejść do Arabii Saudyjskiej i Indonezji – ustalił DGP.

  czytaj więcej

 • Zagraniczny urlop w cenie. I to bardzo wysokiej

  Zagraniczny urlop w cenie. I to bardzo wysokiej

  Biura podróży nie mają powodów do narzekań. Popyt na wczasy poza Polską zaskoczył nawet je same.

  czytaj więcej

 • Po śmierci Warmbiera biuro podróży nie wyśle już Amerykanów do Korei Płn.

  Po śmierci Warmbiera biuro podróży nie wyśle już Amerykanów do Korei Płn.

  Biuro podróży Young Pioneer Tours, które wysłało amerykańskiego studenta Otto Warmbiera do Korei Północnej, gdzie był więziony przez blisko półtora roku, po jego śmierci ogłosiło we wtorek, że nie będzie organizować podróży Amerykanów do Korei Północnej.

  czytaj więcej

 • Qatar Airways szuka lekarstwa na izolację kraju

  Qatar Airways szuka lekarstwa na izolację kraju

  Linia lotnicza, która z powodu dyplomatycznej izolacji Kataru była zmuszona ograniczyć siatkę połączeń o prawie jedną piątą oraz wydłużyć część tras, próbuje ratować sytuację, uruchamiając nowe kierunki i wprowadzając niestosowane dotąd ułatwienia dla pasażerów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej