Dotacja nie musi dotyczyć jednego żłobka

autor: Michalina Topolewska16.11.2017, 20:00
Samorządy miały jednak wątpliwości, czy wspomniana kwota dotyczy utworzenia jednej placówki, czy kilku

Samorządy miały jednak wątpliwości, czy wspomniana kwota dotyczy utworzenia jednej placówki, czy kilkuźródło: ShutterStock

Gmina może starać się o dofinansowanie z modułu 1a programu „Maluch+” na kilka miejsc opieki, jeśli łączna wysokość wsparcia na ich utworzenie nie przekroczy 3 mln zł.

Tak wynika z wyjaśnienia przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w związku z nowymi zasadami ubiegania się o budżetowe dotacje na zakładanie i utrzymanie placówek dla małych dzieci w 2018 r. Przyszłoroczna edycja konkursu przewiduje, że samorządy składają wnioski o dofinansowanie na utworzenie żłobków, klubów dziecięcych oraz zatrudnianie dziennych opiekunów w ramach dwóch części modułu pierwszego oznaczonych jako: 1a i 1b. Pierwsza z nich jest skierowana do tych gmin, które łącznie spełnią trzy warunki: nie mają na swoim terenie żadnej placówki dla najmłodszych, planują uruchomienie miejsc opieki dla nie więcej niż 20 proc. dzieci w wieku 1–2 lata, a wnioskowana wysokość dofinansowania nie przekracza 3 mln zł (dla pozostałych przeznaczona została część 1b).

Samorządy miały jednak wątpliwości, czy wspomniana kwota dotyczy utworzenia jednej placówki, czy kilku. Resort rodziny informuje, że w module 1a gmina może ubiegać się o dotacje na kilka placówek, jeśli nie przekroczą limitu 3 mln zł. Podaje przy tym przykład gminy, która chce utworzyć żłobek oraz klub dziecięcy i stara się o dofinansowanie w wysokości odpowiednio 2 mln zł i 1 mln zł. Wtedy wypełnia załącznik 1a do ogłoszenia konkursowego (wnioskowana kwota nie jest wyższa niż 3 mln zł). Natomiast gdy gmina zamierza założyć żłobek i klub dziecięcy, ale na pierwszy z nich potrzebuje 3 mln zł dotacji, a na drugi 1 mln zł, to wtedy nie może już skorzystać z części 1a modułu, tylko 1b i tym samym wysłać swoją ofertę na załączniku 1b.


Pozostało jeszcze 24% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane