Wyprowadzanie Karty nauczyciela tylnymi drzwiami. MEN zachęca do likwidacji szkół, w których obowiązuje

autor: Artur Radwan22.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 22.10.2014, 11:26
Wydatki na wynagrodzenia nauczycieli

Wydatki na wynagrodzenia nauczycieliźródło: Dziennik Gazeta Prawna

MEN zachęca finansowo samorządy do likwidacji placówek, w których obowiązuje Karta nauczyciela – alarmują oświatowe związki zawodowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • nauczyciel(2014-11-25 22:48) Zgłoś naruszenie 00

    A i jeszcze szczegół: w szkołach publicznych jest podział na równych i równiejszych ( znajomych i rodzinę dyrekcji), nie wszyscy dostają medale, dodatki i nagrody. Znam kilka przypadków, gdzie nauczyciele z pasją są wykluczeni, bo nie są znajomkami urzędasów. Pieniądze nie są problemem na poziomie szkół tylko urzędów.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2014-11-25 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    Relikt? Najwięcej mają do powiedzenia Ci, którzy mają najmniej wspólnego z nauczaniem.Jestem nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę. Kocham swoją pracę, ale po 8 godz spędzonych z cudzymi dziećmi nie mam siły na życie własnym życiem. Czuję jak szybko się wypalam. Wszytko kręci się wokół pracy. Karta Nauczyciela daje chwilę wytchnienia. Jeśli zazdrościcie, to przecież nie ma przeszkód- można wrócić do szkoły, na studia, zdobyć uprawnienia i do boju!!!

    Odpowiedz
  • geo(2014-11-10 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Za 2700 brutto to można pracować w szkole na stanowisku woźnego, a nie nauczyciela. I do tego pewnie jeszcze z 25 godzin. Ha ha ha. Róbcie tak dalej, a zobaczycie, kto jeszcze zostanie w takich szkołach.

    Odpowiedz
  • aleksander(2014-11-01 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Wg mnie Karta nauczyciela wspiera starych nauczycieli którzy za 2-3 lata pójdą na emeryturę ale młodzi będą na nich robić i najwięcej stracą. Odpłynie trochę młodych zdolnych nauczycieli. Polska oświata nadal jest chaotyczna, nasycona biurokracja, beznadziejny system kontroli pracy nauczycieli zwłaszcza starych, przeładowane programy nauczania ,brak doboru treści, których nauczyciele nie są wstanie zrobić nawet w 50 %, ale nikt się nie chce przyznać. Od prawie 1918 roku polskie szkolnictwo nadal ma ten sam system organizacji i ta sama mentalność nauczycieli. Samorządy są tu bez znaczenia, dobór dyrektorów jest beznadziejny -konkurs jest fikcja -proponuje egzamin w kuratorium. Uczniów nie rozlicza się z nieobecności tak samo jak nauczycieli.

    Odpowiedz
  • filologini(2014-10-24 22:10) Zgłoś naruszenie 10

    Cytuję '...Pensja dyplomowanego pedagoga nie może być niższa niż 2,7 tys. zł (w przypadku Karty jego średnia płaca wynosi co najmniej 5 tys. zł)...' - ORDYNARNA MANIPULACJA - merytoryczna polemika z dyletantami i kłamcami nie ma sensu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MJ12(2014-10-24 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli 14.10.2014 był jak twierdzisz dniem wolnym dla nauczycieli, to jak wyjaśnisz fakt, że w tym czasie ja i pozostali nauczyciele w mojej szkole prowadzili normalne zajęcia dydaktyczne?

    Odpowiedz
  • xyz(2014-10-24 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    nn.
    Nie udawaj, że nie wiesz. O tym informują media. Jakoś nauczyciele ani nie czytają, ani nie słucha

    Odpowiedz
  • xyz(2014-10-23 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    qwerty !
    Wasz protest przeciwko zmianom jest i owszem uzasadniony. Kto by tak nie chciał.Takie bezhołowie to tylko u was. Żadnych konsekwencji za złe wyniki. Prócz dodatkowych wynagrodzeń wynikających z KN doszły wszelakie, niemalże dla wszystkich nauczyciel,i nagrody na dzień nauczyciela ( w dzień wolny). Wszyscy, głównie ci przed emeryturą obdarowywani złotymi medalami itp. a ci nagradzani opublikowani w lokalnej prasie. Często rodzice uczniów zastanawiają się za jakie to nadzwyczajne osiągnięcia ale o tym prasa nie informuje. Takich dziwactw jest coraz więcej. Inni muszą na te dziwactwa zapracować. Paranoja.

