Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek z członkami tzw. korpusu prezydencji, zaangażowanymi w organizację polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Dziękował im za ciężką, rzetelną pracę. Ocenił, że polską prezydencję komplementowano właściwie w każdej stolicy UE.
60 proc. ankietowanych źle ocenia działalność Sejmu nowej kadencji, 21 proc. - dobrze - wynika z sondażu CBOS. Negatywne oceny przeważają też w odniesieniu do Senatu. Uznanie dla pracy prezydenta deklaruje 63 proc. respondentów, negatywną - 22 proc.
Polska prezydencja była bardzo udana - ocenił wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Do sukcesów zaliczył m.in. przyśpieszenie prac nad pakietem azylowym, realizację projektu o małym ruchu granicznym z Kaliningradem i przyjęcie paktu przeciwko narkotykom syntetycznym.
Dania przejmuje od Polski 1 stycznia półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Jesteśmy równie proeuropejscy i zaangażowani w jedność UE jak Polska - zapewnia jej minister ds. europejskich. Ważnym priorytetem 7. prezydencji Danii jest promocja zielonej gospodarki.
Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział we wtorek, że umowa stowarzyszeniowa między Unią Europejską a Ukrainą powinna zostać parafowana do końca stycznia. Zakończenie rozmów w tej sprawie ogłoszono na szczycie w Kijowie 19 grudnia.
Premiera III Symfonii Pawła Mykietyna, skomponowanej na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, odbędzie się w sobotę w stołecznym Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Będzie to jeden z kulturalnych akcentów zakończenia polskiej prezydencji.