
Nie wystarczy twierdzić, że sprzedaż za pośrednictwem
Allegro była prowadzona z terytorium innego państwa UE. Muszą być na to
dowody, choćby tak oczywiste, jak ewidencjonowanie przychodów za granicą
– przypomniał NSA.
czytaj więcej

Podczas kontroli podatkowej pracownicy fiskusa przeanalizowali m.in. warunki korzystania przez podatnika z chmury. Okazało się, że nabywał on nie tylko miejsce na serwerze, lecz także dodatkowe usługi związane z przetwarzaniem danych przechowywanych w chmurze. Co więcej, dostawca usług miał siedzibę za granicą, a polski przedsiębiorca nie posiadał certyfikatu jego rezydencji podatkowej. Kontrolujący postawili więc wniosek, że należności z tytułu używania chmury podlegały opodatkowaniu 20-proc. podatkiem u źródła. Polski przedsiębiorca, wypłacając wynagrodzenie swojemu kontrahentowi, powinien jako płatnik obliczyć i pobrać podatek, a następnie wpłacić go do urzędu skarbowego. Podatnik jest zdziwiony, bo myślał, że korzystanie z chmury nie wymaga zapłaty podatku u źródła.
czytaj więcej

Sprzedawcy nalewek na lokalnych festynach nie mają w ostatnich dniach dobrej passy. Zamiast zarobku coraz częściej czekają ich mandaty od skarbówki.
czytaj więcej

Najwcześniej zaczęło obowiązywać przesyłanie przez duże firmy ewidencji VAT w jednolitym pliku kontrolnym. Kolejne zmiany posypały się jedna za drugą. Przygotowany przez DGP raport jest zestawieniem tych najważniejszych. Następne duże nowelizacje uszczelniające pobór podatków przed nami. Wcale nie jest ich mniej, co widać po drugiej tabeli, zamieszczonej na stronach B4–B5
czytaj więcej

Fiskus nie może odmawiać przedsiębiorcom prawa do odliczenia VAT tylko dlatego, że ich kontrahenci stracili status podatnika – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
czytaj więcej

Na X spółce z o.o. w związku z transakcjami realizowanymi z nierezydentami oraz wypłatą należności za świadczenia, o których mowa w art. 21 ustawy o CIT, ciążą obowiązki płatnika polegające na konieczności potrącenia i uiszczenia podatku u źródła. W praktyce możliwe są sytuacje, w których płatnik nie potrąci należnego podatku od kwoty wypłacanej kontrahentowi. Takie sytuacje są wynikiem obiektywnego braku możliwości potrącenia podatku z uwagi na charakter transakcji i sposób funkcjonowania kontrahenta. Przyczyną mogą być postanowienia umowy zawartej z kontrahentem. W tych sytuacjach spółka decyduje się ponieść ciężar podatku u źródła. Spółka dokonuje tego przez ubruttowienie należności, które polega na doliczeniu do niej kwoty pozwalającej na pokrycie podatku u źródła od tej należności. W celu ubruttowienia należność netto spółka dzieli przez ułamek stanowiący wynik różnicy między liczbą 1 i ułamkiem odpowiadającym stawce podatku u źródła. Czy spółka może zliczyć do kosztów podatkowych podatek, który nie był potrącony, lecz jest dopłacany z własnych środków płatnika w wysokości związanej z ubruttowieniem należności?
czytaj więcej

Allegrowicz, który twierdzi, że tylko sprzedaje towary przez internet, a
firmę prowadzi kto inny, musi mieć na to dowody – wynika z wyroku
Naczelnego Sądu Administracyjnego.
czytaj więcej

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.
czytaj więcej

Przepisy powstają szybko, bez refleksji i zbyt pochopnie. To powoduje liczne błędy, które trzeba naprawiać kolejnymi nowelizacjami
czytaj więcej

Zbliża się termin przesłania pierwszego pliku JPK_VAT. Dla
mikroprzedsiębiorców jest to nowy obowiązek. Duże przedsiębiorstwa a
także sektor MŚP już zobowiązane są do raportowania skarbówce danych w
ramach struktur JPK. Co zmieniło się w prawie podatkowym i na co należy
zwrócić uwagę przed wysyłką pierwszego pliku?
czytaj więcej

Osoby oferujące na aukcjach internetowych nowe, nieużywane telefony
komórkowe czy tablety nie mogą się rozliczać w procedurze VAT – marża.
Jeżeli będą tak robiły, to powstanie u nich zaległość podatkowa –
alarmuje Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na swojej
stronie internetowej.
czytaj więcej

Wkrótce fiskus skontaktuje się z podatnikami VAT, którzy na serwisach aukcyjnych sprzedają nowe towary, ale nie wystawiają faktur VAT - informuje resort finansów w środowym komunikacie. Zdaniem MF praktyka taka jest niezgodna z prawem i wskazuje na zaniżenie podatku.
czytaj więcej
![KAS chce ucywilizować takie miejsca jak Wólka Kosowska [WYWIAD]](http://g2.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3273000/3273279-audyt-kontrola-145-107.jpg)
Dla nas nie ma różnicy, kto – albo płaci podatek, ma kasę fiskalną i stosuje się do swoich obowiązków, albo nie, a wtedy wkraczamy my. Jeśli będzie taka potrzeba, to nawet w środku nocy możemy ściągnąć tłumacza języka wietnamskiego, chińskiego czy tureckiego - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Dziedzic, dyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów.
czytaj więcej
![Śliż: Kończymy tworzenie narzędzi uszczelniających VAT. Zlikwidujemy patologię z paragonami i elektroniką [WYWIAD]](http://g6.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3298000/3298866-wojciech-sliz-dyrektor-departamentu-145-107.jpg)
- Kończymy tworzenie narzędzi uszczelniających VAT. W ostatnim kroku odejdziemy od trzech rejestrów podatników na rzecz jednego. Będą w nim zintegrowane informacje dotyczące rachunku bankowego, zarejestrowania, wyrejestrowania i statusu podatnika - mówi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.
czytaj więcej

Ponad połowa Polaków złoży PIT za 2017 r. przez internet, ale z elektronicznego wniosku o przygotowanie zeznania rocznego przez fiskusa (PIT-WZ) zamierza skorzystać tylko 5 proc. podatników - wynika z opublikowanego w środę raportu KPMG.
czytaj więcej

Aż 56 proc. podatników deklaruje, że złoży PIT za 2017
r. za pomocą sieci. Najczęściej korzystają z ministerialnego systemu
e-deklaracje – wynika z najnowszego raporty KPMG.
czytaj więcej

Część usług doradztwa podatkowego, np. pomoc w wypełnianiu PIT, może dziś świadczyć każdy, nawet bez uprawnień. Jednak tylko profesjonalni doradcy korzystają z tajemnicy zawodowej, ubezpieczenia OC i gwarantują wysoki poziom usług
czytaj więcej

Kto sprzedaje przez internet, nie może uchylać się od podatku, twierdząc, że obrót wypracował małżonek. Liczy się to, w czyim imieniu była prowadzona sprzedaż, na jaki rachunek wpływały pieniądze i gdzie były gromadzone towary.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników