statystyki

Jakie warunki trzeba spełnić, aby emerytura z ZUS była wyższa

autor: Bożena Wiktorowska24.07.2015, 09:12; Aktualizacja: 27.10.2015, 19:34
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Wśród osób pobierających emerytury są świadczeniobiorcy, którzy do obliczenia podstawy wymiaru wskazali zarobki uzyskane w okresie krótszym niż 10 lat kalendarzowych (np. 3 z 12 lat lub 5 z 14 lat).źródło: ShutterStock

Osoby pobierające świadczenia mają prawo występować o przeliczenie wysokości wypłaty, jeśli znajdą nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość zarobków.

Czy każdy emeryt przeliczy część socjalną

Moja starsza koleżanka po przejściu na emeryturę pracowała przez 30 miesięcy. Po tym terminie ZUS ustalił jej nową emeryturę na podstawie aktualnie obowiązującej kwoty bazowej. Czy osoba urodzona po 1948 roku ma taką możliwość?

NIE

Trzydziestomiesięczny okres podlegania ubezpieczeniom społecznym po przyznaniu świadczenia miał znaczenie przy obliczaniu wysokości starej emerytury, przysługującej z tytułu ukończenia 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę. Tylko te stare emerytury są bowiem ustalane z uwzględnieniem części socjalnej, stanowiącej 24 proc. kwoty bazowej oraz części stażowej, zależnej od okresów składkowych i nieskładkowych a także podstawy wymiaru. Zatem możliwość ta dotyczy osób urodzonych przed 1949 r. Osoby urodzone po 1948 r. – z chwilą osiągnięcia tego wieku – uzyskują prawo do emerytury ustalanej w myśl zreformowanych zasad. Wysokość ich świadczeń uzależniona jest od składek zewidencjonowanych na koncie i odpowiednio zwaloryzowanych, od zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz od średniego dalszego trwania życia w chwili przechodzenia na emeryturę. Przy obliczaniu tej emerytury nie oblicza się części socjalnej. Natomiast każdy okres opłacania składek po uzyskaniu wcześniejszej emerytury powiększa stan posiadania na indywidualnym koncie ubezpieczonego, a tym samym wpływa na wysokość kolejnego świadczenia.

Podstawa prawna

Art. 27–29, art. 53, art. 110 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Alaiantek(2015-07-28 08:55) Zgłoś naruszenie 20

    Dlaczego będziesz miał najniższa emeryturę, a no dlatego że pracodawca odprowadza do ZUS z najniższej krajowej,,przykładowo _pracownik firmy transportowej zarabia nieźle, ale jego podstawowe wynagrodzenie to 1700.50 zł. Z tej puli jest odprowadzane do ZUS. Nasi rządzący dobrze o tym wiedzą że pracodawca tak robi.A może dowalic nam jeszcze lat pracy.

    Odpowiedz
  • emerytka (2017-10-24 11:39) Zgłoś naruszenie 20

    nie macie racji : osoby urodzone po 1949 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę też pozostają w "starych emeryturach" art.46 i nie mogą być liczeni metodą mieszaną.. ZUS nie czyta przepisów ustawy tylko miesza nam tak by jak najmniej otrzymał emeryt

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane