krajowy rejestr spółek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu krajowy rejestr spółek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące krajowy rejestr spółek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Fiskus ujawni dane firm, które są mu winne więcej niż 5 tys. zł

  Fiskus ujawni dane firm, które są mu winne więcej niż 5 tys. zł

  Każdy będzie mógł poznać wysokość podatków, ceł, składek ZUS i mandatów skarbowych, których nie zapłacił jego kontrahent.

  czytaj więcej

 • W restrukturyzacji obowiązuje duży układ

  W restrukturyzacji obowiązuje duży układ

   Aedes S.A., spółka z branży budowlanej, zawarła z wierzycielami układ w toku postępowania restrukturyzacyjnego. Dlaczego to tak ważne? Jest to pierwsze tak duże postępowanie pod rządami nowych przepisów, które obowiązują od początku 2016 r. I dowód na to, że wiele firm ze znajdującej się w ogromnych kłopotach branży budowlanej może przetrwać dzięki korzystnemu dla dłużników prawu restrukturyzacyjnemu (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1574 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • VAT: Można wygrać z fiskusem, ale udaje się to nielicznym

  VAT: Można wygrać z fiskusem, ale udaje się to nielicznym

  Sądy i organy kontroli skarbowej niezwykle rzadko przyznają, że podatnik dochował dobrej wiary i należytej staranności. A jednak się to zdarza. Najtrudniej jest wtedy, gdy transakcja dotyczy wrażliwych towarów, takich jak stal, złom, elektronika, paliwa.

  czytaj więcej

 • Wyrok NSA prowadzi do podwójnego opodatkowania aut

  Wyrok NSA prowadzi do podwójnego opodatkowania aut

  Wykładnia sądu oznacza, że przepisy o pełnym odliczeniu podatku od firmowych samochodów są martwe. Więcej, przy odpłatnym najmie pracownikowi fiskus zyskuje dwukrotnie.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 6)

  Komentarz do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 6)

  W szóstej części komentarza zostaną omówione m.in. trzy ważne przepisy. Pierwszy dotyczy obligatoryjnych elementów tytułu wykonawczego. Prawidłowe wystawienie tego dokumentu ma niezwykle istotne znaczenie, gdyż nie można skutecznie prowadzić postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu wadliwego lub niezawierającego wszystkich postanowień wymaganych przez prawo.

  czytaj więcej

 • Przepisy o obrocie zagranicznych przedsiębiorców niezgodne z prawem międzynarodowym

  Przepisy o obrocie zagranicznych przedsiębiorców niezgodne z prawem międzynarodowym

  Przepisy regulujące obrót zagranicznych przedsiębiorców na terenie Polski, które opracował resort rozwoju, są niezgodne z prawem międzynarodowym. Twierdzą tak nie tylko eksperci, lecz także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  czytaj więcej

 • Wykroczenia przeciwko ZUS nie może popełnić odwołany prezes

  Wykroczenia przeciwko ZUS nie może popełnić odwołany prezes

  Do 15 listopada 2016 r. byłem prezesem zarządu małej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie toczy się przeciwko mnie postępowanie przed sądem z inicjatywy ZUS za rzekome udaremnianie kontroli (niewypełnianie obowiązków wynikających z przepisów ubezpieczeniowych), która odbyła się w lutym tego roku. Uważam, że niesłusznie, bo przecież w listopadzie zostałem odwołany, tylko wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym nie został wykreślony. Czy rzeczywiście sąd może uznać, że popełniłem wykroczenie, i skazać mnie na grzywnę?

  czytaj więcej

 • Specminister blokuje pogromcę karuzeli VAT. KIR nie namierzy podatkowych przestępców?

  Specminister blokuje pogromcę karuzeli VAT. KIR nie namierzy podatkowych przestępców?

  Nie wszystkim w rządzie podoba się pomysł resortu finansów, aby bankowa Krajowa Izba Rozliczeniowa namierzała podatkowych przestępców.

  czytaj więcej

 • Nadal jest problem ze składaniem sprawozdań finansowych

  Nadal jest problem ze składaniem sprawozdań finansowych

  Sądy wciąż nie mają narzędzia, które zmusiłoby spółki do składania sprawozdań finansowych. Niezdyscyplinowanych nie da się szybko wykreślić z rejestru,

  czytaj więcej

 • Gdzie sprzedawca kodów do gier powinien założyć spółkę, aby zminimalizować koszty podatkowe

  Gdzie sprzedawca kodów do gier powinien założyć spółkę, aby zminimalizować koszty podatkowe

  Gry komputerowe to jedna z popularniejszych form rozrywek. Wartość polskiego rynku gier wynosi niemal 2 mld zł. Ciągły rozwój tej branży przejawia się również w pojawiających się na rynku nowych usługach, np. sprzedaży kodów do gier. Jak zoptymalizować koszty prowadzonej działalności w tym zakresie?

  czytaj więcej

 • Firmy inwestycyjne na celowniku KNF: Ostatni dzwonek na zgłoszenie do rejestru

  Firmy inwestycyjne na celowniku KNF: Ostatni dzwonek na zgłoszenie do rejestru

  Termin na złożenie wniosku o wpis do rejestru zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi upływa 4 czerwca. Wiele podmiotów nawet nie wie, że ma taki obowiązek.

  czytaj więcej

 • Firma skontaktuje się z sądem tylko przez internet. Ma być szybciej i prościej

  Firma skontaktuje się z sądem tylko przez internet. Ma być szybciej i prościej

  Wprowadzenie obowiązku składania wszystkich wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego oraz konieczność składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w odpowiednim formacie danych to najważniejsze dla przedsiębiorców zmiany w planowanej nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Prace nad projektem zakończyło właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Firmy lekceważą obowiązek składania bilansu

  Firmy lekceważą obowiązek składania bilansu

  Za jego niedopełnienie grożą surowe kary, nawet skreślenie z rejestru. Może się tak zdarzyć tylko wtedy, gdy spółka nie składa sprawozdań przez kolejne dwa lata

  czytaj więcej

 • Krajowy Rejestr Zadłużonych - dłużnicy wpadną do sieci

  Krajowy Rejestr Zadłużonych - dłużnicy wpadną do sieci

  Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych. Ujawniane w nim będą dane osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe, oraz tych, wobec których była prowadzona bezskuteczna egzekucja.

  czytaj więcej

 • Ponowne zawieszenie biznesu możliwe po jednym dniu

  Ponowne zawieszenie biznesu możliwe po jednym dniu

  Niedługo upływa dwuletni okres, od kiedy zawiesiłem działalność gospodarczą spółki prawa handlowego. Chciałbym przedłużyć ten stan. Czy po wznowieniu biznesu na krótki okres – np. jeden dzień – mogę ponowne skorzystać z instytucji zawieszenia?

  czytaj więcej

 • Przekręt wpisany w rejestr. Jak ukraść spółkę w weekend?

  Przekręt wpisany w rejestr. Jak ukraść spółkę w weekend?

  Wystarczy sfałszować kilka podpisów i mieć trochę szczęścia. Zanim właścicielowi uda się wszystko poodkręcać, uzurpator zniknie. Wraz z firmowym majątkiem.

  czytaj więcej

 • "Mąż jest z zawodu dyrektorem". Kariera od pucybuta do milionera w Polsce nie jest łatwa

  "Mąż jest z zawodu dyrektorem". Kariera od pucybuta do milionera w Polsce nie jest łatwa

  Rynek pracy przypomina społeczność, która reglamentuje awans. Kto źle zacznie zawodową ścieżkę, może utknąć na marginesie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej