statystyki

Zobacz, komu przysługuje ochrona przedemerytalna

autor: Agnieszka Brzostek28.01.2015, 07:00; Aktualizacja: 18.01.2016, 12:19
emeryt-świadczenia

Od 1 stycznia 2013 roku zaczęto podwyższać wiek emerytalny.źródło: ShutterStock


Pracownicy, którym do uzyskania wieku emerytalnego pozostało nie więcej niż 4 lata, są szczególnie chronieni przez prawo. Kodeks zakazuje wypowiadać takim osobom umowę przez pracodawcę, ale sam zatrudniony może zrezygnować wtedy z etatu.

Reklama


Reklama


Kodeks pracy zapewnia trwałość zatrudnienia osobom, którym brakuje mniej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jednak pod warunkiem, że z osiągnięciem tego wieku okres zatrudnienia będzie umożliwiał im uzyskanie prawa do emerytury.

Uprawnienie to przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę - bez znaczenia, czy jest to kontrakt zawarty na czas określony, nieokreślony czy na okres próbny. Co więcej, nie liczy się także wymiar etatu, może więc to być nawet 1/4. Dodatkowo, jeśli dana osoba jest zatrudniona jednocześnie u kilku pracodawców, korzysta z ochrony u każdego z nich.

Od 1 stycznia 2013 roku zaczęto podwyższać wiek emerytalny, jednak osoby, które przed tą datą zostały objęte ochroną przed zwolnieniem, mogą z niej korzystać aż do osiągnięcia podwyższonego wieku uprawniającego do emerytury nawet wtedy, gdy potrwa to więcej niż 4 lata. W praktyce dotyczy to kobiet urodzonych w latach 1953-1956 oraz mężczyzn urodzonych w latach 1948-1951.

Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje jednak, jeśli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Ochrona nie obowiązuje również w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

Ponadto pracodawca może nie stosować się do zasad ochrony, jeśli zaistnieją podstawy do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Szczegółowo o tym, kiedy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym, przeczytasz tutaj>>

W przypadku, gdy pracodawca wypowiedział umowę o pracę w okresie trwania ochrony przedemerytalnej, a pracownik czuje się z tego powodu poszkodowany, może złożyć odwołanie do sądu pracy i żądać odszkodowania lub przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Jeśli zostanie przywrócony do pracy, przysługuje mu wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez zatrudnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • olo(2015-01-29 11:35) Odpowiedz 263

  co za idiotyczny kraj gdzie z jednej strony 15 letni staż pracy np. w policji wystarczy do nabycia praw emerytalnych( wysoka emerytura do końca życia na najbliżesz 40 lat ) i jednocześnie były policjant( w wieku 37 lat) może dorabiać na emeryturze bez ograniczeń a z drugiej strony nawet 45 letni staż pracy nie wystarcza aby otrzymać emeryturę i to głodową !
  Nasz syetem emerytalny jest sprzeczny z konstytucyjnym przepisem równości obywateli wobec prawa.

 • xxx(2015-01-30 13:15) Odpowiedz 206

  POLSKA TO : "H-J D--A I KAMIENI KUPA" - ot i efekt wielu rządów PO , co sami przyznali w prywatnych rozmowach. Doprowadzili społeczeństwo polskie na krawędź biedy , egzystencji i zniewolenia - ich osiągnięcia w tym zakresie są gigantyczne. Głosujcie durnie dalej na kłamczuchów , oszustów , złodziei a oni w dowód wdzięczności zadbają aby jeszcze bardziej Was wszystkich skanalizować , upodlić i pozbawić ludzkiej godności.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • IW(2015-01-28 10:47) Odpowiedz 126

  A może wreszcie wysłać obligatoryjnie na emeryturki w momencie osiągniecia wieku. Ile miejsc pracy by się zwolniło.

 • Że też to Auschwitz zamknęli 70 lat temu.(2015-01-28 14:12) Odpowiedz 112

  Ochrona przed emerytalna nie obowiązuje bezrobotnych , którzy choćby mieli nawet przepracowane 46 lat pracy na zielonej wyspie.
  Tych należy zutylizować.
  Bo liczą się tylko uprzywilejowani , wcześni emeryci PO -mani.

 • ola(2015-01-28 20:51) Odpowiedz 613

  Ja bardzo boję się biednej starości dlatego staram się kilka razy w rok jakąś lokatę w getin banku otworzyć. Bo wiadomo, jak sama nie przyoszczędzę, to niezbyt ciekawa przyszłość mnie czeka.

 • Nie ma drugiego takiego państwa na Świecie ! GDZIE(2015-01-28 21:32) Odpowiedz 43

  Wprowadzono kuriozalne rozwiązanie , ochronę przedemerytalną
  i wcześniejszą emeryturę ! To ewenement na skalę Światową

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Że też to Auschwitz zamknęli 70 lat temu.(2015-01-28 14:12) Odpowiedz 40

  Ochrona przed emerytalna nie obowiązuje bezrobotnych , którzy choćby mieli nawet przepracowane 46 lat pracy na zielonej wyspie.
  Tych należy zutylizować.
  Bo liczą się tylko uprzywilejowani , wcześni emeryci PO -mani.

 • Chudy byk(2015-01-30 11:34) Odpowiedz 22

  Mój pracodawca odpowiednio wcześniej przed "ochronką" wzywa pracownika i daje mu dwie oferty.
  1,Wypowiedzenie ze względu na likwidację etatu (3 miesięczna odprawa)
  2.Wypowiedzenie warunków przez pracownika (brak odprawy) ze słowną umową prezesa ,że zostanie zatrudniony na czas określony (2 lata) z możliwością przedłużenia.
  Ot nam P.O. prawo pracy zorganizowała.

 • gość który dostał w kość(2016-07-23 22:00) Odpowiedz 00

  nie mieści mi się w głowie, dlaczego kierowca tira, prowadzący działalność ,i wykonujący jest pozbawiony niektórych przewilejów,np. jak jego pracownik

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama