statystyki

Mało chętnych do zakładania żłobków

autor: Michalina Topolewska13.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 13.12.2017, 07:52
Gminom brakuje świadomości tego, że poza żłobkami mogą też zakładać kluby dziecięce czy zatrudniać dziennych opiekunów

Gminom brakuje świadomości tego, że poza żłobkami mogą też zakładać kluby dziecięce czy zatrudniać dziennych opiekunówźródło: ShutterStock

Mimo gwarancji uzyskania dotacji niewiele gmin z tych, które nie mają na swoim terenie żadnej takiej placówki , wystartowało w konkursie Maluch+.

Chociaż od kilku lat systematycznie rośnie liczba żłobków i klubów dziecięcych, w dalszym ciągu aż 70 proc. gmin nie ma na swoim terenie jednostki, w której mogłyby przebywać dzieci poniżej 3. roku życia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) postanowiło więc wprowadzić więcej zachęt do ich zakładania.

Jedną z nich jest zmiana przepisów ustawy żłobkowej, tak aby uruchamianie placówek było łatwiejsze, a koszty ich prowadzenia niższe. Dodatkowo resort trzykrotnie (z 150 do 450 mln zł) zwiększył środki przeznaczone na dotacje w ramach programu „Maluch+” oraz zmodyfikował zasady ubiegania się o dofinansowanie w ten sposób, by preferowane były właśnie te samorządy, które stanowią białe plamy na mapie opieki nad dziećmi. Z informacji uzyskanych od wojewodów wynika jednak, że tylko niektóre takie gminy postanowiły zgłosić się po budżetowe wsparcie.

Opieka nad małymi dziećmi

Opieka nad małymi dziećmi

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane