Nowe miasta w Polsce

Od 1 stycznia 2026 r. miastami zostaną też: Stanisławów, Małkinia Górna, Staroźreby (wszystkie z woj. mazowieckiego) i Janów (woj. śląskie). Poza sześcioma nowymi miastami MSWiA poparło ustalenie granic kolejnych trzech miast: Strzelec Krajeńskich i Zbąszynka z województwa lubuskiego oraz Przytyka (woj. mazowieckie).

Jedna gmina zmieni swoją nazwę z Nowe Miasto Lubawskie na Bratian (woj. warmińsko-mazurskie). Najwięcej zmian granic gmin czeka mieszkańców województwa małopolskiego. Tam zmienią się terytoria gmin: Rytro i Piwniczna Zdrój; Zembrzyce i Stryszów oraz Niepołomic i gminy Kłaj. W województwie mazowieckim zmodyfikowane zostaną granice między gminą Zakrzew i miastem Radom, a w województwie śląskim między Radzionkowem i Piekarami Śląskimi.

Nie wszystkie zmiany granic gmin zaakceptowane

W założeniach do rozporządzenia nie ma tych wniosków, które MSWiA zaopiniowało negatywnie. Resort zdecydował się odrzucić te propozycje zmian granic gmin, co do których nie było obopólnej zgody zainteresowanych samorządów. I tak swoich terenów w przyszłym roku nie poszerzy m.in. Radom, Słupsk czy Olsztyn. To pokłosie rozpoczętych prac nad zmianą przepisów w zakresie ustalania granic gmin. MSWiA przyjęło część postulatów Związku Gmin Wiejskich RP, które dotyczą m.in. ograniczenia częstotliwości składania wniosków o zmiany granic do jednego w kadencji czy wprowadzenia rozliczeń finansowych między gminami, które mają rekompensować utratę części terytorium. W związku z tym o zawieszenie procedowania wniosków, wokół których toczą się samorządowe spory, apelował ostatnio do szefa rządu rzecznik praw obywatelskich.

Do stanowiska MSWiA negatywnie odniósł się Związek Miast Polskich (ZMP), według którego to „jaskrawy przykład uchylenia się od odpowiedzialności” rządzących.

– Współczesne procesy przestrzenne – w szczególności intensywna suburbanizacja – powodują, że wiele miast realnie wykracza poza swoje historyczne granice, co skutkuje pogłębiającym się rozdźwiękiem pomiędzy rzeczywistym obszarem funkcjonalnym a granicami administracyjnymi – argumentuje Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP.

Projekt rozporządzenia był wczoraj omawiany podczas posiedzenia zespołu do spraw ustroju samorządu, obszarów miejskich i metropolitalnych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.