    Odpowiedz
  • Belfer były członek ZNP(2014-10-22 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję w szkolnictwie jeszcze i widzę jakie są numery np. nagrody na tzw. dzień edukacji narodowej dostają związkowcy tj. ZNP daje Oświatowej Solidarności nagrody i odwrotnie. Pani ucząca informatyki w szkole ponadgimnazjalnej nie może prowadzić zajęć z informatyki ponieważ w pracowni nie ma internetu i uczniowie siedzą i nic nie robią (to jest z życia wzięte) a na pytanie co to jest router lub serwer nie wie jak to w ogóle działa.
    Nie wie co naprawić więc idzie do dyrektora aby ktoś inny zrobił za nią to jednocześnie ta pani ma 1,5 etatu w szkole i bardzo się mądrzy z zakresu przedmiotów informatycznych. Większość nauczycieli uczy w szkole po studiach podyplomowych mających nawet po 6 ukończonych kierunków. Zatrudnianie z klucza partyjnego to kto te dzieci uczy po prostu znajomi królika. Młodzieży ubywa a płacą szkołą jak uczelnią wyższym nie za jakość kształcenia tylko sztuki tą są numery na egzaminach zawodowych w szkołach gdzie na 32 uczniów egzamin zdaje max. 2 osoby. Pętla w szkolnictwie nie którym się na szyi zakłada ponieważ młodzieży brak a nie ma komu dawać godzin i trzeba obcinać związkowcom godziny i zwalniać są już takie sytuacje. Pisałem kiedyś nie płacić za uczniów w postaci sztuk tylko jakość kształcenia i podawać do publicznej wiadomości przez szkołę jakie kwalifikacje mają nauczyciele w szkołach przecież są funkcjonariuszami publicznymi a szkoła jest publiczna i informacje powinny być jawne jakie mają nauczyciele wykształcenie. Nawet były artykuły w GP, że obowiązkiem dyrektora szkoły jest publikować na stronach szkoły w Biuletynie Informacji Publicznej protokoły z rad pedagogicznych. Karta Nauczyciela do likwidacji niech pracują wg. Kodeksu Pracy jak wszyscy. Ciekawostka zgodnie z Kart\a Nauczyciela za 1 listopada nauczyciela nie można oddawać dnia wolnego od pracy a pracownikowi administracji zatrudnionemu wg. KP należy się. Obecnie większość nauczycieli nie pracuje na pełnym etacie tylko na 0,5 więc mają małe zarobki a jak istniała by możliwość dorobienia gdzieś na boku to dyrektor szkoły tak ustawi plan lekcji, że będą co 2 godziny okienka. Nie wiem o kogo walczy przewodniczący ZNP na pewno nie o mnie jak miałem problem będąc członkiem ZNP z dyrektorem szkoły to się ode mnie odwrócili a składki potrącane były co miesiąc z mojej pensji to ja się teraz śmieję a niech zlikwidują KN a tą resztę związkowców wywalą na bruk ponieważ to co się dzieje z`poziomem nauczania w szkołach to śmiech na sali. Pani minister próbuje wziąć to wszystko w garść i krótko trzymać tylko czy to się jej uda czas pokarze ?

    Pozdrawiam Redakcję troszeczkę prawdy napisali lecz to w dalszym ciągu temat rzeka szkolnictwo.

    Odpowiedz
  • obserwator(2014-10-22 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Kuzynka mojej mamy ma 63 lata. Pracowała w policji jako kadrowa. Nie narażała życia, pracowała raczej spokojnie. Nie miała studiów. I co? W wieku 47 odeszła na emeryturę, ma 4600 na rękę!!! Co wy tu o nauczycielach. System jest chory do cna!

    Odpowiedz
  • zyx(2014-10-22 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    xyz zgadzam się niech relikty poprzedniej epoki idą do lamusa . Pracuj 20/24 to pracodawca cię doceni , a może nie bo przecież bierzesz wypłatę ,a powinieneś pracować za darmo dla idei . pamiętaj że na górze są wieloryby a ty jesteś planktonem dla jego przetrwania.

    Odpowiedz
  • WYBORCA PO(2014-10-22 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    MNIE SIE WYDAJE ZE CHDZI ABY WIECEJ PIENIEDZY BYLO NA SZKOLY PROWADZONE PRZEZ KOSCIOL BO TAM NIC NIE OBOWIAZUJE OPROCZ PIENIEDZY PANSTWA ORAZ RODZICOW

    Odpowiedz
  • Iwona(2014-10-22 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nie, qwerty. Mylisz się. Etaty pojawiają się. Zwłaszcza w większych miastach. Sama aplikowałam kilka razy. I co? Zawsze jakiś znajomy dyrektora się znalazł. Niekoniecznie z lepszymi kwalifikacjami. A problemów z uczeniem przyrody nie miałabym, bo w podstawówce geografii, chemia i fizyka są na poziomie, który miałam na studiach. Wieloprzedmiotowcy mają papiery na kilka przedmiotów a tak naprawdę nie uczą dobrze żadnego. W szkole mojego dziecka 1 pani jest od WF-u i od przyrody. Równie dobrze może być od biologii i od historii (podyplomówka).

    Odpowiedz
  • do Plb(2014-10-22 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Łatwo się przelicza bez myślenia przy okazji.
    Co do pieniędzy, trzeba uwzględnić inflację w latach 2004-2014.
    Co do ilości nauczycieli i uczniów, trzeba wziąć pod uwagę liczebność klas. Jeśli klasa może liczyć od 16-32 uczniów (tak jest najczęsciej) to w skrajnym przypadku, zarówno dla klasy 16 jak i 32 osobowej trzeba tyle samo nauczycieli (wyjątkiem są języki obce i WF - tam są inne zasady podziału - na grupy). Zatem dla rocznika 64-osobowego w szkole będą 2 klasy tak jak dla rocznika 33 osobowego. Uczniów niemal połowa mniej - a nauczycieli tyle samo. Nauczyciele "poważnych" przedmiotów szkół gimnazjalnych i średnich chcą likwidacji KN i stosowania KP. Chcą pracować 8h w szkole i miec tylko 26 dni urlopu. Kto nie chce - to proste - ten, kto traciłby na KP - nauczyciele przedmiotów artystycznych i WF - żadnego przygotowania do lekcji i poprawiania sprawdzianów, nauczyciele przedszkoli i większość nauczycieli podstawówek ( czasowo - poprawa sprawdzianu z matematyki w IV kl. podstawówki to nie to samo, co w III kl. liceum). Nauczyciel - nauczycielowi jest z definicji nierówny wiec idiotyczna jest jednakowa drabinka płac dla wszystkich przedmiotów i typów nauczania.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-10-22 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    XYZ - a w twoją główkę wbij sobie raz na zawsze, że przerwy świąteczne sa DLA UCZNIÓW, nauczyciele w tym czasie pracują w szkole. Dla nauczycieli wolne w tym okresie są tylko soboty, niedziele i po 2 dni świąteczne. I nie pytaj głupio, co wtedy robią w szkole, bo praca nauczyciela to nie tylko prowadzenie lekcji z uczniami.
    IWONA - pracy jako nauczyciela nie ma nie z uwagi na znajomości, ale z prostego faktu, że nauczycieli się zwalnia a pracujacym wydłużono w 2008r wiek emerytalny z 50 lat zycia do obecnie 61-67 lat. Pierwsze odejścia z zawodu na emerytury będą więc za 11 lat od 2008r, czyli od 2019r, jak bardzo łatwo wyliczyc. Biologii nie uczy nikt po historii a ty się zastanów, jakbyś po biologii - w podstawówce i liceum mogła uczyć przyrody, a więc i elementów fizyki, chemii i geografii, które obejmuje przedmiot przyroda.

    Odpowiedz
  • Nie glosuj na przestepcow Polaku,miej sumienie (SG(2014-10-22 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    POszustow,PSL (dziwkaPRL),SLD(PZPR),Palikociarnia = RZAD PRZESTEPCOW !

    Odpowiedz
  • Plb(2014-10-22 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Z zestawienia:
    2004 - kwota subwencji przypadającej na jeden etat nauczyciela - 45869,88
    2014 - kwota subwencji przypadającej na jeden etat nauczyciela - 82402,00

    2004 - liczba uczniów przypadających na jeden etat nauczyciela - 12,8
    2014 - liczba uczniów przypadających na jeden etat nauczyciela - 10,7

    2004 - 2014 - liczba uczniów spada o 27,14 %
    2004 - 2014 - liczba etatów nauczycieli spada o 13,28%

    Liczby mówią same za siebie - system staje się niewydolny w obliczu niżu demograficznego. Po pierwsze podniesienie pensum, po drugie rezygnacja z KN.

    Odpowiedz
  • Iwona(2014-10-22 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jacek, nie o to chodzi, że zarabiają 3 tys. Ale o to, że jest to praca obecnie tylko dla krewnych i znajomych królika. Normalnie, z ulicy, nie można zacząć pracy jako nauczyciel. Właśnie przez te przywileje. Piszę to z własnego doświadczenia. Jestem biologiem z przyg. ped. i niestety ale nie mam pracy w zawodzie. Bo nie mam tzw. pleców. A te kilka fakultetów o których piszesz, też nie mam szansy zrobić, bo za co? A szkoły dopłacają za dokształcanie. Ale trzeba zacząć pracę. I koło się zamyka. Co z tych kilku fakultetów, jak to wszystko są podyplomówki za pieniądze? A tak naprawdę, jak może uczyć dobrze biologii pani po historii? I takie osoby uczą nasze dzieci.

    Odpowiedz
  • Jacek(2014-10-22 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle kolejny debilny pomysł Kluzik Rostkowskiej.
    Oczywiście najlepiej zlikwidować szkoły i dać prawo do rządzenia nimi prywatnym osobom w postaci np. sprzątaczki z urzędu gminy , kasjerki z biedronki , stolarza z pobliskiego tartaku , stróża nocnego pilnującego na budowie piasku , mamusi i tatusiowi po szkole podstawowej . A nauczyciele niech pracują za darmo.
    Naprawdę debilnym pomysłem jest dawanie prawa decydowania o szkole i oceniania pracy nauczycieli przez wyżej wymienionych ludzi.
    Z całym szacunkiem dla tych ludzi i ich pracy oni się na tym nie znają. Jakie ci ludzie maja kompetencje aby oceniać nauczycieli , ludzi niejednokrotnie po 2-3 fakultetach.
    Będą tylko robić za tło cwaniaczkom , którzy będą pod przykrywką troski o los szkoły zakładać stowarzyszenie i zarabiać kupę kasy.
    A ciekawy jestem czy ta pani wójt z gminy Hanna , chciałaby aby jej obniżyć o połowę wynagrodzenie . Wtedy nie mówiłaby takich głupot.
    Oczywiście wszystko można oddać w prywatne ręce ,ale nie róbmy niewolnictwa w Polsce.
    Służba Zdrowia , Edukacja , Obronność to między innym dziedziny , które w większości muszą być pod nadzorem państwa.
    Ale oczywiście jeśli ktoś ma ochotę przeznaczyć własne pieniądze na edukacje to niech zbuduje od podstaw nowy budynek i zatrudni sobie na swoich zasadach każdego kto sie zgodzi na jego warunki.
    Przecież nie można w nieskończoność ludziom tylko zabierać resztki tej osłony socjalnej i finansowej.
    Niech ta pożal się Boże Kowalik ujawni tym pracownikom szkół ile ona zarabia.
    Myślę że na sobie i swoich przydupasach nie oszczędza.
    Jakoś dziwnie nikt nie robi larum że w służbach mundurowych panie zarabiają po kilka tysięcy za siedzenie za biurkiem , i po 15 latach dostają w wieku 30 -40 lat emerytury po kilka tysięcy.
    Ale połowa kraju nie może przeżyć że nauczyciel zarabia 3 tysiące a emerytury dostanie maksymalnie do 2 tysięcy zł.

    Odpowiedz
  • xyz(2014-10-22 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Dla nauczycieli Kodeks i Karta Nauczyciela. W zależności co dla nich korzystniejsze.
    Wybrańcy narodu wiecznie niezadowoleni, chcą coraz więcej za coraz mniej.

    W! Niedługo przerwa świąteczna. Główka może odpocznie bo 3 godzin. pracy bardzo męczy.

    Odpowiedz