krajowy rejestr spółek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu krajowy rejestr spółek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące krajowy rejestr spółek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Przewodnik przedsiębiorcy: Jak założyć spółkę?

  Przewodnik przedsiębiorcy: Jak założyć spółkę?

  Podstawowym problemem jaki staje na drodze do założenia firmy jest wybór formy organizacyjno-prawnej pod którą przedsiębiorca mógłby prowadzić działalność gospodarczą. Spółki kapitałowe mają przewagę nad osobowymi poprzez ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania. Z kolei spółki osobowe wymagają mniejszych nakładów by rozpocząć działalność.

  czytaj więcej

 • Martwe spółki, żywy problem (nie tylko) wierzycieli

  Martwe spółki, żywy problem (nie tylko) wierzycieli

  Podmioty, które figurowały w tzw. starym rejestrze handlowym (RHB) i do 31 grudnia 2015 r. nie dopełniły obowiązku złożenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, od początku tego roku z mocy prawa zostały z niego wykreślone. Inaczej mówiąc, formalnie od 1 stycznia 2016 r. o godz. 0.00 przestały istnieć. Ich mienie przejął Skarb Państwa. Miało to skutecznie wyeliminować z obrotu tzw. martwe spółki. Ustawodawca nie przewidział jednak całej masy problemów, jakie się z tym wiążą.

  czytaj więcej

 • SN: Udziały kupione z majątku wspólnego należą do obojga

  SN: Udziały kupione z majątku wspólnego należą do obojga

  Sprzeciw żony wobec egzekucji komorniczej z praw majątkowych męża będzie skuteczny. Wystarczy, aby takie prawa nie należały do jego majątku osobistego. Taki wniosek można wysnuć z uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Powrót prokury niewłaściwej

  Powrót prokury niewłaściwej

  Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje, że spółka może być reprezentowana przez jednego prokurenta z jednoczesnym zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu. A mówiąc bardziej precyzyjnie: nawet gdy taki wpis się w KRS znajduje, nie powinien on wywoływać żadnych skutków prawnych.

  czytaj więcej

 • Autostradowe korki mogą zniknąć. Winiety zastąpią bramki?

  Autostradowe korki mogą zniknąć. Winiety zastąpią bramki?

  Resort infrastruktury rozważa scenariusz, w którym po 2018 r. kierowcy korzystający z płatnych dróg będą używać winiet – dowiedział się DGP. To może być prawdziwe remedium na zatory na bramkach.

  czytaj więcej

 • URE puka do przedsiębiorców. Jak się bronić przed nałożeniem kary i jak się odwołać

  URE puka do przedsiębiorców. Jak się bronić przed nałożeniem kary i jak się odwołać

  Wkrótce minie rok od decyzji Rady Ministrów, która wprowadziła – z powodu fali upałów – ograniczenia w poborze energii elektrycznej. Przypomnijmy: była to pierwsza taka decyzja od końca lat 80., a ograniczenia obowiązywały odbiorców, w przypadku których moc umowna przekraczała 300 kW. Wśród firm, które powinny były się zastosować, wbrew pozorom były nie tylko huty, duże zakłady przemysłowe, lecz także wiele przedsiębiorstw branży spożywczej, dystrybutorzy posiadający chłodnie czy też centra logistyczne. Szacuje się, że mogło być to nawet ok. 7 tys. podmiotów. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zapowiedział wówczas, że będzie kontrolował, czy przedsiębiorcy zareagowali na nałożone ograniczenia. I jak się okazuje – słowa dotrzymał. Dziś z wielu firm dociera coraz więcej sygnałów o postępowaniach wszczynanych przez URE. A kary nakładane na przedsiębiorców mogą być naprawdę dotkliwe: nawet 15 proc. przychodu z roku poprzedzającego rok wydania decyzji o nałożeniu kary.

  czytaj więcej

 • Elektroniczne oko państwa będzie śledziło, czy cudzoziemcy nie spekulują ziemią

  Elektroniczne oko państwa będzie śledziło, czy cudzoziemcy nie spekulują ziemią

  MSWiA tworzy system z informacjami o nieruchomościach kupionych przez osoby z zagranicy. Ma zacząć działać w grudniu. Od trzech lat cudzoziemcy wykazują wzmożone zainteresowanie polskimi nieruchomościami. W 2013 r. minister spraw wewnętrznych wydał im 320 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych, lokali, udziałów i akcji (np. w spółkach będących właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce).

  czytaj więcej

 • Transport: Bezwzględny niczym kolejowy windykator. Jeździsz na gapę, nie dostaniesz kredytu

  Transport: Bezwzględny niczym kolejowy windykator. Jeździsz na gapę, nie dostaniesz kredytu

  Jazda na gapę może sprawić problemy przy staraniu się o kredyt. W ciągu roku kwota zadłużenia wobec kolei zwiększyła się o 6 proc. – do 209 mln zł. Liczba dłużników wzrosła zaś o 6 tys. do 246 tys. – wynika z danych opracowanych dla DGP przez Krajowy Rejestr Długów. W tym czasie dług wobec przewoźników miejskich wzrósł znacznie szybciej, bo aż o 100 mln zł, i zbliżył się do granicy 350 mln zł.

  czytaj więcej

 • Mniej uśpionych firm

  Mniej uśpionych firm

  W połowie tego roku w krajowym rejestrze Regon znajdowało się 307 tys. firm z zawieszoną działalnością – wynika z danych GUS.

  czytaj więcej

 • Zakładanie spółki przez internet: Gęstsze sito przy rejestracji S-24

  Zakładanie spółki przez internet: Gęstsze sito przy rejestracji S-24

  Do założenia spółki z o.o. przez internet niebawem nie wystarczy już zwykły podpis elektroniczny. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada uszczelnienie przepisów.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (cz. 12) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (cz. 12) [KOMENTARZ]

  Przedstawiamy następną część komentarza do przepisów ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. poz. 978 ze zm.; dalej: p.r.).

  czytaj więcej

 • Zmierzch papierów na okaziciela

  Zmierzch papierów na okaziciela

  Walka z nieuczciwymi akcjonariuszami, którzy piorą pieniądze – taki cel przyświeca projektowi nowelizacji kodeksu spółek handlowych, nad którym pracuje rząd. Proponowane jest m.in. stworzenie bazy zawierającej informacje o akcjonariuszach.

  czytaj więcej

 • Kiedy informacja o nierzetelnym dłużniku narusza dobra osobiste

  Kiedy informacja o nierzetelnym dłużniku narusza dobra osobiste

  Zleciłem pewnej spółce uszycie strojów służbowych z nadrukiem nazwy mojej firmy. Kontrahent nie wykonał należycie umowy. Wbrew ustaleniom na uniformach nie było logo. Od kilku miesięcy procesujemy się z kontrahentem w sprawie obowiązku zapłaty za usługę. Spółka udostępniła w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) informację o rzekomym zobowiązaniu, przez co naruszyła moje dobra osobiste, tj. wizerunek i renomę, wiarygodność kupiecką i kredytową. Twierdzi, że pomimo trwającego w sądzie sporu co do tego zobowiązania mogła dokonać wpisu do KRD. Czy w sądzie mogę zmusić spółkę do zaprzestania naruszania moich dóbr osobistych?

  czytaj więcej

 • Resort finansów uderza w oszustów. Ale sankcje w VAT będą dla wszystkich

  Resort finansów uderza w oszustów. Ale sankcje w VAT będą dla wszystkich

  Ministerstwo nie zlikwiduje całkowicie czynnego żalu. Chce natomiast zakazać korekty deklaracji nieuczciwym podatnikom, którzy celowo unikają fiskusa, licząc, że ich nie skontroluje.

  czytaj więcej

 • Partner stracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Czy to koniec spółki

  Partner stracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Czy to koniec spółki

  Razem z kolegą założyliśmy kilka lat temu spółkę partnerską. Niestety 31 sierpnia 2016 r. wspólnik prawomocnie utracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z profilem spółki. Kiedy zatem ulegnie ona rozwiązaniu?

  czytaj więcej

 • Fiskus i ZUS wymienią się informacjami. O każdym

  Fiskus i ZUS wymienią się informacjami. O każdym

  Uciekanie ze składkami do Czech czy Wielkiej Brytanii będzie ryzykowniejsze. Podobnie jak opłacanie ich w kraju, ale zarazem deklarowanie skarbówce braku jakichkolwiek dochodów. Urząd skarbowy będzie wiedział, skąd ma pieniądze podatnik, który nie wykazuje dochodów, ale opłaca składki. ZUS z kolei łatwo skontroluje, kto dla oszczędności rozlicza się za granicą.

  czytaj więcej

 • 25 lat za fałszowanie faktur. Roszkowski: Zaostrzenie kodeksu karnego niewiele zmieni [WYWIAD]

  25 lat za fałszowanie faktur. Roszkowski: Zaostrzenie kodeksu karnego niewiele zmieni [WYWIAD]

  Na pytania związane z zaostrzeniem kar względem oszustów podatkowych, odpowiada Michał Roszkowski radca prawny, partner w Accreo, specjalizujący się m.in. w postępowaniach karnych skarbowych i karnych.

  czytaj więcej

 • Firma nie zawsze wniesie skargę

  Firma nie zawsze wniesie skargę

  Zarząd może reprezentować jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, o ile jego jedynym członkiem nie jest jedyny wspólnik.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej