Przywileje wieku emerytalnego: Kiedy pracodawca nie zwolni pracownika

autor: Agnieszka Brzostek18.07.2015, 08:30; Aktualizacja: 29.10.2015, 17:57
Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje, jeśli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje, jeśli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Jednak ta ochrona przed wypowiedzeniem nie ma charakteru absolutnego, a przestaje obowiązywać w przypadku, gdy pracownik osiągnął wiek emerytalny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Inspektor Pracy(2015-07-19 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  Bleble ble ble - POmyleńcy rządzą i kążdego dzieki byłemu alkoholikowi i ćpunowi Marychy ze Świetlika mozna zwolnić. Tak więc nie piszcie bajek -autorze .

  Wiek 67 lat--- Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
  ---Zgłaszają się do mnie tez pracownicy z różnych przedsiębiorstw i opowiadają jak to gdy chciano się Ich pozbyć łatwo się Ich delegowało do trudnodostępnych ,dalekich i o wiele mniej komfortowych miejsc pracy co zmuszało Ich do samodzielnej rezygnacji z pracy ( i o to w tym chodzi). Pracownicy oddaleni od rodzin ,zakwaterowani w gorszych warunkach niż własny dom zdani na obcoś środowiska rezygnują dzięki nadużywaniu przez pracodawców tych przepisów sami z dalszego zatrudnienia.!!
  Aby tą patologiczną sytuacje zmienić nalezalo by by wprowadzić do KP obowiązek zawierania osobnych umów na delegacje tak jak się to ma z osobnymi umowami o „odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie”.

  ---Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby splacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
  Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
  Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” ze Świetlika ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
  Kim jest tez ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy
  .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
  Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

  Odpowiedz
 • prawnik(2015-07-18 21:10) Zgłoś naruszenie 20

  Zwolni zawsze kiedy będzie chciał pomimo okresu ochronnego, ma wiele możliwości. O których nie piszecie.

  Odpowiedz
 • dffg(2015-07-18 16:24) Zgłoś naruszenie 20

  pracodawca zwolni go chwilę przed osiągnięciem wieku...

  Odpowiedz
 • dziad(2015-07-18 16:14) Zgłoś naruszenie 20

  Tytuł brzmi jak kpina z ludzi - mam60 lat, ani pracy, ani emerytury - czy okres ochronny działa na śmieciówce ?

  Odpowiedz
 • Instytut Segregacji Rasowej PO(2015-07-18 14:19) Zgłoś naruszenie 20

  Wg pseudo reformy emerytalnej wieku 67 lat TUSKOeBUZKA.
  Mamy podludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane