Po reformie z 2013 roku wiek emerytalny w Polsce jest stopniowo wydłużany - poziom 67 lat dla kobiet zostanie osiągnięty w 2040 roku, dla mężczyzn – 2020 roku. Ostatnio pojawiły się jednak głosy, że kryterium to nie powinno być decydujące przy przyznawaniu świadczenia, stąd propozycje wcześniejszej emerytury dla pracowników z długim stażem pracy. A jak sytuacja wygląda w innych krajach UE?
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi obecnie
65 lat. Wcześniej wynosił 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet - i te zasady nadal obowiązują dla mężczyzn urodzonych w dniu lub przed dniem 5 kwietnia 1959 roku i dla kobiet urodzonych w dniu lub przed dniem 5 kwietnia 1950 roku.
Natomiast dla osób urodzonych później wiek jest stopniowo podwyższany - najpierw dla kobiet do 65 lat, a następnie do końca 2046 roku zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn do 68 lat.
ShutterStock
2
Wiek emerytalny w Belgii
W Belgii wiek emerytalny wynosi 65 lat - zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Świadczenie otrzyma osoba, która przepracowała 45 lat.
ShutterStock
3
Wiek emerytalny we Francji
Wiek emerytalny we Francji wynosi 62 lata zarówno dla kobiet i mężczyzn. Wcześniej wynosił on 60 lat, ale jest stopniowo podwyższany po reformie z 2010 roku, w efekcie dotyczy on osób urodzonych począwszy od 1 stycznia 1955 roku, dla roczników wcześniejszych sukcesywnie rośnie.
Aby moc skorzystać z pełnej emerytury trzeba również wykazać się niezbędnym stażem ubezpieczeniowym, czyli niezbędną ilością kwartałów wpłacania składek do kas emerytalnych. W celu uzyskania pełnej emerytury trzeba wykazać się liczbą 164 kwartałów, czyli 41 lat pracy.
Jeżeli dana osoba nie może wykazać się odpowiednią liczbą kwartałów, może pracować aż do osiągnięcia 65-go roku życia (od 2023 roku 67-go). Jeśli jednak także wtedy nie będzie mieć odpowiedniego stażu pracy, świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone.
ShutterStock
4
Wiek emerytalny w Szwecji
Obecnie obowiązujący w Szwecji system emerytalny ma bardzo elastyczne zasady. Sprawia to, że na emeryturę można przejść pomiędzy 61 a 67 rokiem życia i jej wysokość zależy od liczby przepracowanych lat.
Po ukończeniu wieku 65 lat można też starać się o emeryturę gwarantowaną - aby ją otrzymać, trzeba mieszkać w Szwecji od swoich 25 urodzin do wieku 65 lat (przez 40 lat).
ShutterStock
5
Wiek emerytalny we Włoszech
Włosi podwyższyli wiek emerytalny w 2012 roku. Wynosi on teraz 66 lat i trzy miesiące dla wszystkich mężczyzn oraz pracujących w budżetówce kobiet, podczas gdy dla kobiet w sektorze prywatnym poziom ten wynosi 63 lata i 9 miesięcy, a panie prowadzące własną działalność gospodarczą mogą przejść na emeryturę w wieku 64 lat i 9 miesięcy.
ShutterStock
6
Wiek emerytalny w Hiszpanii
Od 2013 roku Hiszpanie (kobiety i mężczyźni) przechodzą na emeryturę w wieku 67 lat - wcześniej było to 65 lat.
ShutterStock
7
Wiek emerytalny na Słowacji
Na Słowacji wiek emerytalny wynosi obecnie 62 lata i jest taki sam dla kobiet i mężczyzn.
Inne / iStock
8
Wiek emerytalny w Norwegii
Wiek emerytalny w Norwegii to 67 lat. Nie jest to jednak sztywna granica - można ją wydłużać.
ShutterStock
9
Wiek emerytalny w Polsce
Obecnie na emeryturę przechodzimy w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Od 2012 roku obowiązuje jednak ustawa wyrównująca i podnosząca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn - od tego czasu w każdym kwartale wiek ten podnoszony jest o miesiąc. W przypadku mężczyzn docelowy wiek emerytalny, który wynosi 67 lat, będzie obowiązywał od 2020 roku. Kobiety osiągną go w 2040 roku.
Jednak ostatnio pojawiły się propozycje, aby przyznać emeryturę bez względu na wiek - miałaby przysługiwać mężczyznom, którzy przez co najmniej 40 lat opłacali składki oraz kobietom z 35-letnim stażem. Projekt jest już w Sejmie>>
ST
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję