statystyki

Górski: Państwo zacznie kształtować ceny nieruchomości [WYWIAD]

autor: Anna Krzyżanowska07.04.2016, 07:43; Aktualizacja: 07.04.2016, 09:37
Po wygaszeniu działalności związanej z tkaninami firma do końca lat 90. stawiała na deweloperkę komercyjną.

Po wygaszeniu działalności związanej z tkaninami firma do końca lat 90. stawiała na deweloperkę komercyjną.źródło: Materiały Prasowe

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała podstawy prawne, aby być spekulacyjnym monopolistą w obrocie ziemią rolną - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Górski, adwokat z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości.

30 kwietnia 2016 r. w życie wchodzi rządowa ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W jakiej rzeczywistości budzą się inwestujący w grunty rolne?

W rzeczywistości, która nie pozwala im na nabycie takich nieruchomości. Projektowane rozwiązania i wprowadzana całkowicie uznaniowa zgoda prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych na sprzedaż gruntów rolnych nierolnikowi może doprowadzić do stagnacji na rynku. Moim zdaniem to jednak nie przyszli inwestorzy obudzą się 1 maja z największym bólem głowy. Najwięcej stracą właściciele, a więc przede wszystkim rolnicy, a także wierzyciele hipoteczni, wskutek znacznego spadku cen ziemi rolnej. Oczywistym jest także, że projektowane zmiany odbiją się na kondycji polskiej gospodarki. Przy założeniu, że w Polsce jest ponad 19 mln ha użytków rolnych, wartość polskiej ziemi rolnej można szacować na prawie 600 mld złotych. Należy się spodziewać, że w nowej rzeczywistości kilkaset miliardów złotych może po prostu wyparować.

Ale Polska nie jest jedynym krajem, który wprowadza ograniczenia w zakresie sprzedaży gruntów rolnych. Takie funkcjonują już w większości krajów UE.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie